Sağlıklı beslenerek çocuğunuza rol model olun

Güncel
rol

Pandeminin bir yılı geride kalırken hayatımızdaki etkileri de her alanda hissedildi. Uzmanlar pandemi sürecinde hareketlerinin kısıtlanması ve aşırı yeme nedenleriyle çocuklarda obezitenin arttığına dikkat çekiyor. Uzmanlar, çocuğa doğru beslenmenin öğretilmesini öneriyor. Ayrıca ailelerin kilo verme konusunda da çocuklara rol model olmaları gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar ara öğünlerde atıştırmalık olarak kavrulmamış kuruyemiş ve probiyotik açısından zengin ev yoğurdu verilmesini tavsiye ediyor.

Pandemiyle birlikte çocuklarda görülmeye başlanan obezite sorununa karşı neler yapılabilir? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, bilgi verdi.

Pandemide çocuklar beslenme sorunlarıyla karşılaştı

Covid-19 pandemisinin, evde kalıp hareketlerinin kısıtlanmasa neden oldu. Bu durum da çocuklarda farklı beslenme sorunlarına neden oldu. Özden Örkçü, bu süreçte bazı beslenme hatalarının olduğuna dikkat çekiyor. Örkçü, “Paketli gıdaların ve işlenmiş ürünlerin sık tüketilmesi bazı sorunlara neden oluyor. Vitamin ve mineraller gibi esansiyel besin ögelerinin alımında eksiklikler görülebilmektedir” diyor.

Doğru gıdaları tercih edin

Evde kalan çocukların daha fazla besin tüketmesi ve daha az hareket etmesinin olumsuz sonuçlar bulunmaktadır. Örkçü, bu durumun fazla kilo veya obezite ile sonuçlanabileceğini de hatırlatıyor. Örkçü, “Diğer taraftan evde çocuklar aileleriyle birlikte daha sağlıklı besleniyor olabilir. Çocukların beslenme sorunlarından korunması amacıyla, pandemi döneminde seçilecek gıdalara dikkat edilmelidir. Bu besinlerin dengeli, enerji, protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması büyük önem taşır. Enfeksiyona karşı en yatkın gruplardan birisi olan çocukların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması gelecek yıllarda karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarının önlenmesi açısından önemlidir.”

Tam tahıllı besinler tercih edin

Pandemi sürecinde uzun süre evde kalıp, aktiviteleri azalan çocukların uzak durması gereken besinler bulunmaktadır. Bunların başında basit şekerli aşırı kalorili yiyecekler gelmektedir. Örneğin, tatlılar ve beyaz undan yapılan tüm diğer hamur işleri bu gruba girmektedir. Ayrıca beyaz pilav, toz şeker ve şekerlemeler de bunlardan bazılarıdır. Özden Örkçü, bu ürünlerin uzun süreli ve aşırı miktarlarda tüketilmesinin obezite riskini artırdığını söylüyor. Ayrıca ağız ve bağırsak florasını bozarak bağışıklık sistemini kötü yönde etkilediğini kaydetti.

Aşırı tuz tüketimine dikkat!

Basit şekerli gıdalar yerine başka ürünler kullanılmalıdır. Örneğin tam tahıllı tam buğday, karabuğday, çavdar bu ürün gruplarından sayılmaktadır. Ayrıca diğer tahıllı ürünler, bakliyatlar, esmer veya basmati veya siyah pirinç, tam buğday makarna gibi besinler de tüketilebilir. Özden Örkçü, “Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da tuz!  Aşırı tuz tüketimi bağışıklığı düşürmeye neden oluyor. Ev içinde kalan çocuklar yeterince güneş ışını alamadığı için D vitamini eksikliği ile de karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden kahvaltılarında peynir, süt ürünleri ve yumurta gibi besinleri eksik etmemeleri gerekiyor” uyarısında bulunmaktadır.

Sağlıklı atıştırmalık: Kavrulmamış kuruyemiş ve ev yapımı yoğurt

Bağışıklık sistemlerini güçlü tutmak için öğünlerde haftada en az 1-2 kez bazı besinlere yer vermek gerekmektedir. Bu ürünler baklagiller, kırmızı ete ve balık olarak sıralanmaktadır. Özden Örkçü, ara öğün olarak kavrulmamış kuruyemiş ve  ev yapımı yoğurt verilmesini tavsiye etti. Özden Örkçü, “Özellikle ev yapımı yoğurtların probiyotik değerleri yüksek. Bu nedenle çocuklara mutlaka açlık ve atıştırma isteklerinde verilmelidir. Bu besinlerin kilo artışının önüne geçerek sağlıklı beslenmelerini destekleyecektir.”

Patatesi fırınlayın!

Ebeveynlerin hamburger-pizza gibi hazır fast-food ürünleri yerine ikame yiyecekleri tercih etmelidir. Özden Örkçü, “Pizza yerine tam buğday unundan yapılmış bir krep hamurunu kullanılabilirsiniz. Yeterli ısıl işlemden sonra servis edebilirsiniz. Ya da çocukların vazgeçilmezi köfte patatesi, kızartmak yerine fırında ya da yağsız tavada ızgara şeklinde yapabilirsiniz” dedi.

Uyku düzeni obeziteyle mücadelede önemli

Çocuklarda obezite başlangıcı için bir yaş sınırı bulunmadığını dile getiren Özden Örkçü, özellikle anne sütü yerine şeker oranı yüksek hazır mamalarla beslenen ve çocukluk çağında zorla yemek verilen çocuklarda 2-3 yaşında bile obezite görülebildiğini dile getirdi.

Göbek ve meme bölgesinde ciddi yağ birikimi varsa ailelerin geç kalmadan bir uzmana başvurması gerektiğini söyleyen Özden Örkçü, şu bilgileri verdi: “Östrojen dengesini bozan fazla yağ depolanması, erken ergenlikle birlikte farklı sorunların yaşamasına neden olmaktadır. Uyku düzeni ve yeterli uyumak da obezitiyle mücadelede çok önemlidir. Erken yatıp erken kalkan çocuklar gece salgılanan melatonin hormonu sayesinde daha dinç ve mutlu uyanmaktadır. Gereğinden az uyumak, uykuyu almamak tokluk hissi veren leptin hormonu seviyesinin düşmesine sebep olmaktadır. “ 

Anne babalar rol model olmalı

Anne babaların çocuklarına her konuda olduğu gibi kilo verme konusunda da rol modeli olmaları gerektiğini ifade eden Özden Örkçü,  kendisi kilolu olan ve yaşam tarzını değiştirmeyen ebeveynlerin çocuklarının da kilo verme konusunda başarılı olamadığını hatırlattı.

Çocukla birlikte ailenin de yaşam tarzını baştan düzenlemesinin önemli bir adımdır. Bu yüzden Özden Örkçü, şu tavsiyelerde bulunmaktadır. “Diyet listeleri oluşturmak yerine un ve şekerden uzak kalarak sebze ağırlıklı dengeli sağlıklı beslenme şekline dönülmelidir. Buzdolabını veya rafları çikolata, cips, bisküvi gibi atıştırmalıklarla doldurmaktansa sağlıklı atıştırmalıklara, kefir, süt, kuru meyve ya da taze meyve, kavrulmamış kuruyemişler gibi yiyeceklere yer verilmelidir. Bu alışkanlık çocuklara da öğretilmelidir. Akşam 19.00’dan sonra yemek yenmemeli, sonrasına kalınacaksa da yüksek kalorili yiyeceklere ya da kızartma benzeri besinlere yer verilmemelidir, bol su tüketilerek hareketli bir yaşama geçilmesi sağlanmalıdır.”

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/hareketsiz-cocuklar-nasil-kilo-verebilir/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

ilkokula

Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

İTÜ GVO Dr. Sedat Üründül Anaokulu ve İTÜ GVO Beylerbeyi Anaokulu, velilerle bir araya gelerek “İlkokula Hazır Oluş”konulu çevrim

Devamını oku...
yaz ishali

Yaz ishali tehlikeli olabilir

Sıcakta bozulan gıdalar, kirli suların içilmesi ve bu sularla yıkanmış meyve ile sebzelerin tüketilmesi, mikroplu havuz ile deniz suyunun

Devamını oku...
erken doğum riskini

Sıcak havalar erken doğum riskini tetikliyor

Online medikal danışma platformu eKonsey.com Kadın Hastalıkları ve Doğum doktorlarından Prof. Dr. Ebru Dikensoy, aşırı sıcaklardan daha çok etkilenen

Devamını oku...

Mobil Menü