Çocuklarda idrar kaçırma probleminde psikolojik nedenler

Güncel
resim
Altını ıslatma çocukluk yaşlarında sıkça görülen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise her 100 çocuktan 15 ‘inde altını ıslatma problemi görülüyor. Ülkemizde 7-11 yaşındaki erkek çocukların yüzde 16’ sında, kızlarda ise yüzde 11 oranında altını ıslatma sorunu olduğu biliniyor.
Lily Lale Yilmaz 2
Lily Lale Yılmaz

Özellikle uykusunda veya gün içinde altını ıslatma problemi yaşayan çocukların aileleri de zor bir süreç yaşıyor. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen bu durum, çocuklarda özgüven kaybına da sebep oluyor. Özellikle çocuklarda görülen bu probleminin çözüme kavuşması yönünde adım atılması gerektiğinin üzerinde duran Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, altını ıslatma problemi ve tedavi yöntemlerinde ailelerin bilinçli olması gerektiğini vurguluyor.

Çocuklarda altını ıslatma sorununun sebepleri nelerdir?

Çocuklarda altını ıslatma sorununun sebeplerini iki kategoride toplayabiliriz. Birincisi patolojik yani fiziki sebepler. Ki bunlar, iltihaplanma, idrar kesesinin küçük olması bazen de çocuk diyabeti gibi sebeplerdir. İkinci kategori ise, duygusal sebeplerdendir. En sık rastlanan da korkudur. Bazen de öfke kaynaklıdır.

Aileler bu durumda neler yapmalı?

Aileler önce çocuklarının bu sorununun patolojik kaynaklı mı yoksa duygu kaynaklı mı? olduğunu tespit etmelidirler. Bunun için bazı tetkiklerden çocuğun her şeyi normal ise duygu kaynaklıdır, diyebiliriz. Sıra, sebep olan duyguyu oradan almaya geliyor.

En çok hangi yaş aralığında görülüyor?

Genellikle 7 yaşına kadar idrar kaçırma normal sayılabilir. Ama bunun normal olup olmadığını aile daha iyi anlar. Mesela 6 yaşına kadar idrar kaçırmayan bir çocuk birden idrar kaçırmaya başlarsa bu yaşı tutsa dahi normal kabul edilemez.

Tedavisi nasıl olmalıdır?

Ben bilinçaltı uzmanı olarak konuyla ilgili alanıma giren duygusal idrar kaçırma yani altını ıslatma kısmına cevap verebilirim. Çocuklar 0-6 yaş arasında hipnozdadır. Tabi ki + ve – 2 yaş aralığı söz konusudur. Bu yaştaki çocuklarla çalışmak özel ” Pediatrik Hipnoz Eğitimi” gerektir. Bu eğitime sahip hipnoz uzmanları çocuğun hangi duygu altında idrar kaçırdığını bulur. Ve onu oradan rahatlıkla alır. Böylece sorun ortadan kalktığı gibi yetişkin olduğunda da benzeri duygular onu rahatsız edemez, eğer çalışmayı yapan hipnozcu doğru telkinler verirse..

Ne kadar sürede çözülebiliyor?

Her konuda olduğu gibi burada da işin ehli bir uzmanın elinde olmak çok önem arz ediyor. Doğru bir uzman bu konuyu genellikle 1 belki 2 seansta kökten halleder.

www.lilylaleyilmaz.com

Bu haber de dikkatinizi çekebilir:
/https://www.bebegimleyasam.com/yazarlar/betul-yaman/tuvalet-egitimine-baslarken-bilmeniz-gerekenler/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü