Beslenme ve Yaşam Tarzınız Şeker Hastalığına Yol Açabilir

Güncel
SabriUlkerVakfi Seker

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceğine yatırım yapan Sabri Ülker Vakfı, beslenme ve yaşam tarzımızın şeker hastalığıyla olan ilişkisine dikkat çekiyor.

 

hastalığıKurulduğu 2009 yılından bu yana temel misyonlarından biri olan“sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak” hedefiyle birçok projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı,şeker hastalığı ile beslenme ve yaşam tarzı ilişkisine dikkat çekiyor. Birçok sağlık probleminde olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivitenin şeker hastalığını önlemede de öneminin altını çizen Sabri Ülker Vakfı, bu alanda yapılan araştırmaların sonuçlarını tarafsız bir yorum ve anlaşılır bir dille kamuoyuyla paylaşıyor.

 

Dünyada her 11 kişiden 1’i şeker hastası

Şeker hastalığı, günümüzde önemli bir toplum sağlığı sorunlarından birini oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 11 kişiden 1’i şeker hastası ve şeker hastalığı nedeniyle her yıl 1.5 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması II (TURDEP-II) çalışmasının sonuçları da ülkemizdeki şeker hastalığına sahip bireylerin sıklığının dünyada şeker hastalığı görülme sıklığının da üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. İleri yaşta ortaya çıkan ve Tip 2 Diyabet olarak da adlandırılan şeker hastalığı birçok nedene bağlı olarak gelişebiliyor. Genetik yatkınlık, tütün kullanımı, dengeli beslenmemek, yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite, artmış vücut ağırlığı, şişmanlık ve stres en önemli etmenler arasında yer alıyor. Genetik yatkınlık dışında şeker hastalığı riskini arttıran etmenlerin temel olarak beslenme ve yaşam tarzıyla ilişkili olduğu görülüyor.

Bitkisel kaynaklı besin tüketenlerde Tip 2 diyabet gelişme riski yüzde 20 daha düşük

Harvard T.H. Chan Toplum Sağlığı Fakültesi’nin, ABD’de yaşayan 200 bin kişi üzerinde yürüttüğü araştırma, beslenme ve şeker hastalığı riski arasındaki olası ilişki konusunda önemli sonuçlar sunuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, besin tüketiminde bitkisel kaynaklı besinleri sıklıkla tercih eden bireylerde, etmeyenlere kıyasla, Tip 2 diyabet gelişme riskiyüzde 20 daha düşük bulundu. Yeterli ve dengeli beslenirken hayvansal kaynaklı besinler sınırlandığında, bitkisel kaynaklı besin tüketiminin, özellikle sebze ve meyvelerin, şeker hastalığı riskini azaltabileceği bildirildi. Sebze-meyve, kurubaklagil, yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem, yer fıstığı vb.) ve tam tahılları yeterli ve dengeli tüketen bireylerde ise riskin yüzde 34 daha düşük olduğu ifade edildi. Yeterli ve dengeli beslenmeyen bireylerde diyabet görülme sıklığının ise dengeli beslenenlere oranla yüzde 16 yüksek olduğu belirtildi.

Şeker hastalığı riskini azaltmak için beslenme ve yaşam tarzımızda nelere dikkat etmeliyiz?

  • Kahvaltı dahil tüm öğünlerde dengeli bir tabak ile farklı besin gruplarından tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Dengeli beslenme tabağını dörde bölecek olursak; 1. bölümü et, balık, tavuk, yumurta oluşturmalı. 2. bölümü süt ve süt ürünleri, 3. bölümü tam tahıllar, ekmek, pirinç, bulgur veya makarna oluşturmalı. 4. bölümü ise sebze ve meyveler oluşturmalıdır.

Fiziksel aktivite arttırılmalı

  • Ailenizde kalp damar hastalıkları, yüksek kan kolesterolü veya yüksek tansiyon öyküsü var mı? Eğer var ise yağı azaltılmış süt ve süt ürünlerini de tercih edebilirsiniz.
  • Yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz, vücut ağırlığınız ve fiziksel aktivite düzeyinize göre günlük enerji ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz. Böylelikle toplam besin tüketiminizi, enerji ihtiyacınız ve harcamanıza uygun hale getirebilirsiniz.
  • Tuz tüketiminize dikkat etmeli ve şekerli yiyeceklerin tüketim miktar ve sıklığını dengelemelisiniz.
  • Su ve sıvı tüketiminize özen göstermelisiniz. Günde en az 6-8 bardak su içmelisiniz.
  • Fiziksel aktivitenizi arttırmalı ve düzenli egzersiz yapmayı yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

 

KAYNAKLAR 

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

başarısı

Çocukların başarısı gayretiyle ölçülmeli

Yaşamın her anı ve her yaşında belirlediğimiz hedeflere ulaşma gayreti içinde yaşarız. Bu hedefler bir çocuk için bisiklet sürebilmek

Devamını oku...
SPX

SPX ailelere özel karne hediyesi önerileri sunuyor

Yeni eğitim-öğretim yılına girilmesinden bu yana sınavlarla ve stresle mücadele eden çocuklar için sömestr tatili heyecanı başlıyor. Minik öğrencilerin

Devamını oku...
Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...

Mobil Menü