Ek gıda sürecine başlarken gereken önemli bilgiler

Bebek
ek gıda sürecine

Ek gıda, bebeğinizin büyüme serüveninde yepyeni bir başlangıcı da temsil ediyor. Hem heyecanlı hem de kafa karışıklıklarıyla dolu bu döneme başlarken neleri bilmelisiniz? Ya da eve hangi ekipmanları almalısınız? Ek gıda sürecine başlarken gerekli malzemeler nedir? Hepsini sizler için derledik.

Uzmanların bebeklerin 6’ncı ayında genellikle tadımlarla başlanmasını önerdikleri ek gıda süreci geldi çattı. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; bu tadım dönemi beklediğinizden daha uzun bir süreci kapsıyor. Dolayısıyla bu süreçte bebeğiniz rutin beslenmesine devam ediyor. İlk dönemde patates, havuç, mevsimine göre ıspanak ya da bezelye, enginar gibi malzemeleri haşlayarak püre haline getiriyorsunuz. Bu dönemde alerji ihtimaline karşı üç gün kuralına uymanızı tavsiye ederiz. Üç gün tek olarak verdiğiniz malzemeleri ardından ikişerli şekilde karıştırarak vermeye devam ediyorsunuz. Günler ilerledikçe bu pürelerin içerisine yeni malzemeler girmeye devam ediyor. Yine bu dönemde meyve püreleri, yoğurt gibi ürünleri de denetebilirsiniz. Bu tadım dönemine bazı doktorlar püre, bazı doktorlar çorba ile başlayabileceğinizi söylüyor. Burada da tek patatesle yaptığınız çorba zamanla havuç, bezelye vs gibi malzemelerle zenginleştiriliyor. Son dönemde anneler BLW yöntemiyle ilerlemeyi tercih ediyor. Pirinç ve irmik de bu dönemde bebeklerin ilk denedikleri ürünlerin arasındadır.

Dikkat

  • Vereceğiniz sebze ve meyvenin çocuğunuzun ayına uygun olup olmadığını kesinlikle kontrol edin.
  • Yemeklere salça, baharat katmayın.
  • Kuruyemişler bütün halinde 4-5 yaşına kadar verilmemelidir.
  • İnek sütü, yumurta beyazı, çilek, domates, susam, fıstık gibi besinler ailede alerji hikayesi olduğunda dikkatli sunulmalıdır.

Gerekli olabilecek ekipmanlar

8699203310331 5 1024x1024
Özellikle elma, armut gibi meyvelerde sıklıkla kullanıldığı için bir tane cam rende edinmenizi tavsiye ederiz.

Cam rende: Meyvelerin vitaminlerini kaybetmeden rendelenip süzülerek meyve suyu- püresi elde edilmesini sağlar. Özellikle elma, armut gibi meyvelerde sıklıkla kullanıldığı için bir tane edinmenizi tavsiye ederiz.

Silikon kaşıklar: BPA/BPS içermeyen malzemelerden üretilmiş olmasına dikkat ederek almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda bir süre sonra kendisi de kullanacağı için tutuşu rahat olmasına da dikkat edebilirsiniz.

Vereceğiniz sebze ve meyvenin çocuğunuzun ayına uygun olup olmadığını kesinlikle kontrol edin.

Format Webp

Buharda pişirme aparatı: Uzmanlar buharda pişirmenin daha sağlıklı olmasından dolayı bu süreçte de bu metodu kullanmayı tavsiye ediyorlar. Her üründe olmasa da brokoli, karnabahar, kırmızı pancar ve havuç gibi sebzeleri pişirmek için kullanabilirsiniz.

Buharlı Pişirici ve blender: Bu tarz ürünler olmasa da bu süreci çok düzgün bir şekilde yönetebilirsiniz. Ancak öncesinden araştırmak isterseniz diye listeye ekliyorum.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki; bu tadım dönemi beklediğinizden daha uzun bir süreci kapsıyor. Dolayısıyla bu süreçte bebeğiniz rutin beslenmesine devam ediyor.

Adsiz
Baby Plus Vakumlu Çift Taraflı Bebek Mama Saklama Termosu 450 ml

Yemek termosu: Alacağınız termos uzun bir dönem hayat kurtarıcınız oluyor. Nereye giderseniz gidin yemeğin sıcak bir şekilde içerisinde kalması gerçekten çok büyük konfor sağlıyor. Ebebek’te satılan baby plus markasını güvenle önerebilirim.

Ek gıda döneminde BLW

BLW (Baby Led Weaning), tamamlayıcı beslenme sürecini bebeğin liderliğinde sürdüren yöntemdir. Bebek altı ayını doldurduğunda ona klasik beslenme yöntemindeki gibi püre, meyve suyu, muhallebi vermek yerine bebeğin ailesiyle aynı yiyecekleri yiyebilmesi amaçlanır. BLW yöntemine başlarken bebeğin destekli ya da desteksiz olarak dik oturabilmesi önemlidir. Bu şartlar sağlandığında, ilk olarak mevsim sebzeleri eliyle rahat tutabileceği (yaklaşık 5 cm uzunluğunda parmak şeklinde) büyüklükte hazırlanarak bebeğe sunulur.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/ek-gidaya-yumusak-bir-gecis-yapmak-mumkun/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

1663573257 Haber Go  Rselleri 303x178

Okullarda besin alerjisi ve astım riski

Alerjik hastalıklar okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Astım ve besin alerjisi bu hastalıklar içerisinde en sık rastlanan hastalıkları oluşturuyor.

Devamını oku...
1663516890 Grup Rafadan 303x178

Troya Kültür Yolu Festivali’nde çocuk kahkahaları

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” kapsamında düzenlenen “Troya Kültür Yolu Festivali”nde çocuklar da birbirinden

Devamını oku...
Pritt

PRITT plastik içermeyen yeni ambalajında

Dünyanın ilk stick yapıştırıcı üreticisi Henkel, Pritt stick yapıştırıcılardan başlayarak tüketici yapıştırıcıları portföyünü plastik içermeyen yeni blister ambalajlarla global

Devamını oku...

Mobil Menü