Çocuğunuza sadece kitap okumak yetmez!

Bebek
kitap

Çocuğunuza gelişimine destek olması için kitap okuyor olabilirsiniz. Ancak etkileşimli kitap okumayı tercih ederseniz onun gelişimine daha faydalı olabileceğinizi biliyor musunuz? Peki, etkileşimli kitap okuma nedir? Çocuğun gelişimine faydaları nelerdir? Doktortakvimi uzmanlarından Uzm. Psk. Erdem Ocak anlattı.

Ebeveynlerin birçoğu okul öncesinde olan çocuğunun rahatça konuşabilmesini, anlaşılır cümleler kurabilmesini, kendisini ifade edebilmesini ister. Bunun için çocuğuna kitaplar okur, masallar ve hikâyeler anlatır. Ancak henüz okuma yazma bilmeyen okul öncesi dönem çocuğun kendini ifade etme, rahatça konuşabilme, anlaşılır cümleler kurabilme, anlatmak istediğine uygun kelimeleri seçip kullanabilme becerilerini geliştirmek için onun ilgisini çekmek, dikkatini sürdürmesini sağlamak gerekir. Etkileşimli kitap okumanın çocuğun bu becerileri geliştirmesinde etkili bir yöntem olduğunu söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Psk. Erdem Ocak, bu sayede hem çocuğun gelişimsel becerilerine destek olunacağının hem de ebeveyn-çocuk bağının güçleneceğinin altını çiziyor.

Çocuğa kısa cevaplı sorular sorulmalı

Kitap okurken çocukların dinleyici yani pasif durumda olduğunu hatırlatan Uzm. Psk. Ocak, etkileşimli kitap okuma ile çocuğun pasif dinleyici olmaktan çıkıp sürece katıldığı aktif bir dinleme durumuna geçiş yaptığını anlatıyor: “Kitabı okurken bazı yerlerde sorular sormak, çocukların sorularını, ek sorularla devam ettirmek, çocuğunuzun bildiği kelimeler olduğunda, o kelimenin ne demek olduğunu sormak etkileşimli kitap okumanın yollarından bazılarıdır. Çocuğa “Evet-Hayır” gibi kapalı uçlu sorular yerine 5N1K (Ne, Nasıl, Nerede, Ne zaman, Neden, Kim) gibi kısa cevaplı ve açık uçlu sorular sormak; çocuğu düşünmeye ve konuşmaya teşvik ederek dil becerilerini kullanmasını sağlar. Bunun yanı sıra geri bildirimlerle birlikte çocuğa yeni bilgiler öğretilebilirsiniz. Bu şekilde çocuk söylediklerini yeniden biçimlendirme, mevcut bilgiye yeni bilgiler ekleme, yanlış öğrenilen düzeltme becerilerini geliştirebilir.”

Etkileşimli kitap okuma çocuğun özgüvenini geliştiriyor

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Psk. Erdem Ocak, çocuktan bir öyküdeki bir ifadeyi veya cümleyi tamamlamasını isteyebilirsiniz. Ya da resme bakarak ne ifade ettiğini anlatmasını istemek, öyküdeki karakterlerin kim olduklarını veya karakterlerin özelliklerini sorabilirsiniz. Gerçek hayatınızda ilişkilendirilebilecek bir olay varsa öykü ile gerçek hayat arasında bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemlerin, etkileşimli kitap okumak için kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Bu gibi etkinliklerin çocuğun yalnızca dinleyici olmaktan çıkararak kitaba dahil edilmesini sağlayacağını belirten Uzm. Dr. Ocak, “Bu şekilde henüz okuma yazma bilmeyen çocuk; paylaşımlı, etkileşimli ve ilgisini sürdürdüğü bir aktiviteye katılabilir. Bu da çocuğun okul öncesinde ve okul döneminde kuracağı sosyal iletişim, dikkat, dil, kendini ifade edebilme becerilerinin yanı sıra erken okuryazarlık ve okula yönelik akademik becerilerini de artırmaktadır. Ayrıca kelime haznesinin ve özgüveninin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.” diyor.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1663573257 Haber Go  Rselleri 303x178

Okullarda besin alerjisi ve astım riski

Alerjik hastalıklar okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Astım ve besin alerjisi bu hastalıklar içerisinde en sık rastlanan hastalıkları oluşturuyor.

Devamını oku...
1663516890 Grup Rafadan 303x178

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuk kahkahaları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında düzenlenen “Troya Kültür Yolu Festivali”nde çocuklar da birbirinden

Devamını oku...
Pritt

PRITT plastik içermeyen yeni ambalajında

Dünyanın ilk stick yapıştırıcı üreticisi Henkel, Pritt stick yapıştırıcılardan başlayarak tüketici yapıştırıcıları portföyünü plastik içermeyen yeni blister ambalajlarla global

Devamını oku...

Mobil Menü