Büyüme ağrısı nedir?

Güncel
Buyume Agrisi 1

4 – 12 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülen ağrılar büyüme ağrıları olduğunu düşündürse de kimi zaman ciddi hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Bu yüzden gözlemlenen ağrıların ayırt edilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Avrasya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Dr. Mehmet Ali Talay konu hakkında önemli bilgiler veriyor.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Nedir?

Büyüme ağrıları çocukluk döneminde kas-iskelet gelişimi ile birlikte sıklıkla karşılaşılan ağrılar bütünüdür. 4-12 yaş arasındaki çocukların birçoğunda ağrılar görülür. 4 ile 6 yaş arasında başlayan ağrılar zaman ilerledikçe şiddetini azaltır.

Büyüme Ağrısı Nerede Hissedilir?

Büyüme ağrısı genellikle baldırlarda, kaval kemiğinde, uyluğun ön kısımlarında ve diz arkasında kendini gösterir. Ağrı çoğunlukla geceleri olur ve şiddetli geçen ağrılar uykudan uyandırır. Ağrıdan her iki bacak da etkilenebilmektedir. Bir gün ağrı olurken, başka bir gün ağrı olmayabilir. Ağrı bazen saatler sürebilir, bazen de anlık olabilir. 

Büyüme Ağrısının Nedenleri

Büyüme ağrılarının kesin olarak nedeni bilinmese de çeşitli teoriler ortaya koyulmuştur. Anatomik teoriye göre, yaygın eklem-bağ gevşekliği, dizlerde dışa parantezlik ve yumuşak düztabanlık gibi nedenler yürüme mekaniğini etkileyerek ağrıya yol açıyor.

Yorulma teorisi ise ağrıların çocukların fiziksel aktivitenin bol olduğu günlerde daha yoğun görüldüğü gözlemine dayanıyor. Yorulma teorisini destekleyen diğer bulgular ise kas ağrılarının kramp tarzında gerçekleşmesi. Durumdan şikayetçi olan çocukların mineral yoğunluğu ve D vitamini düzeyleri daha düşüktür. Diğer bir teori ise çocukların stres altında olmasının ağrıları tetikliyor olmasıdır. 

Büyüme ağrısı mı başka hastalıklar mı

Ağrının tek taraflı, bölgesel ve devamlı olması, uyku vakitleri yerine gündüzleri daha baskın olması, eklemlerde sertlik ve şişlikle ilişkili olması, eklem problemleri, romatizmal hastalıklar gibi başka bir ağrı sebebi olabileceğini gösterir. Ayrıca ateş, aşırı halsizlik, gece terlemesi ve solgunluk gibi bulgularla beraber ağrıların altında yatan ciddi bir onkolojik hastalık olabilmektedir. Çocuklarda kas-iskelet sistemi ağrılarının D vitamini, demir, folik asit, magnezyum ve kalsiyum gibi vitamin ve minerallerin eksikliği ile de giderilebileceği unutulmamalıdır.

Büyüme Ağrısına Nasıl Teşhis Konur?

Bu konuda teşhis, diğer ağrı sebepleri elenerek konur. Bu konuda genellikle hikaye tipiktir. Laboratuvar testleriyle MR, röntgen, tomografi ve kemik taraması gibi testler sebepleri tespit etmek için kullanılır. Sonra asıl kaynak tespit edildiğinde tedavi süreci başlar. 

Büyüme ağrısının tedavisi nasıl olur?

Çocuklarda büyüme ağrısının neden olduğu şikayetler anne ve babaları endişelendirir. Fakat genellikle ergenlik döneminde herhangi bir tedaviye gerek kalmadan etkisi azalarak biter. Hamstring, kuadriseps ve baldır kaslarını germe egzersizleri faydalı olur. Ayrıca ağrının olduğu bölgelere sıcak uygulama ve masaj uygulanmalıdır. Ağrının şiddetli olduğu durumlarda ağrı kesici ile tedavi uygulanmalıdır.   

www.avrasyahospital.com.tr

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Limo Ailesi 303x178

Tamek’ten çocuklara yaz sürprizi: Limonatanın yeni hali Tamek Limo’lar raflarda!

Meyve suyu denince ilk akla gelen markalardan olan Tamek’ten bir yenilik daha! Tamek’in limonata lezzetini çocukların en sevdiği meyve

Devamını oku...
WhatsApp Image 2022 07 23 At 12.33.08 E1660300030367 303x178

Hamileliğin ilk günleri

Hamile olduğunu öğrenen anne adayları ilk doktor muayenesine ne zaman gitmesi gerektiğini, ne yapması gerektiğini merak ediyor. Büyük mutlulukla

Devamını oku...
Zilipoo 3D

Zilipoo 3D Puzzle D&R’da

Kültür, sanat ve eğlence dünyası D&R, bir ilki daha müşterileriyle buluşturarak Zilipoo 3D Puzzle’ı ailelerin beğenisine sundu. Çocuklarda yaratıcılığı

Devamını oku...

Mobil Menü