Çocuklarda ortamlara göre değişen davranışlar

Güncel
davranışlar

Çocuğunuz okulda uyumlu ve kurallara uyan bir çocukken evde hırçın ve kuralsız mı? Belki de tam tersi. Evde son derece sakin ama okulda olumsuz davranışlar sergiliyor… Peki bu davranış değişikliğinin sebepleri neler? BÜMED MEÇ (Merak Eden Çocuk) Okulları Rehber ve Psikolojik Danışmanı Zehra Üzümlü, çocukların zıt davranışları konusunda bilgi verdi.

BÜMED MEÇ Okulları Rehber ve Psikolojik Danışmanı Zehra Üzümlü, “Çocuklar her ortamdaki sınırları çok iyi bilir” diyor. Üzümlü, farklı ortamlardaki davranış değişikliklerinin kurallar ve sınırlar ile yakından ilişkili olduğunu belirtiyor.

Bu davranışlar karşısında aileler ne yapmalısınız?

Üzümlü şöyle diyor: “Okul, kuralların kişiye göre değişmediği, ebeveyn desteğinin olmadığı bir yerdir. Çocuğun kendi kimliğini oluşturacağı ve çevresine ifade edeceği yepyeni bir ortamdır. Öte yandan ev tanıdıktır. Güvenlidir. Kurallar belirlidir. Eğer ebeveynler tutum birliği sağlamakta zorlanırsa çocuklar kuralları kendi istedikleri yöne çekmeye çalışırlar. Çocuk hangi kuralı nasıl uygulayacağını, sınırları nasıl zorlayacağını bilir. En önemlisi, çocuk evde kendisinden ne beklendiğini bilir. Örneğin hangi davranışın nasıl bir tepki alacağını bilir.” Aileler bu durumda neler yapacak?

Okulda uyumlu ve kurallara uyan, evde hırçın ve kuralsız çocuk

Çocuğunuz okulda çok uyumlu, yardımsever, kurallara uyan bir öğrencidir. Ama evde kuralsız, hırçın bir çocuk olma gibi tutumlar sergiliyorsa öncelikle bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Ayrıca okul ile iş birliğinde olmak gerekir. Özellikle okul öncesi çağındaki çocuklarda olumsuz davranış ve dürtüleri evde bırakma davranışı görülürken okulda ise örnek öğrenci olma gibi bir tutum takınma görülebilen bir davranıştır. Çünkü çocuklar farklı ortama uyum sağlamak ve övgü almak için olumsuz davranışlarını göstermeyebilirler. Ve iyi haber! Çocuğunuz okulda olumlu davranışlar gösterebiliyor, ayrıca kurallara uyuyorsa, evde de bu davranış ve tutumları gösterebileceği anlamına gelir.

Evdeki kurallar net olmalı

Eğer çocuğunuz evde aşırı korunuyorsa bu ona olumsuz davranışlara neden olur. Ayrıca her istediği yerine getiriliyorsa, sorumlulukları yoksa bunlarda çocukta olumsuz etki yaratır. Çocuk ailesiyle kaliteli vakit geçiremiyorsa bu da bir sorundur. Evdeki kural ve sınırları net değilse ya da tam tersi çok katı kurallar varsa bu da çocuğu olumsuz etkiler. Evde kimsenin kendisini dinlemediğini düşünüyorsa, okulda daha uyumlu ve sakin davranışlar sergilemesi normaldir.

Huzurlu bir ortamın önemi

Bu durumda ebeveynlerin çocuğa sınırları belli, bazı kuralları birlikte koydukları, huzurlu bir ortam sunması gerekir. İşe öncelikle çocuğunuzu dinlemekle başlayabilirsiniz. Böylece ‘’Beni dinlemiyor, sürekli inatlaşıyor’’ söylemlerinin azaldığını fark edebilirsiniz.

 Çocuğunuzun okuldaki olumlu tutumlarını evde de sürdürmesi için öğretmeninden de yardım alabilirsiniz. Çocuğunuzun evdeki davranışlarını düzenleyebilmek şu noktalara dikkat etmelidir:

  • Evde uyulması gereken kuralları güncelleyin: Okulda kurallar ve rutinler bellidir. Çocuğunuzun evde de yemek yeme, oyun oynama ve aktivite saatlerini okuldakine benzer şekilde düzenleyin.
  • Öğretmeni ile aynı dili kullanın: Öğretmenin kullandığı dile yakın bir dil kullanırsanız çocuğunuz sizi daha iyi dinleyecektir. Öğretmenin yatıştırıcı ve telkin edici diliyle olumlu davranışlar sergileyen çocuğunuza siz de evde aynı yöntemle yaklaşırsanız iletişiminizin güçlendiğini görebilirsiniz.
Öğretmenin takdirini almak çocuk için önemlidir
  • Çocuğunuzun ortamını onunla uyumlu hale getirin: Çocuğunuz eve geldiğinde eşyalarını yerine bırakmasını, montunu yerine asmasını istiyorsanız ortamın buna müsait olup olmadığını inceleyin. Örneğin; montunu asacağı askı çocuğunuzun ulaşabileceği yükseklikte mi gibi…
  • Öğretmeni ile iletişim halinde olun: Öğretmen evdeki gelişmelerden haberdar olursa okulda çocuğunuzun olumlu davranışlarını pekiştirmek için onu daha da cesaretlendirecektir. Örneğin; ‘’Dün oyuncaklarını toplamış ve kıyafetlerini kendin giymişsin, evdeki sorumluluklarını yerine getirmen beni çok mutlu etti” sözlerini öğretmeninden duyan çocuk şaşırır ve bunları nerden bildiğini merak eder. Mesela ebeveyninin öğretmeniyle konuştuğunu fark eden çocuk, öğretmeninin takdirini almak için evdeki davranışlarına da dikkat edecektir.

Evde sakin ve uyumlu, okulda olumsuz davranışları olan çocuk

Tam tersi durumda, yani evde uyumlu ve sakin, okulda uyumsuz davranış gösteren çocuklarda ise dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  • Çocuk okulda kendisinden bekleneni anlayabiliyor mu?
  • Dikkatini toplamakta, öğrenmekte zorluk çekiyor mu?
  • Sınıfında sevildiğini ve kabul gördüğünü hissediyor mu?
  • Yetenek ve becerileri destekleniyor mu?
  • Arkadaş edinebiliyor mu? Arkadaş ilişkileri nasıl?

Çocuğun okulda yaşadığı akademik ya da sosyal sorunlar onu okuldan soğutur. Davranış problemlerine sebep olan etmenler bu nedenle olabilir. Bu durumda okulla iş birliği içinde olmalısınız. Unutmayın, çocukların iç dünyalarını anlayabilmek için dünyaya onların gözünden bakabilmek gerekir. Çocuğunuzun tam olarak nerelerde zorluk yaşadığını anlayabilmek için, kendi beklentilerinize yönelmeyin. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre düşünün.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/cocugunuz-neden-inat-eder-inatlasma-nedenleri/

1 Yorum Çocuklarda ortamlara göre değişen davranışlar

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

başarısı

Çocukların başarısı gayretiyle ölçülmeli

Yaşamın her anı ve her yaşında belirlediğimiz hedeflere ulaşma gayreti içinde yaşarız. Bu hedefler bir çocuk için bisiklet sürebilmek

Devamını oku...
SPX

SPX ailelere özel karne hediyesi önerileri sunuyor

Yeni eğitim-öğretim yılına girilmesinden bu yana sınavlarla ve stresle mücadele eden çocuklar için sömestr tatili heyecanı başlıyor. Minik öğrencilerin

Devamını oku...
Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...

Mobil Menü