“Çocuğum yemek yemiyor” diye üzülen anneler bu haber sizin için!..

Güncel
anne

Okul öncesi dönemde annelerin en çok aklını karıştıran konu, çocuğunun yeteri kadar beslenip beslenemediğidir. Ancak bunu değerlendirirken tek bir öğünün baz alınmaması gerekir çünkü çocuk o an yemediğini günün hatta son birkaç gün içinde mutlaka tüketir… Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek isteyen anneler için ise pek çok farklı yöntem var…

Çeşitli ve sağlıklı seçenekler sunun
Bazen çocuğunuzun sürekli aynı şeyleri yemek istediğini görürsünüz. Fakat bu nedenle endişelenmenize gerek yok çünkü bu gayet doğal bir süreç. Siz ona çeşitli ve sağlıklı seçenekler sunmayı sürdürün. Bu sırada çocuğunuzu yeni besinleri tüketmesi için zorlamayın. Çünkü bunu bir güç savaşına çevirmeniz ikinize de kaybettirir. Bırakın yiyeceği besinin çeşidine de miktarına da o karar versin. Siz sadece ona sağlıklı alternatifler sunun. Bu hem onun özgüveninin gelişmesine hem de doygunluk  sınırını anlamasına yardımcı olur.
Ekran Resmi 2017 05 30 13.27.56 300x173Onu da mutfağa alın
Mutfakta her şeyi tek başınıza hazırlamaya çalışmayın; çocuğunuzu da o ortamda yaptıklarınıza dahil edin.. Bırakın o da içerde televizyon izleyeceğine yemeği hazırlamanıza yardım etsin.
Atıştırmalıklar olmazsa olmaz
Ona dilimlediğiniz ve elinin kavrayabileceği sebze ve meyve dilimleri sunun. Bu besinler haşlanmış ya da çiğ sebze ve meyveler de olabilir. Ekstra şeker eklemeden hazırladığınız meyve şekerinin ön planda olduğu tam tahıllı kekler ya da dondurulmuş meyveli yoğurtlar da iyi seçenekler arasında yer alır.

İştah artırmanın eğlenceli yolları
Çocuğunuzun pek iştahı olmadığını düşündüğünüz bir gün, yemek sunumunuzu eğlenceli hale getirin. Omlete gülen suratlar ya da sevdiği tabak, bardak, kaşık ve benzeri objeler koyun. Ya da market alışverişine onunla birlikte gidin; orada hoşuna giden rengarenk sebze ve meyvelerden seçmesine olanak verin.
Yemek saatleri çok önemli
Çocuğun düzenli yemek saatlerinin olması onun sağlıklı kiloda olmasını da, besleyici öğünler tüketmesini de sağlar. Bunun için çok sık birlikte oturduğunuz aile sofralarınız olmalı.
Eğer siz öğlen yemek tüketmiyorsanız, “Çocuğum fast food ya da paketli besin tüketiyor” diyerek üzülmeniz anlamsız olur. Sofraya sadece yemek için oturmayın. İletişim içinde olun ve birbirinize gününüzün nasıl geçtiğini, siz küçükken nasıl yemek yediğinizi içeren hikayeler anlatın.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...
çamaşır suyu

Elleri çamaşır suyu ve dezenfektanla yıkamayın!

Bilimsel araştırmalar hijyen alışkanlıkları sayesinde pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğini gösteriyor. Özellikle kış aylarında hijyenin öneminin 2 kat arttı.

Devamını oku...
Kuru ve yıpranmış saç

Kuru ve yıpranmış saç bakımı nasıl olmalı?

Mevsim değişiklikleri, saça uygulanan işlemler, stres ve daha birçok faktör saç yapısına etki eder. Özellikle hava değişikliklerinde özel bir

Devamını oku...

Mobil Menü