Alarko Carrier eko-anksiyeteye karşı harekete geçti

Güncel
Alarko Carrier

Taş Kağıt Makas Atölyesi iş birliği ile doğayla sağlıklı ilişki kurmak ve iklim krizinin yarattığı kaygıları yönetebilmek üzerine çocuklara ve ebeveynlerine yönelik atölyeler ve uzman buluşmaları düzenlenecek. 

İklimlendirme sektörünün öncüsü Alarko Carrier, küresel iklim krizinin olumsuz etkileri ile mücadele etmek ve en çok çocukların yaşadığı eko-anksiyetenin azaltılmasına destek olmak amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Oyuncu Ceyda Düvenci öncülüğünde kurulan Taş Kağıt Makas Atölyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek proje kapsamında; doğa ile sağlıklı ilişki kurmak ve iklim krizinin yarattığı  kaygıları yönetebilmek üzerine çocuklara yönelik atölyeler ve ebeveynleri için uzman buluşmaları düzenlenecek. “Doğaya iyi bak, geleceğe gülümse!” sloganıyla yapılacak atölye çalışmalarıyla ilk yıl binlere çocuğa ve ebeveyne doğrudan ulaşılması hedefleniyor. Katılmak isteyenler için detaylı program Alarko Carrier ve Taş Kağıt Makas Atölyesi’nin sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Uzman ebeveyn buluşmaları, her seferinde farklı bir alandan uzman isimler tarafından düzenlenecek

Geçen yıl İklim Bizim İşimiz sloganıyla Türkiye’de İklim Okuryazarlığı düzeyini araştıran Alarko Carrier, araştırma sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda bir sosyal sorumluluk projesi hayata geçiriyor. Küresel iklim krizinin pek çok olumsuz etkisinin yanı sıra özellikle çocuklarda ciddi bir eko-anksiyete yarattığının görüldüğü araştırma sonuçlarından yola çıkan Alarko Carrier, çocuklara yönelik atölyeler ve ebeveynler için uzman buluşmaları düzenleme kararı aldı. Ceyda Düvenci’nin kurucularından olduğu Taş Kağıt Makas Atölyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek uzman ebeveyn buluşmaları, her seferinde farklı bir alandan uzman isimler tarafından düzenlenecek. Ana başlıkları sürdürülebilirlik, doğayı daha iyi anlamak, iyi ve sağlıklı yaşam önerileri, atık malzemelerden geri dönüşüm, kaygıyla başa çıkmak olan atölyeler, çevrimiçi ve fiziksel olarak düzenlenecek ve isteyen herkesin ücretsiz katılımına açık olacak. 

“Çocukların duyduğu endişeyi, olumlu bir enerjiye dönüştürmelerini hedefliyoruz”

Geçen yıl gerçekleştirdikleri araştırmaya göre Türkiye’de iklim krizi konusundaki hassasiyetin yüksek olduğunu ifade eden Alarko Carrier Genel Müdürü Cem Akan, bilim insanlarının sürekli vurguladığı verileri doğrular nitelikte, ülkemizde çok yüksek bir “endişe” olduğunu da bir kez daha gördüklerini ifade ederek şunları söyledi: “Araştırmamıza katılanların yüzde 85’inden fazlası iklimsel değişimlerin gelecek nesillere etkisi, kuraklık, salgın hastalıkların artması, tarım alanlarının yok olması gibi pek çok endişeyi ifade etti. Üstelik katılımcıların yüzde 70’inden fazlası da iklim sorunlarına karşı gerekli önlemlerin alınmadığı yönünde görüş bildirdi. Biz de bu kadar yüksek endişenin doğru yönetilmesi ve iklim krizinin önlenmesi noktasında olumlu bir enerjiye dönüştürülmesi gerektiğini düşünerek yetkin uzmanlarla iş birliği yapmak istedik. Taş Kağıt Makas Atölyesi’nin duyguları tanımak üzerine geliştirdiği uzmanlığını ortaya koyarak, çocuklar ve ebeveynlerinin doğa ile ilişkisine destek olacak, endişelerini harekete geçmeyi sağlayacak bir motivasyona dönüştürecek kapsamlı bir projeye başlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” 

“Pozitif düşünme irademiz ve cesaretimiz ile fark yaratacak güce sahibiz”

Alarko Carrier ile böyle bir projede iş birliği yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Ceyda Düvenci çocuklara yönelik atölyeler ve ebeveynlere yönelik uzman buluşmaları ile mümkün olduğunca çok insana ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Düvenci, her seferinde farklı bir alandan uzman isimler tarafından, sürdürülebilirlik, doğayı daha iyi anlamak, iyi ve sağlıklı yaşam önerileri, atık malzemelerden geri dönüşüm, kaygıyla başa çıkmak ana başlıklarında düzenlenecek olan atölyelerin ve uzman buluşmalarının çevrimiçi ve fiziksel olarak herkesin ücretsiz katılımına açık olarak düzenleneceği bilgisini verdi. Düvenci sözlerine şöyle devam etti: “Bilmediğimiz şeyden korkmakta haklıyız, geleceği bilemeyiz. Ancak doğanın şifasını, gücünü ve güzelliğini biliyoruz. Tabiatın geleceği için duyduğumuz korkudan daha çok iyileştirme gücümüz, pozitif düşünme irademiz ve cesaretimiz var. Hayat her şeye rağmen güzel ve biz fark yaratacak güce sahibiz.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

istmosel

Sezaryen doğumda istmosel riskine dikkat!

Sezaryen yöntemi, gebelik ve doğum sırasında istenilmeyen olası durumların meydana gelmesini önleyen, anne ve bebek için hayat kurtarıcı bir

Devamını oku...
PKS

Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilir

Kadınlarda daha sık yaşanan kasık ağrıları, sıklıkla adet döneminde vücuttaki değişimlerden ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabiliyor. Adet dönemi haricinde

Devamını oku...
yaz hamilelerine

Yaz hamilelerine 11 önemli tavsiye

Hamileler, sıcak havalarda zorlanabiliyorlar. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artışın

Devamını oku...

Mobil Menü