Anormal adet kanamaları demir eksikliği nedeni

Anne, Güncel
Adet Scaled

Vücumuzda demirin eksikliği ve demir depolarının boşalması durumu; halsizlik, çabuk yorulma, nefes alma güçlüğü, çarpıntı, saç ve kaşlarda seyrekleşme, huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Anemi kanda Hemoglobin adı verilen ve oksijen taşınmasına yardımcı olan bir maddenin düşük seviyelerde olmasıdır. Aneminin pek çok sebebi olsa da, en çok demir eksiklikliğine bağlı görülmektedir. Yeni Yüzyıl Üniveritesi Gaziosmnapaşa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünden Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef ‘kadınlarda sık görülen kansızlık nedeninin anormal ve şiddetli adet kanamalarına bağlı’ olduğunu ifade ederek konu hakkında bilgiler verdi.

Vücuttaki demir seviyesinin azalması demir emiliminde bozukluk gibi nedenlere ilaveten, en sık kan kaybının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle kadınlar gebelikte ve adet döngüsünde fazla kan kaybına bağlı olarak demir eksikliğine bağlı kansızlık gözükmektedir. Anemi nedeni araştırılırken kadınların adet döngüsündeki anormallikler sorgulanmalıdır.

Normal adet döngüsü, 24-38 günde bir 4-8 gün süren kanamalar ile karakterizedir. Toplam kan kaybı yaklaşık 80 mililitre civarındadır.  Adet kanamalarının sık aralıklarla olması, 7 günden daha fazla sürmesi, her 2-3 saatte bir pet ya da tampon değiştirilmesi gereksiniminin olması, kullanılan petlerden kanamaların sızması, pıhtı şeklinde kanamalar olması halinde fazla kan kaybı olur ve anemi meydana gelebilir.

Fazla adet kanamasının nedenleri arasında, 

  • hormonal düzensizlikler, 
  • rahim iç duvarında kalınlaşmalar ve polip adı verilen iyi huylu bölgesel büyümeler,
  • myomlar,
  • kanama bozuklukları,
  • rahim ve rahim ağzı kaynaklı kötü davranışlı tümörler 

örnek verilebilir.

Anormal adet kanamaları olması halinde, jinekolog tarafından yapılacak ilk değerlendirme, genellikle kan sayımı, pıhtılaşma testleri ve bazı hormon tetkikleri,  genel jinekolojik muayene, rahim ve yumurtalıkların ultrasonografik olarak incelenmesini içerir. Gereken durumlarda rahim duvarı biyopsisi gibi ileri tetkikler yapılabilir.

Anormal kanamaların tedavisi, nedenine, yaşa, gebelik isteğinin olup olmamasına göre planlanır. Tedavide hormonal ilaçlar, kan pıhtılaştırıcılar, hormonlu spiraller kullanılabileceği gibi, bazı durumlarda cerrahi olarak müdahele etmek gerekebilir.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Uni Baby

Türkiye’nin ilk ve tek prebiyotik lifli ıslak mendili: Hassas Dokunuş

Tüm ürün ailesini bebeklerin gelişim evreleri ve farklılaşan ihtiyaçlarına göre yenileyen Uni Baby, Türkiye’nin tek prebiyotikli ıslak mendilini de

Devamını oku...
besin alerjisi

Her 100 bebekten 6’sında besin alerjisi var

Değişen yaşam koşulları, çevre kirliği ve genetik nedenler, çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığını son 10 yılda iki kat artırdı.

Devamını oku...
1627457025 Hamile Asi  303x178

Hamileler Aşı Olabilir mi? Gebelikte Covid-19 Aşısı Güvenilir mi?

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aşı uygulamaları son hızla devam ederken hamileler aşı olup olmamaları konusunda endişe ediyor. Aşılama çalışmaları bu

Devamını oku...

Mobil Menü