Çocuklarda idrar kaçırma probleminde psikolojik nedenler

Güncel
resim
Altını ıslatma çocukluk yaşlarında sıkça görülen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde ise her 100 çocuktan 15 ‘inde altını ıslatma problemi görülüyor. Ülkemizde 7-11 yaşındaki erkek çocukların yüzde 16’ sında, kızlarda ise yüzde 11 oranında altını ıslatma sorunu olduğu biliniyor.
Lily Lale Yilmaz 2
Lily Lale Yılmaz

Özellikle uykusunda veya gün içinde altını ıslatma problemi yaşayan çocukların aileleri de zor bir süreç yaşıyor. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen bu durum, çocuklarda özgüven kaybına da sebep oluyor. Özellikle çocuklarda görülen bu probleminin çözüme kavuşması yönünde adım atılması gerektiğinin üzerinde duran Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, altını ıslatma problemi ve tedavi yöntemlerinde ailelerin bilinçli olması gerektiğini vurguluyor.

Çocuklarda altını ıslatma sorununun sebepleri nelerdir?

Çocuklarda altını ıslatma sorununun sebeplerini iki kategoride toplayabiliriz. Birincisi patolojik yani fiziki sebepler. Ki bunlar, iltihaplanma, idrar kesesinin küçük olması bazen de çocuk diyabeti gibi sebeplerdir. İkinci kategori ise, duygusal sebeplerdendir. En sık rastlanan da korkudur. Bazen de öfke kaynaklıdır.

Aileler bu durumda neler yapmalı?

Aileler önce çocuklarının bu sorununun patolojik kaynaklı mı yoksa duygu kaynaklı mı? olduğunu tespit etmelidirler. Bunun için bazı tetkiklerden çocuğun her şeyi normal ise duygu kaynaklıdır, diyebiliriz. Sıra, sebep olan duyguyu oradan almaya geliyor.

En çok hangi yaş aralığında görülüyor?

Genellikle 7 yaşına kadar idrar kaçırma normal sayılabilir. Ama bunun normal olup olmadığını aile daha iyi anlar. Mesela 6 yaşına kadar idrar kaçırmayan bir çocuk birden idrar kaçırmaya başlarsa bu yaşı tutsa dahi normal kabul edilemez.

Tedavisi nasıl olmalıdır?

Ben bilinçaltı uzmanı olarak konuyla ilgili alanıma giren duygusal idrar kaçırma yani altını ıslatma kısmına cevap verebilirim. Çocuklar 0-6 yaş arasında hipnozdadır. Tabi ki + ve – 2 yaş aralığı söz konusudur. Bu yaştaki çocuklarla çalışmak özel ” Pediatrik Hipnoz Eğitimi” gerektir. Bu eğitime sahip hipnoz uzmanları çocuğun hangi duygu altında idrar kaçırdığını bulur. Ve onu oradan rahatlıkla alır. Böylece sorun ortadan kalktığı gibi yetişkin olduğunda da benzeri duygular onu rahatsız edemez, eğer çalışmayı yapan hipnozcu doğru telkinler verirse..

Ne kadar sürede çözülebiliyor?

Her konuda olduğu gibi burada da işin ehli bir uzmanın elinde olmak çok önem arz ediyor. Doğru bir uzman bu konuyu genellikle 1 belki 2 seansta kökten halleder.

www.lilylaleyilmaz.com

Bu haber de dikkatinizi çekebilir:
/https://www.bebegimleyasam.com/yazarlar/betul-yaman/tuvalet-egitimine-baslarken-bilmeniz-gerekenler/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

dünyasını

Çocukların yaptığı resimler iç dünyasını gösteriyor

Adeta çocuk resim yoluyla içinde bulunduğu dünyaya yönelik duygu ve düşüncelerini çizerek kâğıda yansıtmaktadır. Dolayısıyla resmin çocuğun iç dünyasını

Devamını oku...
1631602903 Ocuklara Sa L Kl  Beslenme Al  Kanl    Kazand Rma 4 303x178

Çocukların bozulan yeme alışkanlıklarını düzeltecek 9 öneri

Okulların açılmasıyla birlikte bir süredir kuralların dışına çıktığımız uyku, beslenme gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarını tekrar edindirme süreci başladı. Bu

Devamını oku...
1631169075 Shutterstock 527195317 1 303x178

Anne babalar dikkat! Nezle ya da grip olduysa!

Yazın kavurucu sıcaklarından sonbaharın serin ve yağışlı havasına geçtiğimiz bugünlerde okulların da açılıp kapalı ortamlarda zaman geçirilmesiyle üst solunum

Devamını oku...

Mobil Menü