Alerji mi Covid mi?

Güncel
1649403363 2

Nisan ayının gelmesiyle hırıltılı nefes alma, öksürük, göğüs sıkışması, burun akıntısı şeklinde görülen belirtiler COVID mi oldum yoksa mevsimsel alerjim mi var sorusunu akla getiriyor. Peki koronavirüs belirtileri ile mevsimsel alerji semptomları arasındaki fark nasıl ayırt edilebilir?

Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı ve Alerji Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; koronavirüsün virüsler aracılığıyla bulaşan, üst ve alt solunum yolunda oluşan semptomlarla kendisini gösteren bir hastalık olmasına karşın, mevsimsel alerjinin ana sebebinin polen alerjisinden kaynaklandığını belirtti. Grip ve mevsimsel alerji arasında görülen semptom sırasının seyrine göre benzerlik ve farklılıklarına dair açıklamalarda bulundu. 

Mevsimsel Alerji Değil COVID-19 Bulaşıcı!

Hem koronavirüste hem de mevsimsel alerjide aileden gelen genetik özellikler etkendir. COVID-19 hastalığında koronavirüse yakalanan kişiyle temas durumu, mevsimsel alerjide ise ailede bulunan alerjik hastalıklar araştırılmalıdır. Prof. Dr. Ahmet Akçay; “Mevsimsel alerjiye sahip bireylerde astım, egzama belirtileri de beraberinde görülebilir. Koronavirüs hastalığının altında Her iki hastalıkta da kaşınma, gözlerde kızarıklık durumları gözlenebilir.

Hem COVID Hem Alerji Olabilirsiniz!

Kişinin mevsimsel alerjiye yakalanması aynı zamanda COVID-19’a yakalanmasına engel değildir. Prof. Dr. Akçay; aksırık, boğaz ağrısı, öksürük, ateş ve burun tıkanıklığı da şikayetlere dahil olmuşsa maske ve mesafe aksatılmadan hekime görünmekte yarar olduğunu vurguluyor. Hem alerjik rinit hem de COVID-19 hastalığına sahip bireyler sosyal mesafeyi korumalı, çevreyle fiziki temastan kaçınmalıdır.

COVID-19 ve Mevsimsel Alerji Tedavileri Tamamen Farklı!

Prof. Dr. Akçay’a göre alerjik rinit olan bireyler mevsimsel alerjiden bağımsız olarak COVID-19 atlatabilirler. Alerjik rinit ve tedavisi içerisinde yer alan ilaçların COVID-19’a yakalanma oranını yükselttiğini gösteren herhangi bir çalışmadan bahsetmek mümkün değil. Bu sebeple alerjik rinite sahip bireylerin her gün kullandıkları ilaçlarını bırakmamaları gerek. Ayrıca tedavi uygulayan hekimlerin tavsiye ettiği planla sadık kalmaları oldukça önemlidir. Alerjik rinite yakalananların da maske kullanmak ve elleri dezenfekte etmek gibi önlemlere dikkat etmesi esastır.

Koronavirüs Semptomları Hangi Sırayla Gözlenmektedir?

Prof. Dr. Ahmet Akçay ekledi: “Koronavirüste en çok görülen ilk semptom ateştir. Arkasından ökrürük, bulantı ve kusma, devamında ishal söz konusu olmaktadır. Gripte ise ilk ortaya çıkan belirti öksürük, sonrasında ateş, sonrasında ise bulantı-kusma, en sonunda ender de olsa ishaldir. Koronavirüs enfeksiyonu ilk olarak kendini ateş faktörüyle, grip ise öksürükle belli etmektedir. Koronavirüs enfeksiyonuna bakıldığında yine ilk olarak ateş, arkasından öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve kas ağrıları, bulantı-kusma ve ishal eklenmektedir. 

Koronavirüste İlk Bulgu Ateş, Gripte Öksürük!

Kişi iyi hissetmiyorsa, bir belirti yokken ateşi yükselmişse koronavirüs enfeksiyonu kapmış olma ihtimali düşünülebilir. Bu durumda kendisini izolasyona almalı, çevresi ile yakın temastan kaçınmalıdır. Prof. Dr. Ahmet Akçay perspektifinden eğer kişi kendisini iyi hissetmiyor ve arkasından boğaz yanması ya da ağrısı, devamında baş ağrısı ve kas ağrısı başlamışsa, ateşi çıkmamış ama kendisini yorgun hissediyorsa bu durumda gribi daha ön planda düşünmek gerekmektiğinin altını çizdi.

COVID ve Grip Semptom Sırasına Göre Bir Fark Söylemek Mümkün Mü?

Prof. Dr. Akçay şöyle açıkladı: “Koronavirüsün 2-14 gün arasında bulaştıktan sonra hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. Gripte bir bulaşma olduktan sonra 1-4 gün içerisinde grip kendini belli etmektedir. Yani koronavirüste bulgular gripten farklı olarak oldukça yavaş seyretmektedir. Bulaşıcılık odağından arasındaki farka bakıldığında grip 1 gün önce bulaştırmaya başlıyor. Ayrıca 4 boyunca devam ediyor. Koronavirüste ise en büyük problem hiç bulgu vermeyen bulaştırıcıların olmasıdır. Gripte rastlanmayan deri bulguları; el ve ayaklarda kızarıklık, parmak uçlarında oluşan renk ve doku anormallikleri de görülen ayırıcı faktörlerdendir.  Koronavirüse yakalanma halinde kişide oluşan burun tıkanıklığı olmaksızın koku ve ani tat kaybı görülmektedir. İki hastalık arasındaki ayrımı ortaya koyan başka bir durumdur”.

Bahar alerjisi karşısında alınacak önlemler

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü