Çocuğunuzun topuk ağrısını göz ardı etmeyin

Bebek
topuk

Çocuklarda sık görülen topuk ağrısı, topuk büyüme kıkırdağının ağrılı bir iltihabı olarak bilinen Sever hastalığı, aşırı kilo, topuk kemiğinin kistleri, topuk kemiği enfeksiyonu hatta yanlış ayakkabı tercihinden bile kaynaklanabiliyor. Genellikle basit tedavilerle giderilebilen topuk ağrısı “Çocuktur nasılsa geçer” denilerek önemsenmez ve önlem alınmazsa ileride yürüme bozukluklarına kadar varabilen ciddi sorunlara zemin hazırlayabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Mehmet Halis Çerçi, çocuklarda topuk ağrısının nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Sever hastalığı spor yapan çocukları seviyor

Çocuklarda bu ağrının en sık görülen nedenleri arasında kalkaneal apofizit (topuk kemiği büyüme kıkırdağının mikrobik olmayan iltihabı) olarak bilinen Sever hastalığı ilk sırada gelmektedir. Topuk büyüme kıkırdağının spor sırasında aşırı kullanılması sonucu mikro travmalara maruz kalması iltihaplanmaya neden olabilmektedir. 5-11 yaş arası özellikle çok hareketli çocuklarda sık görülen Sever hastalığı, basketbol, futbol oynayan çocuklardaki bu ağrılarınbüyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır. Basketbol, futbol, atletizm gibi sporların yanı sıra ip atlama gibi aktivitelerde de Sever hastalığına bağlı topuk ağrısı yaşanabilmektedir.

  •       Topuk arkasında veya altında ağrı
  •       Spora katılmada zorluk
  •       Ağrıdan dolayı parmak uçlarında yürümeye başlamak gibi belirtilerle kendini gösteren Sever hastalığının şikayetleri basit önlemlerle 2-3 haftada düzelebilmektedir.

Spora ara vermek, buz terapisi, ağrı kesiciler gibi basit önlemlerle sever hastalığı belirtileri hafiflemektedir. Bu önlemlerin yeterli rahatlamayı sağlamadığı bazı durumlarda bazı önlemler alınabilmektedir. Örneğin topuk yastıkları, topuğa binen yükü azaltan tabanlıklar buna örnektir. Ayak ve bileği tamamen hareketsiz tutan yürüyüş botları, yürüyüş alçıları veya fizik tedavi egzersizleri kullanılabilmektedir.

Çocuklarınıza dinlenmeden uzun süre spor yaptırmayın

Baldır kaslarını topuk kemiğine bağlayan ve koşma – yürüme sırasında ayak bileğinde dönme hareketini ile ayağın ön kısmı ve parmakların aşağı hareket etmesini sağlayan aşil tendonuna aşırı yüklenilmesi bu ağrılara neden olabilmektedir.  Aşil tendinit denilen bu durumlar çocuklarda genellikle spor aktivitelerinde ani bir artışla ortaya çıkabilmektedir. Koşma, zıplama veya dönme gibi tekrarlayan hareketlerin bulunduğu aktivitelerde dikkatli olunmalıdır. Çocuklar uzun süre dinlenmeden aktiviteye devam etmemelidir. Ayrıca aniden aktivite düzenini artırma, yanlış antrenman da tehlikelidir. Isınma hareketlerinin kısa tutulması ve engebeli alanlarda spor yapılması da aşil tendinit gelişmesine neden olmaktadır. Ve topuk ağrısına zemin hazırlayabilmektedir. Bu ağrıyla birlikte, şişme ve yürüme zorluğuna neden olan aşil tendinit rahatsızlığı tedavi edilmelidir. Çünkü kronik duruma dönüşebilmektedir. Aşil tendonunda aşırı gerilmeyi önlemek için yapılan aktiviteye uygun ayakkabıların kullanılması gerekmektedir.

Güne topuk ağrısı ile başlıyorsa…

Yetişkinlerde en sık görülen ayak sorunlarından biri olan plantar fasittir. Çocuklarda da nadir olmakla birlikte yaşanabilmektedir. Plantar fasiya topuktan başlayıp ayak parmaklarına kadar ayak tabanında yelpaze gibi uzanmaktadır. Bu kalın zar, her adımda vücudun yükünü taşımaktadır. Yanlış ayakkabı tercihi, ayakta fazla kalmak bazı sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca aktivitede ani bir artış, koşma veya atlama içeren sporlar plantar fasiya zarının gerilmesine yol açmaktadır. Sabah yataktan kalkıldığında ağrılar daha fazladır ve gün içinde hafiflemeye başlar. Ağır aktivitelerden uzak durulmalıdır. Ayrıca ayak tabanı altında tenis topu veya dondurulmuş pet şişe yuvarlamak gibi plantar fasiya zarını gevşetecek egzersizler de yapılabilir. Ya da uygun tabanlık kullanmak şikayetleri geriletmektedir. 

Önlemek mümkün

Topuk ağrıları çocuklardaki aşırı kilo ve travmalara bağlı yetmezlik (yorgunluk) kırıklarından da olmaktadır. Bu ağrılarının önüne geçebilmek mümkündür.

  • Çocuğunuzun yaptığı spora uygun ayakkabı seçimine dikkat edin
  •     Spor yaparken yetkin bir antrenör gözetiminde olmasını sağlayın.
  •     Sporda ısınma veya soğuma egzersizlerini atlamamasına özen gösterin
  •     Çocuğunuzun kilo kontrolünü ve beslenmesinde abur-cuburlardan uzak tutarak dengeli beslenmesini sağlayın.
  •     Çocuğunuzu yeteneğinden farklı spor veya aktivitelere yönlendirmeyin

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/cocuklarin-yaslarina-uygun-spor-dallari-nelerdir/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Sebamed Baby

Bebeklerin cildini güneşe karşı da korumak gerek!

Bebek ve çocukların cildi daha narin ve ince olduğu için güneş ışınlarından daha kolay etkilenebiliyor. Klinik ve dermatolojik olarak

Devamını oku...
Maya Karantina'da

Bir çocuğun gözünden pandemi: Maya Karantina’da

O gün de tıpkı diğer günler gibi başlamıştı. Maya ve arkadaşları bir doğum günü partisini, heyecanla, ince ince planlıyor;

Devamını oku...
seçici yemek problemi

Çocuklarda “seçici yeme problemi”

Her öğün saatinde yaşanan gerginlik, tüm odağın çocuğun üzerinde olması ve çocuğu yemeye zorlama tutumu, ebeveynleri içinden çıkılamaz bir

Devamını oku...

Mobil Menü