Kas sisteminde yaşanan motor bozukluk sorunu nedir?

Bebek
motor

Çocuklarda görülen nörogelişimsel bozukluklar arasında yer alan motor bozukluk sorunu, vücudun kas sisteminin gelişiminde yaşanan bir sorun nedeniyle ortaya çıkıyor. Merdiven çıkmak, düğme iliklemek ya da bağcık bağlamak gibi motor işlevlerde sorun yaşanmasıyla ortaya çıkan bu bozukluk, ergenlik öncesi teşhis ediliyor ve erkek çocuklarda daha sık görülüyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, çocuklarda görülen nörogelişimsel bozukluklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Nörogelişimsel bozukluklar nedir?

Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, nörogelişimsel bozuklukları, “bireyin anne karnından itibaren beyin gelişiminde meydana gelen, zamanla bedensel fonksiyonlara da yansıyan sinirsel ve yapısal farklılıklar” olarak tanımladı.

Nörogelişimsel bozukluğun pek çok çeşidi bulunmaktadır

Bu bozukluklardan psikiyatriyi en çok ilgilendiren konular arasında dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi ayrıca otizm spektrum bozukluğu, özgül öğrenme bozukluğu, zekâ geriliği, konuşma ve dil bozuklukları, tik ve motor bozuklukları yer aldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Bu bozuklukların ortak özelliği ise hem motor hem bilişsel hem de duygusal durumlara yansımalarıdır” dedi.

Nörogelişim erkek çocuklarında daha yavaş işliyor

Motor bozukluk sorunu yani vücudun kas sisteminin gelişiminde sorun yaşayan bir çocuğun merdiven çıkmak, düğme iliklemek ya da bağcık bağlamak gibi motor işlevlerde sorun yaşayabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Bu bozukluklar, büyük olasılıkla ergenlikten önce teşhis edilebilmektedir. Ve erkek çocuklarda daha sık görülmektedir. Çünkü nörogelişim erkek çocuklarında kız çocuklarına kıyasla daha yavaş işlemektedir. Ve bu yüzden söz konusu bozukluklar erkek çocuklarında 4-5 kat daha fazla görülmektedir.” diye konuştu. 

Bu rahatsızlıklar duygusal bozukluklara da yol açabiliyor

Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Bu rahatsızlıklar çocuğun empati kurabilmesini ve sosyalleşmesini engellemektedir.” Ayrıca iletişim kurmada sıkıntı yaşamasına sebep olduğunu kaydetti.

Yrd. Doç. Dr. Kilit, “Duygu ve düşüncelerini ifade etmede sıkıntı yaşama ve kolay öfkelenme yaşanabilmektedir. Ve duygu durumunda oluşan iniş ve çıkışlar çocukta görülebilecek diğer emosyonel problemlerdendir.”

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/asperger-sendromu-nedir/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1632378669 1630391836 YUMURTA DONDURMA 1 303x178

Tüp bebek yöntemi için yaş sınırı var mı?

Tüplerde tıkanma, kısırlık, enfeksiyon ve erkekte sperm kalitesi düşüklüğü gibi birçok durumda çiftlerin bebek sahibi olmalarına olanak tanıyan tüp

Devamını oku...
1632383982 Gebelik Kilo Alimi 303x178

Gebelikte sağlıklı oranda kilo almak gerekiyor

Sağlıklı vücut ağırlığına sahip anne adaylarının gebelik sırasında kilo alması normal ve önerilen bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Artan

Devamını oku...
DBE CocukveHayvan 303x178

Evcil dostlar çocuklarda güven duygusunu geliştiriyor

Evde evcil hayvan beslemek hem duygusal hem de fiziksel sağlığımız açısından çok önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle de son

Devamını oku...

Mobil Menü