Bebek alışverişinde ‘tavsiye’ ön planda!

Güncel
Bebek Alisverisi Imaj

WeeBaby annelerin bebekleri için yaptığı alışverişlerde satın alma alışkanlıkları üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçları,tavsiyenin annenin satın alma alışkanlıklarında önemli bir yeri olduğunu ortaya koyuyor.  Araştırmaya göre, anneler bebeği için ilk alışverişini hamileliğin son aylarında anne-bebek mağazalarından yapmayı tercih ediyor. Satın aldıkları ürünün yerli üretim olmasına da daha fazla dikkat etmeye başladığı görülüyor.

 Anne bebek sektörünün öncü markalarındanWeeBaby’nin annelerin satın alma davranışlarını anlamak için yaptırdığı son araştırması,tavsiyenin bebek ürünleri tercihinde ilk sırada yer aldığını gösteriyor. Araştırmada satın alma aşamasında en önemli kriter olan tavsiyeyi, ‘görsellik ve içerik’ izliyor. Ayrıca araştırma annelerin ilk aldıkları tavsiyeye uzun yıllar sadık kaldığını gösteriyor. Sadece yakın çevrenin tavsiyeleriyle yetinmeyen anneler, bebekleri için yapacakları alışveriş öncesinde araştırmalar yapıyor. Araştırma, markaların sosyal grup sembolü olduğunu da ortaya koyarak, annelerin o gruba katılmak için de alışveriş yaptığını ortaya koyuyor.

Bebekler büyüdükçe öncelik değişiyor
Araştırma, bebekler büyüdükçe annelerin tercihlerinde kriterlerin de değiştiğine dikkat çekiyor. Anneler, bebekleri büyüdükçe marka yerine fiyat ve bebeklerin tercihlerine odaklanıyor.Markaların üretim yerlerinin karar verme aşamasındaki etkisinin de değerlendirildiği araştırmada birçok anne aynı standartlardaki iki ürün arasında yerli markayı tercih edeceğini söylüyor.1-3 yaş bebeği olan annelerde ise bebek büyüdükçe bebeğin tercihinin ve indirim, kampanya gibi avantajların satın almada daha etkili olduğu görülüyor. Annelerin çoğu ilk alışverişlerini fiziki mağazalardan yaparken,ürünleri mağazada bulamadıklarında e-ticaret sitelerine yöneliyorlar. Anneler her yerin kapalı olduğu durumlarda ise eczanelerden alışveriş yapıyor.

BurdaBebek Genel Müdürü Zeki Armagan 190x300Güvendikleri marka ile bağ kuruyorlar
Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Burda Bebek Genel Müdürü Zeki Armağan; “Geliştirdiğimiz ürünlerimizle anne ve bebeklerin hayatını kolaylaştırırken, yaptığımız araştırmalarımızla da annelerimizin içgörülerine ve satın alma davranışlarına ışık tutuyoruz. Annelerin bebek alışverişlerinde satın alma davranışları üzerine gerçekleştirdiğimiz son araştırmamız da gösteriyor ki, anneler güvenilir bir destek aradıklarında öncelikle yakın çevrelerinden tavsiyeye ihtiyaç duyuyor. Sosyal medya da mesafeleri kısaltarak, oturduğumuz yerden bilgi alma, öğrenme, soru sorma, tavsiye alma ve araştırma yapma anlamında anneler için büyük bir kaynak sunuyor. Araştırmanın bir diğer önemli çıktısı ise annelerin tavsiye üzerine satın aldıkları bir ürüne güvendiklerinde tercihlerini değiştirmeme direnci…”

 

Alışverişler internete yoğunlaşacak
Araştırmaya katılan annelerin WeeBaby ürünlerini herkese hitap ettiği, uygun fiyatlı olduğu, çeşit zenginliği, yaygın ve ulaşılabilir olduğu için tercih ettiğini söylediğini belirten Armağan, özellikle Covid-19 salgını sonrası sosyal medya ve internetin satın alma sürecinde daha etkin olacağını söyledi. Bu süreçtetüketici alışkanlıklarını yakından takip ederek, dijitale kayan alışkanlıklar nedeniyle e-ticaret tarafına daha da yoğunlaştıklarını belirten Armağan, gerek ürünleri gerek projeleriyle annelerin her an yanlarında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

başarısı

Çocukların başarısı gayretiyle ölçülmeli

Yaşamın her anı ve her yaşında belirlediğimiz hedeflere ulaşma gayreti içinde yaşarız. Bu hedefler bir çocuk için bisiklet sürebilmek

Devamını oku...
SPX

SPX ailelere özel karne hediyesi önerileri sunuyor

Yeni eğitim-öğretim yılına girilmesinden bu yana sınavlarla ve stresle mücadele eden çocuklar için sömestr tatili heyecanı başlıyor. Minik öğrencilerin

Devamını oku...
Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...

Mobil Menü