“Sünnet için en doğru zaman ilk aylardır”

Bebek
sünnet

Sünnet kısa bir uygulama gibi görünse de çocukların üzerinde etkili olabilecek fiziksel ve psikolojik sonuçlar yaratabilir. Bu nedenle güvenilir uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi önemli bir konudur. Sünnetin cerrahi bir işlem olduğunu ve doktorlar tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Avrasya Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Kılınçaslan, sünnet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Sağlık sorunları olan çocuklar için hassas bir konu

Sünnet neredeyse her erkek çocuğuna yapılsa da bazı sağlık sorunları olan çocuklar için özellikle dikkatli olmak gerekir. Özellikle çocuğun ciddi bir hastalığı varsa öncesi gerekli tetkiklerin yaptırılması ve sonrasında zamanına karar verilmesi gerekmektedir.

Alerji, kalp-damar hastalıkları, kanama bozuklukları gibi sağlık sorunları olan çocuklarda, gerekli araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında sünnet için adım atılmalıdır. Alerjik durumlarda öncelikle çocuğun alerjisi tespit edilmelidir. Gerekirse tedavi edilmelidir. Ve ardından işlem yapılmalıdır. Aşırı kilolu çocuklarda da öncesinde çocuğa kilo verdirilmesi düşünülmedir.

Eğer çocuğunuzu bir hekime sünnet ettirmeyi düşünmüyorsanız…

Bu işlem uzman hekimlerce yapılmalıdır. Bu durum hem sağlık hem de psikolojik açıdan önem arz etmektedir. Her ne kadar bilinçlenme artsa da çocuklarını evde veya düğün salonlarında sünnet ettiren aileler mevcut.

Sünnetin uzman bir doktor tarafından yapılmaması durumunda;
 • Kanama nedeniyle ölümle bile sonuçlanabilecek durumlar
 • Penis başının bir kısmının kesilmesi,
 • Yapılan lokal anestezik maddeye bağlı penis başında oluşabilecek kangrenler,
 • Derinin hatalı kesimi sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları, tekrar sünnet gerekliliği,
 • Steril koşullar altında yapılmazsa oluşabilecek enfeksiyonlar
 • İleri derecede ödem (şişlik) ve kapanmayan yaralar görülebilmektedir.
Psikolojik travmaları göz önünde bulundurun

Bu işlem için doğru zaman psikolojik travmanın hemen hemen hiç olmayacağı ve yara iyileşmesinin çok hızlı olacağı dönemdir. Burada her çocuk ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ülkemizde, sünnetler genellikle yedi yaşından sonra yapılsa da gittikçe yaygınlaşan bir uygulama göze çarpıyor; yeni doğan ve ilk aylarda yapılan sünnet. Öncelikle bebekler geçirdikleri operasyonlarla ilgili hiç bir şey hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik travma yaşamayacaktır. Bu zaman diliminde genel anestezi de çoğunlukla gerekmemektedir. Ayrıca penis üzerindeki damarlar çok küçük olduğundan kanama çok az olacak ve iyileşme süresi de daha hızlı olacaktır. Bu sebeple en doğru zaman doğumun 7.
gününden itibaren özellikle ilk 2-3 ayı kapsayan dönemdir. Bu aylarda sünnet, eğer ortam iyi ayarlanırsa kolay geçmekte ve hastalar genel anestezi almasa bile genellikle uyumaktadır.

Bazı özel durumlarda sünnetin bir an önce yapılması gerekir

Bunun dışında ilk 1.5 yaş ve 6 yaş üzeri dönem psikolojik travma etkisinin az olmasından dolayı sünnet yaptırmak için
düşünülecek dönemlerdir. Fakat burada bir hususa dikkat çekmek isterim. İdrar yolu enfeksiyonu geçiren, pipisinin ucu oldukça dar olan, sünnet derisi sık sık iltihaplanan ve ultrasonografi ile böbreklerinde ve diğer idrar yollarında bir sorun saptanmış olan çocuklarda sünnet yaştan bağımsız olarak bir an önce yapılması gereken bir işlemdir.  Diğer dikkat çekeceğim  bir husus ise sünnetin lokal anestezi ile mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağı konusunda hekimin fikrinin aileler tarafından mutlaka dikkate alınması gerektiğidir.

Bunları ihmal etmeyin!
 • Sünnette yapılan uyuşturucunun etkisi yaklaşık 4-5 saat sonra geçmeye başlayınca ağrı olacaktır. Çocuğunuza yazılan ağrı kesici şurup ve antibiyotik kremi düzenli kullanmak gerekmektedir.
 • İlk gün çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalıdır. Ve tuvalette kendini zorlamamalıdır.
 • Sünnet külotu çocuğa hareket özgürlüğü sağlar.
 • Bezlenen bebeklerde sünnet külotuna gerek yoktur. Bez ile bakım daha rahat olmaktadır.
 • Yara durumu, iyileşme süreci çocuktan çocuğa değişir. Yatak istirahatinin bir faydası yoktur. Yaranın temiz bir şekilde korunmasına dikkat ediniz.
 • Yapılan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyen dikişler olduğu için ayrıca almaya gerek yoktur. Kendiliğinden eriyip düşeceklerdir.
 • Sünnetten dört gün sonra banyosunu yapar.
 • Çocuk tamamen iyi olduktan sonra sünnet bölgesini sık sık sabunlu su ile yıkayıp kurulaması öğretilmelidir. Temizlik bu süreçten sonra daha fazla önem kazanmaktadır ve ihmal edilmemelidir.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Top View Pregnancy Test 303x178

Kimyasal gebelik sürecinde yaşadıklarım…

Herkese merhaba 🙂 Aylar evvel başıma gelen kimyasal gebelik sürecimi sizinle paylaşmak istedim. Başına gelmeden önce “kimyasal gebelik” hakkında

Devamını oku...
Uni Baby Saç

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı yenilendi

Bebeklerin farklı gelişim evrelerinden, bu evrelerde değişen ihtiyaçlarından ve annelerden aldığıilhamla tüm ürün ailesini geliştiren Uni Baby, bebek bakımında

Devamını oku...
sosyal medyada

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor.

Devamını oku...

Mobil Menü