Çocuğunuz tırnak yiyorsa dikkat!

Güncel
T  rnak Yeme Hastal      ndan Nas  l Kurtulunur
DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, sıklıkla çocuklarda görülen tırnak yeme davranışının göz ardı edilmemesi gereken önemli bir hastalık olduğunu söylüyor. Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan bu alışkanlıktan kurtulmanın yollarını anlatıyor.

Çocuklarda ve bazen yetişkinlerde dahi görülen tırnak yemek bir dürtü kontrol bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Yetişkinler ve çocuklar genellikle stres durumu anında tırnak yeme eğilimi gösteriyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, durumun kaynağının travma, değişimlere adapte olamama, korku, istismar, değersizlik, güvensizlik ve aile içi çatışmalar gibi birçok sorun olabileceğini belirtiyor.

Tırnak yemenin göz ardı edilmemesi gereken bir durum olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bu durumu alışkanlık, taklit, dikkat çekme gibi görerek basite indirger, önemsemezseniz, sonrasında başka birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumu daha şiddetli ve bazen patolojik sebeplerle kendini gösterir” diyor. 

Annebaba çatışması sebep olabilir

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Kl. Psk. Nermin Erdoğan, bu davranıştaki çocuklara kızmanın, öfkelenmenin, toplulukta küçük duruma düşürmenin ya da cezalandırmanın yapılmaması gereken davranışların başında geldiğinin altını çiziyor.

Sürece çözüm aramak için kaygı ve strese sebep olan durumu ortadan kaldırmanın çok daha önemli bir adım olacağını belirten Erdoğan, “Tırnak yeme sorununu çözmek için kişiyi bu davranışa iten sağlıksız süreçleri iyileştirmek büyük bir önem taşır ve daha sağlıklı çözümlerin bulunmasını sağlar. Okul dönemi içerisinde bu davranışı gösteren çocukla ilgili öğretmenlerinden bilgi almak fayfalı olacaktır. Çocuklar okulda sorunlar yaşayabilir ve bunu gizleme eğiliminde de olabilirler. Çocukların arkadaşlarıyla çatışmaları, uyumsuz davranışları, stres faktörleri de sağlıksız tepkilere neden olmaktadır. Çocuktan alınamayan sağlıklı yanıtlar, öğretmen işbirliği ile gözlemlenmelidir. Çocuklarda tırnak yeme anne baba çatışmalarının etken olduğu strese bağlı olarak da karşımıza çıkar. Anne babanın stres faktörlerini, çatışmalarını, anlaşmazlıklarını çocuklara yansıtmamalarını uyumsuz davranışların; geçimsizlik, aile içi huzursuzluklara bağlı olarak oluşabileceği dikkate alınarak hassas davranmaya özen gösterilmelidir” diyor. 

Davranışın nedeni taklit mi?

Erdoğan, çocukların bu davranışı bazen taklit yolu ile diğer çocuklar ya da yetişkinlerden öğrenebildiğini söyleyen Erdoğan, çocuğun dikkatini dağıtacak farklı etkinliklere yönlendirmenin önemli olduğunu hatırlatıyor.

Tırnak yiyen çocuklarla tırnaklarından kapacakları enfeksiyon ile ilgili etkinlikler yapmak, oyunlar oluşturmak, mikropların zararları ile ilgili hikayeler veya canlandırmalara başvurmanın bu sorunun çözümünde başarılı olduğunu anlatan Uzm. Kl. Psk. Erdoğan, “Kaygı anında stres toplarından faydalanabilirsiniz. Böylece ilgiyi başka yöne toplayabilirsiniz. İşbirliği yürütmek yakın çevre tarafından uyarılara açık kalarak bir kontrol mekanizması oluşturulmalıdır. Bu davranışa iten sebepler üzerine çözüm aranmalıdır. Zararlarına mutlaka değinilerek davranışı söndürme eğiliminde olunmalıdır. Çözüm bulunamadığı takdirde bir uzman desteği alınmalıdır” diyor.

Bu haberler de dikkatinizi çekebilir: https://www.bebegimleyasam.com/etiket/cocuk-psikolojisi/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü