Oyun, çocuk gelişiminde beslenme kadar önemli

Bebek
terapisi

Uzmanlar, oyun oynamanın çocuk için ciddi bir uğraş olduğunu söyleyerek bunun onlar için beslenme, nefes alıp verme kadar önemli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyor. Çocukla oynamanın bağları güçlendirdiğinin altını çizen uzmanlar oynayan çocuğun oyunu birden bire kesilmemesi ve oyununu tamamlaması için kendisine önceden bilgi verilmesi uyarısında da bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Neşe Şekerci, çocuk ve oyun ilişkisinin önemine işaret ederek oyunun çocuğun gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Tarihi geçmiş çağlara dayanıyor

Şekerci, “Oyun insanoğlunun var olduğu her çağda ve her yerde varlığını eğitim ve gelişim açısından sürdürmüş önemli bir etkinliktir. Örneğin bu arkeologların yaptığı çalışmalarla ortaya konmuştur. Bugün bilinen pek çok oyunun eski çağlarda da bilindiğini gösteren belgeler, buluntular vardır” dedi.

Oyun, baştan savmak için bir uğraş olmamalı

Oyunun çocuk dünyasındaki yeri tartışmasız. Ancak yetişkinler kimi zaman bu etkinliği hafife alabiliyor. Şekerci, “Yetişkinler gözüyle oyun, çocuğun eğlenmesi, oyalanması ya da başlarından savmak için bir uğraş olarak görülmektedir.  Oysa bu etkinlik çocuk için ciddi bir iştir.  Bazı ebeveynler, oyunu sadece boş zaman etkinliği olarak değerlendirmekte. Ya da çocuklar açısından oldukça değerli olan bu deneyimin gücünün farkında olmamaktadır” diyor.

Hangi yaştaki çocuk, nasıl oynar?

Bebeklik döneminde ; Nesneleri ve çevreyi tanıma çabası içerisindedirler. Emekleme ve yürüme ile birlikte etrafta gördükleri her şeyi tanımaya çalışırlar. Mesela dokunarak, atarak, ağızlarına sokarak tanımaya çalışırlar.

1-3 yaş döneminde ; Buldukları nesneler ile taklit oyunlarına başlarlar. Örneğin bir bardak ile su içme, telefon ile konuşma taklitleri yaparlar. Bu dönemde kendi başlarına oynarlar. Etrafta başka çocuk olsa bile onları sadece izler, iletişim kurmaya çalışmazlar. Karşılıklı oturtsanız bile herkes elindeki ile oynar ya da karşısındaki çocuğun elindeki oyuncağı ister.

3-6 yaş dönemi ; Oyun dönemi olarak da adlandırılır. Çocuklar 3 yaşa kadar nesneler ve çevreleri ile deneyim kazanırlar. 3 yaşından sonra oyun kurmaya başlarlar. Fakat çoğu 3 yaş çocuğu hala oyuncakları paylaşmada, iş birliği yaparak oynamada problem yaşar.

3-6 yaş döneminde ; Çocuk gün boyu soru sorar, konuşur, yorulmadan oyun oynar. Toplumsal kuralları öğrendikçe arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmeye başlar.

4-5 yaş çocukları ;Çoğunlukla evcilik, askercilik gibi hayali oyunlar oynamayı tercih ederler. İzledikleri filmlerdeki karakterleri taklit ederler. Ahşap bloklar ve legolarla çeşitli inşa oyunları oynarlar. Bazen bu oyun materyallerini oynadıkları oyunda farklı amaçlarla kullanırlar.

5-6 yaş çocukları ; Çocuklarda birlikte oyun kurarak oynama yaklaşık 5-6 yaş civarındadır. 5-6 yaş çocukları masa oyunlarına daha çok ilgi duyarlar. Örneğin kesme yapıştırma, resim yapma, rakamları yazma, yapbozlar ile oynamayı tercih ederler.

Anne ve babalar bu uyarılara kulak verin

Oyun ve oyuncak konusunda ebeveynlere tavsiyede bulunan Öğretim Görevlisi Neşe Şekerci, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Oyun ortamları kurun

• Çocuğa oyun için uygun ortamın ve yeterli malzemenin sağlanması gerekir. Bunun için evin bir köşesi, bir odası, evin bahçesi, oyun parkları kullanılabilir. Arkadaşları ile oyun oynayabileceği ortamlar sağlayabilirsiniz.

• Oyun oynayan çocuğun oyunu birden bire kesilmemelidir. Oyununu tamamlaması için önceden bilgi verilmelidir.

Oyuncakları bir kutuda toplamayın!

• Oyuncakların hepsini bir kutuya doldurmak yerine, özelliklerine göre gruplandırılmalıdır. Böylece çocuğun aynı düzeni sağlaması istenmelidir.

• Çocuğun farklı oyunlar kurabileceği çok amaçlı oyuncaklar tercih edilmelidir.

Çocuk oyuncağını kendi seçmeli

• Çocuğun oyuncağını seçmesine izin verilmelidir. Her hangi bir nedenle çocuğun seçtiği oyuncak alınamıyorsa nedeni çocuğa açıklanmalıdır.

• Farklı gelişim alanlarına hitap eden oyuncakların alınmasına dikkat edilmelidir.

• Oyuncakların mutlaka satın alınması gerekmez. Mesela çocuğunuz ile birlikte çeşitli oyuncaklar yapabilirsiniz.

Oyuncakları ara sıra saklayın

Çocuğunuzun oynadığı oyuncaklara ilgisi azaldığı zaman bir süre ortadan kaldırıp daha sonra tekrar ortaya çıkarabilirsiniz. Aile oyun sırasında çocuğunu daha yakından tanıma fırsatı bularak duygularını da öğrenir. Sadece oyununuza odaklandığınız bir zaman dilimi ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Kısacası oyun oynarken başka bir şeyle ilgilenmemelisiniz.

Çocukla oynamak bağları güçlendiriyor

Öğretim görevlisi Neşe Şekerci, anne ve babaların çocukların oyunlarına dâhil olduklarında aralarındaki ilişkiyi güçlendirerek bu sayede birçok olumlu sonuç doğabiliyor. Çocuk onaylandığını hissediyor. Dikkat süresi artıyor. Ayrıca ebeveynleriyle arasındaki bağ güçlenir. En son olarak ise akranlar arası etkileşim daha olumlu hale geliyor. Sonuç olarak çocuğa birçok olumlu katkı sağlıyor.

Bunu haberi de incelemek isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/anne/cocuklarin-kendi-sorunlarini-cozmesine-izin-verin/

2 yorum Oyun, çocuk gelişiminde beslenme kadar önemli

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü