Ebeveynler içe dönük çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Bebek
içe dönük

Bazı çocuklar sosyal ve dışa dönük bir yapı sergilerken bazı çocuklar da daha sessiz, daha sakin, içe dönük duygusal süreçler yaşıyor. Çevresiyle zayıf ilişki kuran çocuğun bir süre sonra sosyal ortamlardan dışlandığını belirten Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, bu durumun arkadaş ortamında etkileşim temelli birçok fırsatı kaçırmasına ve akademik başarısının da düşmesine neden olduğunu söylüyor. Konuk, içe dönük çocuklar ile sağlıklı bağlar geliştirmenin önemini vurgulayarak çocuğa karşı duyarlı ve şefkatli yaklaşımların bu süreci yönetmeyi kolaylaştıracağını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocukların içe kapanık olmasına yol açan faktörler ve ebeveynlerin yaklaşımının nasıl olması gerektiği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Ebeveyn tutumları ve çevre etkiliyor

Bazı çocuklar sosyal ve dışa dönük bir yapı sergilerken bazı çocuklarda daha sessiztir. Ayrıca daha sakin, içe dönük duygusal süreçler yaşamaktadır. Konuk, “Her insan doğuşundan itibaren mizaç özelliklerini ortaya koyabiliyor. İçe dönüklük, bir çocuk için mizaç özelliği olabileceği kadar çevresel etmenlerin sonucu olarak da ortaya çıkıyor. Çocuklar içinde bu mizaç özellikleri anne-babanın tutumları ve çevrenin etkisi ile daha belirgin hale gelebilmektedir. Veya azalabilir.” dedi.

Bu ipuçları içe kapanıklığa işaret ediyor

Çocuk – Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, içe kapanıklığın belirtilerini şöyle ifade etti:

“Bir çocuğun arkadaş edinmekte zorlanması, kalabalık ortamlardan kaçınması içe dönük olmasının ipuçları olabilir. Ayrıca yeni ortamlara uyum sağlamakta güçlük çekmesi, sürekli yalnız kalmak istemesi de belirti olabilmektedir. Bunun yanında istek ve ihtiyaçlarını belirtmekte zorlanması, hem yakınları hem de yabancı kişiler ile iletişim kurmaktan kaçınması da göz önüne alınmalıdır. Ayrıca duygu ve düşüncelerini tam olarak ifade edememesi gibi davranışlar çocukta içe kapanıklığın ipuçları olabiliyor.”

Zayıf ilişki kuran çocuk dışlanıyor

İçe kapanık çocukların başkaları ile iletişime geçmeden önce düşüncelerini ve söyleyeceklerini tartmaya çalışmaktadır. Ayrıca aşırı düşünmeye ve içsel süzgeçten geçirmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Konuk, “Eğer bu ve benzeri durumlar, çocuğun günlük yaşantısını etkiliyorsa ve rutinlerini tamamlamakta işlev kaybına sebep oluyorsa çocuğun yaşamında önemli ölçüde sorunlara yol açabiliyor. Özellikle bir çocuğun akranlarıyla zayıf ilişki kurması, bir süre sonra sosyal ortamlardan dışlanmasına neden olmaktadır. Ve arkadaş ortamında etkileşim temelli birçok fırsatı kaçırmasına neden oluyor. Bununla birlikte akademik başarının düşmesine de neden olabilmektedir. Çünkü sahip olduğu beceri ve yetenekleri ortaya koymaktan kaçındığı için gerçekte var olan performansını sergileyememesine de neden olabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Şefkatli yaklaşım süreç yönetimini kolaylaştıracaktır

Konuk, “Ayrıca çocuklardaki iç depresyon, yas süreci, travma, kaygı gibi durumların birçok psikolojik sorunların da habercisi olabilmektedir. Ebeveynlerin içe kapanık çocuğa karşı duyarlı ve şefkatli yaklaşımları bu süreci yönetmeyi oldukça kolaylaştıracaktır. Anne baba olarak çocuğun tekrar eden davranışlarını gözlemlemek ve nasıl tepkiler verdiğini fark etmek gerekmektedir. Çünkü onun gereksinimlerinin nasıl karşılanacağını öğrenmek için oldukça önemlidir.” dedi.

Sağlam ve güvenli bağ

Konuk, ‘İçedönük çocuklar ile sağlıklı bağlar geliştirmenin önemi büyüktür.’ dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Kurulan bağların niteliği çocuğun ilerideki duygusal sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Ebeveyn – çocuk arasında kurulan sağlam ve güvenli bağ duygusu, temelde çocuğun hem kendisine hem de çevresine karşı güven duygusunu verir. Bu sayede çocuk büyüdükçe dış dünyayla başa çıkabilmeyi öğrenir. Ayrıca güvenli ortamlarda yeni deneyimler elde etmesini sağlamak, akranlarıyla iletişime geçmesi için ortamı ve çocuğu önceden hazırlamak gerekiyor. Aşırı koruyucu bir ebeveyn tutumu sergilemek önemlidir. Ayrıca tüm olası olumsuz durumlardan sakınmak ve kollamak yerine yüreklendirmek gerekmektedir. Duygularını görmezden gelmek veya yok saymak yerine kabul etmek önemlidir. Ayrıca çözüm önerilerini ve problem çözme yöntemlerini çocuk ile birlikte oluşturmak iyi olacaktır. Ve anne baba olarak yanında olduğunuzu hissettirmek ve destek olabilmek oldukça önemlidir.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü