Büyüme ağrısı nedir?

Güncel
Buyume Agrisi 1

4 – 12 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen ağrılar büyüme ağrıları olduğunu düşündürse de kimi zaman ciddi hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Bu yüzden gözlemlenen ağrıların ayırt edilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Dr. Mehmet Ali Talay konu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Büyüme ağrıları çocukluk döneminde kas-iskelet gelişimi ile birlikte sıklıkla karşılaşılan ağrılar bütünüdür. 4-12 yaş arasındaki çocukların birçoğunda ağrılar görülür. 4 ile 6 yaş arasında başlayan ağrılar zaman ilerledikçe şiddetini azaltır.

Büyüme Ağrısı Nerede Hissedilir?

Büyüme ağrısı genellikle baldırlarda, kaval kemiğinde, uyluğun ön kısımlarında ve diz arkasında kendini gösterir. Ağrı çoğunlukla geceleri olur ve şiddetli geçen ağrılar uykudan uyandırır. Ağrıdan her iki bacak da etkilenebilmektedir. Bir gün ağrı olurken, başka bir gün ağrı olmayabilir. Ağrı bazen saatler sürebilir, bazen de anlık olabilir. 

Büyüme Ağrısının Nedenleri

Büyüme ağrılarının kesin olarak nedeni bilinmese de çeşitli teoriler ortaya koyulmuştur. Anatomik teoriye göre, yaygın eklem-bağ gevşekliği, dizlerde dışa parantezlik ve yumuşak düztabanlık gibi nedenler yürüme mekaniğini etkileyerek ağrıya yol açıyor.

Yorulma teorisi ise ağrıların çocukların fiziksel aktivitenin bol olduğu günlerde daha yoğun görüldüğü gözlemine dayanıyor. Yorulma teorisini destekleyen diğer bulgular ise kas ağrılarının kramp tarzında gerçekleşmesi. Durumdan şikayetçi olan çocukların mineral yoğunluğu ve D vitamini düzeyleri daha düşüktür. Diğer bir teori ise çocukların stres altında olmasının ağrıları tetikliyor olmasıdır. 

Büyüme ağrısı mı başka hastalıklar mı

Ağrının tek taraflı, bölgesel ve devamlı olması, uyku vakitleri yerine gündüzleri daha baskın olması, eklemlerde sertlik ve şişlikle ilişkili olması, eklem problemleri, romatizmal hastalıklar gibi başka bir ağrı sebebi olabileceğini gösterir. Ayrıca ateş, aşırı halsizlik, gece terlemesi ve solgunluk gibi bulgularla beraber ağrıların altında yatan ciddi bir onkolojik hastalık olabilmektedir. Çocuklarda kas-iskelet sistemi ağrılarının D vitamini, demir, folik asit, magnezyum ve kalsiyum gibi vitamin ve minerallerin eksikliği ile de giderilebileceği unutulmamalıdır.

Büyüme Ağrısına Nasıl Teşhis Konur?

Bu konuda teşhis, diğer ağrı sebepleri elenerek konur. Bu konuda genellikle hikaye tipiktir. Laboratuvar testleriyle MR, röntgen, tomografi ve kemik taraması gibi testler sebepleri tespit etmek için kullanılır. Sonra asıl kaynak tespit edildiğinde tedavi süreci başlar. 

Büyüme ağrısının tedavisi nasıl olur?

Çocuklarda büyüme ağrısının neden olduğu şikayetler anne ve babaları endişelendirir. Fakat genellikle ergenlik döneminde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan etkisi azalarak biter. Hamstring, kuadriseps ve baldır kaslarını germe egzersizleri faydalı olur. Ayrıca ağrının olduğu bölgelere sıcak uygulama ve masaj uygulanmalıdır. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda ağrı kesici ile tedavi uygulanmalıdır.   

www.avrasyahospital.com.tr

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Uzay Sergisi

Yarı yıl tatiline renk katacak: NASA Uzay Sergisi

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen NASA Uzay Sergisi, yarı yıl tatilinde aileleri Metropol İstanbul’a bekliyor. Sergi 7’den 70’e herkesi tarihsel

Devamını oku...
Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...
Anne Sutu 5 303x178

Taklidi mümkün değil : Anne sütü

Doğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor. Bebeğin gelişimi için çok şey

Devamını oku...

Mobil Menü