Anavarza Çocuk Tiyatrosu sahnelere merhaba dedi

Güncel
AnavarzaCocukTiyatrosu

Nedim Saban’ın kurucusu olduğu Tiyatrokare ve Anavarza Bal işbirliği ile 3 senedir sahnelenen “Anavarza Çocuk Tiyatrosu” 15 bin çocuğa ulaştı. Çocuklara arıların ekosistemdeki hayati önemini, onların dünyasını ve doğanın en kıymetli armağanı balı anlatan Anavarza Çocuk Tiyatrosu, farklı illerdeki kültür merkezleri ve okullarda sergilenecek oyunlarla çocuklara ulaşmaya devam ediyor.

Sosyal sorumluluk bilinciyle bala ve arılara hak ettikleri değeri kazandırmaya çalışan Anavarza Bal, Anavarza Çocuk Tiyatrosu ile çocuklarla ve aileler ile buluşuyor. Albert Einstein’ın “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır” sözünü temel alan Anavarza Çocuk Tiyatrosu’nun “Bal Arıları ve Hınzır Ayı” oyunu, Mart ayında Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

AnavarzaCocukTiyatrosu 28229Konuyla ilgili açıklama yapan Nedim Saban; “Anavarza Bal ile birlikte, 3 senedir canla başla devam ettirdiğimiz Anavarza Çocuk Tiyatrosu ile aslında çocuklara bizden farklı olanın nasıl sevilebileceği ve nasıl korunacağını göstermek istedik. Doğada çok büyük bir emek söz konusu. Bir çiçek kopardığınızda ya da bir hayvanı öldürdüğünüzde dengeyi bozuyorsunuz. Bal Arıları ve Hınzır Ayı oyunu ile geleceğimiz olan çocukları tam da bu noktada bilinçlendirdiğimize inanıyorum” dedi.

Arıların gözünden heyecanlı bir yolculuk
“Bal Arıları ve Hınzır Ayı” adlı oyun çocuklara balın önemini bir arının gözünden anlatarak, arılarla çocukların empati kurmasını sağlıyor. Genç kuşağı doğal dengeleri koruma, doğa dostu olma, hayvanlara ve arılara sahip çıkma, sağlıklı beslenme ve bal tüketme konularında bilinçlendiriyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Bölümü’nün katkılarıyla devam eden Anavarza Çocuk Tiyatrosu, tüm yıl boyunca farklı illerdeki kültür merkezleri ve okullarda sergilenecek oyunlarla çocuklara ulaşacak.

Nedim Saban ile birlikte genç kuşaklara sanat ve doğa sevgisini aşılamak için Anavarza Çocuk Tiyatrosu’nu kurduklarını belirten Anavarza Genel Müdürü Can Sezen; “Geleceğimizi teslim edeceğimiz çocuklarımıza, arıların dünyasını ve balın hikâyesini hem severek izlenen hem de psikososyal gelişimlerine büyük katkı sağlayan bir sanat faaliyeti olan tiyatroyla anlatmayı amaçladık. Anavarza Bal olarak çıktığımız bu yolda Adana, Muş, Sivas turneleri de dâhil olmak üzere Türkiye genelinde 15 bin çocuğa doğal hayatın korunması ve doğal dengelerin en önemli koruyucusu olan arıların dünya dengesi üzerindeki önemini anlattık. Hayata geçirdiğimiz proje ile birlikte aslında toplumun kültür ve sanat çehresini renklendirmenin de ötesinde bir doğa bilinci kattığımıza inanıyorum” dedi.

AnavarzaCocukTiyatrosu 28329

Anavarza Bal Çocuk Tiyatrosu Künye
YAPIM: TİYATROKARE
Oyun adı: Bal Arıları ve Hınzır Ayı Müzikli Çocuk Oyunu, 28 dakika
Yazan-Yöneten: Nedim Saban
Yardımcı  Yönetmen: Barış Kıralioğlu
Müzik: Murat Bavli
Dans: Özlem Arıkan
Dekor: Murat Yılmaz
Kostüm: Aygül Güntav/ Yeşim Gençtürk
Işık: Erdinç Doğancı
Reji Asistanı: Şeyma Taşdemir
Oyuncular:
Ena Alpar
Uğur Makar
Özgür Yetkinoğlu
Dilay Şenol

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü