Eyvah! Çocuğumda erken ergenlik mi var?

Güncel
erken ergenlik mi

Ergenlik pek çok fiziksel, duygusal ve bilişsel değişimi beraberinde getiren çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir. Çocuğumda erken ergenlik mi var? Kızlarda genellikle 8-13, erkeklerde ise 9-14 yaşları arasında başlar. 8 yaşından küçük kızlarda ve 9 yaşından küçük erkeklerde ergenlik bulguları varsa erken ergenlik olabileceğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Gönül Çatlı anlattı. 

Erken ergenlik neden olur?

Erken ergenlik çoğunlukla altta yatan tıbbi bir soruna bağlı olmaksızın nedensiz olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak nadiren beyin tümörleri, yumurtalık kistleri, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi ciddi sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

Bu uyarıları dikkate alın

8 yaşından küçük kızlar ve 9 yaşından küçük erkekler ergenlik belirtileri göstermeye başladığında dikkatli olunmalıdır. Bazı çocuklarda ilk belirtiler kişilik ve davranıştaki değişiklikler olabilmektedir. Örneğin sinirlilik, olağandışı patlamalar ve huysuzluk bunlardan birkaçı olabilmektedir. Bu davranış ve kişilik değişimlerinin temel nedeni gerçekten de erken ergenlik ise, boy uzamasında hızlanma, vücutta ter kokusu, kasık kılları, testiste büyüme ve meme tomurcuğu gelişimi gibi fiziksel ipuçları da zaman içinde dikkati çekecektir.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Tedavide beynin ergenliği başlatıcı hormonları salgılamasını engelleyen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar her ay veya üç ayda bir deri altına veya kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Bazı hastalarda ise yılda bir kez cerrahi olarak cilt altına yerleştirilen tedaviler tercih edilebilmektedir.

Boy kısalığına neden olmaktadır

Tedavi edilmeyen erken ergenlik, çocuğun ileride ulaşacağı yetişkin boyun kısa kalmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Çalışmalar tedavi edilmeyen erken ergenlik durumunda, erişkin boyun erkek çocuklarda 149-159 cm, kız çocuklarda ise 150-154 cm arasında olduğunu gösteriyor. Tedavi ile boy kaybının önüne geçerek normal bir erişkin boya erişmek mümkün olsa da tanıda yaşanan gecikmeler tedavi başarısını olumsuz etkiler.

Bunu da okumak ister misiniz? https://www.bebegimleyasam.com/guncel/erken-ergenlik-nedir-bu-belirtilere-dikkat-uzmanlar-uyariyor/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü