Havale geçiren çocuklara dikkat!

Bebek
havale

Çocuklarımızı elleri ayakları kasılmış bir şekilde titreyerek görmeyi istemeyiz. Çocuklarımız bu durumdayken bizler büyük panik içerisinde olup onlara kötü bir şey olacağını düşünürüz. Fakat yaşadığınız bu durum düşündüğünüz gibi büyük olmayabilir. Normalin üzerinde yüksek ateşin sebep olduğu “havale” çocuklarımızda böyle nöbetlere neden olabilmektedir. Bahsettiğimiz bu nöbet esnasında asla panik olmamalıyız. Çocuklardaki havale sırasında neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgileri Avrasya Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Ali Talay şu şekilde açıkladı.

Çocuklarda olan havale nedir?

Vücut ısısının aşırı yükselmesi ile yaşanan nöbet durumudur. Genellik 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülen bir nöbettir. Ve ister istemez ebeveynlerde paniğe yol açmaktadır. Havale genellikle zararı olmayan bir durumdur. Neredeyse tüm çocuklar havaleden sonra tamamen eski haline döner. O esnada çocuğunuz bilincini kaybedebilmektedir. Ayrıca kollar ve bacaklarda kasılmalar ve titremeler görülebilmektedir. Çocuğunuz tuvaletini altına kaçırabilmektedir. Ya da gözleri kayabilir. Aynı zamanda nefesi kısa süreli durabilir, hatta kusabilir. Bu durumda aileye düşen en büyük görev nöbet esnasında çocuğun kendi kendine zarar vermesine engel olmaktır.

Havalenin nedenleri nelerdir?
 • Genellikle hayatımızın ilk beş yılı içerisinde görülmektedir. Ve bir hastalığın ilerlemesi ya da sonucunda ortaya çıkar,
 • Bebeklerde genel nedeni ateş yapan enfeksiyonlardır,
 • Kan şekerinin düşmesi,
 • Vücuttaki tuz miktarında meydana gelen değişiklik,
 • Metabolizma bozuklukları,
 • Epilepsi,
 • Baş travması
İlk olarak nasıl müdahale yapılmalıdır?
 • Çocuk düz, sert zemine yan şekilde yatırılmalıdır,
 • Panik yapmayın ve çocukla sakin bir şekilde konuşmaya çalışın,
 • Boyun bölgesini sıkan elbiseler varsa gevşetin,
 • Çocuğun etrafındaki sakıncalı (sert ve sivri) objeleri kaldırın,
 • Hareketlerini engellemek için onu sıkıp tutmaya çalışmayın,
 • Havale durumu 10 dakikadan fazla sürerse ambulans çağırın.
Nelere yol açar?

Basit olarak adlandırabileceğimiz havaleler beyin hasarına, zihinsel engelliliğe veya öğrenme bozukluğuna neden olabilmektedir. Havale, epilepsi hastalığının belirtisi değildir. Havalenin yol açtığı en bilinen neden tekrarlayan nöbetlerdir. Çocuğun ilk havalesi hafif ateşten meydana geldiyse, ateşlenme aniden meydana geldiyse, ailede kalıtsal havale varsa, ilk havalesini 15 aylıktan küçükken geçirmişse tekrarlayabilecek havale geçirme olasılığı yüksektir.

Havalenin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Havaleler genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden sona erer. Fakat havale 10 dakikadan fazla devam ettiyse ya da tekrarlandıysa çocuğunuzu muhakkak uzman doktora götürmek gerekir. 15 dakikadan fazla devam eden havalelerin geçmesi için doktor ilaç tedavisine başlayabilmektedir.  İlaç tedavisine rağmen havale tekrarlanırsa ya da bir enfeksiyonla beraber görülürse ve enfeksiyonun sebebi belirlenemezse doktorunuz çocuğunuzun hastaneye yatırılmasını talep edebilmektedir. Basit diyebileceğimiz havale nöbetlerinde ise hastane tedavisi gerekmez.

http://www.avrasyahospital.com.tr

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/cocuklarda-yuksek-atese-dikkat/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

anne baba olmadan önce

Anne baba olmadan önce bu testleri yaptırın

Son yıllarda genetik alanındaki hızlı gelişmeler sayesinde, daha önce tanı konulamayan birçok hastalığa günümüzde kesin tanı konulabildiğini biliyor muydunuz?

Devamını oku...
böbrek reflüsü

Çocuklarda böbrek reflüsü nasıl anlaşılır?

Ebeveynlerin idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili bilmedikleri tehlikeli bir gerçek vardır. O da, bu hastalığın böbrek reflüsü ile ilişkili

Devamını oku...
1638181455 Ocuklarda Beslenme D Zeni 303x178

Sabri Ülker Vakfı’ndan okul çağındaki çocuklar için beslenme önerileri

Okullarda yüz yüze eğitimin devam ettiği şu günlerde çocuklarda özellikle mevsim geçişine bağlı grip ve soğuk algınlığının sıklığı artabilir.

Devamını oku...

Mobil Menü