Bir haftayı aşan iştahsızlık sorununa dikkat!

Bebek
iştahsızlık

Bebek ve çocuk bakımında ebeveynlerin en hassas olduğu nokta beslenme oluyor. Çocukların bazen iştahsız olması gayet normal karşılanmaktadır. Ama bu bazen doğal bir durumken bazen de bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu “Bebeklerde ve çocuklarda görülen iştahsızlık aileler için endişe edici bir durum. Bir haftadan uzun süren ve kilo kaybına sebep olan iştahsızlıkta mutlaka doktora başvurulmalı” açıklamasında bulundu.

Bebeklerin tat duyusuna ulaştıktan sonra bazı gıdaları seçmeye başlarlar. Ve bunları yemek istemeyebilirler. Bu durumda ailelerin de zorlayıcı olmamasını gerektiğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bazen anne ve babalar çocuklarının damak zevkini anlayana kadar bir süre geçer. Yeni bir gıdaya başlandığında çocuk bunu beğenmeyebilir. Ya da ağzından çıkararak reddedebilmektedir. Bu gibi durumlar genellikle anne-babalar tarafından iştahsızlık olarak algılanmaktadır. Ama eğer bebek normal kilosundaysa endişe etmeye gerek yoktur” dedi.

Kısa süreli iştahsızlıklar yaşanmaktadır

Gündoğdu, çocukların diş çıkarma dönemlerinde kısa süreli iştahsızlıkların da olabileceğini hatırlatıyor. Gündoğdu, “Çocuk, hastalık sırasında üst solunum yolu enfeksiyonu ve nezle geçiriyorsa iştahsızlık ortaya çıkabilmektedir. Ama bunlar en fazla bir hafta sürer ve normale döner. Bir haftadan uzun süren ve kilo kaybına sebep olan durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ve altta yatan bir hastalık durumu var mı diye kontrol edilmelidir. Eğer yoksa bebeklere uygun propolis, C vitamini ve çinko içeren takviyeler verilebilir” önerisinde bulunuyor.

İştahsızlık bir haftayı geçiyorsa dikkat

Bir haftadan uzun süren ve kilo kaybına neden olan iştahsızlığın ciddi hastalıkların habercisi olabileceğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “İştahsızlığın tanısı için kan sayımı, idrar testi, kan, biyokimya, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırılmalıdır. Ayrıca kanda devit ve vitamin düzeylerine bakılmalıdır. Fizyolojik olan durumlar kendiliğinden düzelirken, eğer altta yatan bir sebebi varsa hastalığın tanı ve tedavisi gereklidir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu iştahsızlık ile başlayabilmektedir. Ardından ateş ile devam edebilmektedir. Diğer büyüme gelişme sorunları, demir eksikliği anemisi, D vitamini veya diğer vitamin eksiklikleri, çölyak ve inflamatuvar bağırsak hastalıkları, kronik karaciğer ve böbrek hastalıkları da önce iştahsızlık sonra da büyümenin durması şeklinde başlayabilir” dedi.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/cocuklara-dengeli-beslenme-aliskanliklari-kazandirmanin-ipuclari/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Top View Pregnancy Test 303x178

Kimyasal gebelik sürecinde yaşadıklarım…

Herkese merhaba 🙂 Aylar evvel başıma gelen kimyasal gebelik sürecimi sizinle paylaşmak istedim. Başına gelmeden önce “kimyasal gebelik” hakkında

Devamını oku...
Uni Baby Saç

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı yenilendi

Bebeklerin farklı gelişim evrelerinden, bu evrelerde değişen ihtiyaçlarından ve annelerden aldığıilhamla tüm ürün ailesini geliştiren Uni Baby, bebek bakımında

Devamını oku...
sosyal medyada

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor.

Devamını oku...

Mobil Menü