Çocuklara gereksiz antibiyotik verilmemeli

Bebek, Güncel
Mother With Her Illnes Daughter Bedroom Scaled E1638790632123

Bebek ve çocuklarda oldukça sık karşılaşılan üst solunum yolu enfeksiyonlarının özellikle kış aylarında belirgin bir artış gösterdiğini belirten Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Seyithan Yalınkılıç, “Bakteriyel veya viral kökenli olabilen bu hastalığın sebebi çok iyi araştırılmalıdır. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı florayı baskılayarak, antibiyotik kaynaklı ishale ve ileride oluşabilecek dirençli enfeksiyonlara ve alerjik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir” dedi.

Kış mevsiminde çocuklarda soğuk algınlığı görülme oranın daha fazla olmaktadır. Bu nedenle Medical Park Tarsus Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seyithan Yalınkılıç uyarılarda bulundu.

Uzm. Dr. Yalınkılıç, “Kışın boğaz enfeksiyonları, sinüzit ve larenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyon hastalıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra, bronşit ve zatürre gibi alt solunum yolları enfeksiyon hastalıklarında da artış olabilmektedir. Virüslerin havalar soğuduğu andan itibaren yayılır. Çünkü virüslerin cansız yüzeyler dâhil olmak üzere 48-72 saat aralığında canlılığını sürdürmesidir. Virüslerin bulaşması direk temas ve damlacık yoluyla olabilmektedir. Hapşırma, öksürme ya da nefes alışverişlerinde damlacık şeklinde partiküller havada asılı kalabilir. Ve alt solunum yollarına daha çabuk ulaşabilirler” diye konuştu.

Kalabalık ortamlara dikkat

Çocukların yılda ortalama 3-8 kez soğuk algınlığı geçirebildiğini ifade eden Uzm. Dr. Yalınkılıç, “Kreş, okul çağı ve 2 yaş altı bebeklik döneminde üst solunum yolu enfeksiyonuna oldukça sık rastlanır. Ailede okul veya kreşe giden bir çocuğun, kalabalık iş ortamlarında çalışan ebeveynlerin oluşu hastalıkların bulaşması için risk faktörüdür. Havada asılı kalan damlacıklar, kirin yüzeylere temas edilmesi sonucu hastalığın bulaşıcılığı daha da artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bağışıklık problemi olanlar risk altında

Alt ve üst solunum yolu hastalıkları konusunda bağışıklık problemi ve alerjisi olan çocukların, diğer çocuklara göre daha fazla risk altında olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Yalınkılıç, şu bilgileri paylaştı: 

“Alerjisi olan çocuklarda solunum yolları daralıp tıkanmaktadır. Ve üzerine çok kolay bakteriyel ve viral üremeler gerçekleşebilmektedir. Bu yüzden hastalıkları iyi tanımak gerekmektedir. Öncelikle antibiyotik kullanımı konusunda doğruları bilmek, gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak şart. Ayrıca ateş ölçme ve düşürme tekniklerini öğrenmek bu dönemin hem çocuklar hem de aileleri açısından daha rahat geçirilmesini sağlamaktadır.

Öksürük, ses kısılması ve göz iltihabına dikkat!

Halk arasında soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen hastalığın etkeninin yüzde 95 oranında viral olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Yalınkılıç “Tedavide genelde antibiyotiğe ihtiyaç duyulmamaktadır. Hastada öksürük, ses kısılması ve burun akıntısı, göz iltihabı, halsizlik, iştahsızlık, ağız içi yara ve ishal görülebilmektedir. Tonsillit ise bademcik enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Nedeni genellikle 2 yaş altı viral, 2 yaş üstü bakteriyeldir. 2 yaş altında tedavide antibiyotik kullanımı çoğu vakada gereksizdir. Orta kulak enfeksiyonlarında bakteriyel etkenler daha fazladır. Yüzde 80 oranında bakterilerden kaynaklanan sinüzit, burun etrafı kemik içi hava boşluklarının enfeksiyonudur. Ses tellerinin iltihabı olan akut larenjit ise yüzde 95-100 oranında viraldir. Havlar tarzda öksürme, ateş ve iştahsızlık ile kendini gösterir. Otit, sinüzit ve 2 yaş üstü tonsilit dışında antibiyotik tedavisi genellikle gereksizdir. Tüm hastalıkların tedavisi ve olası komplikasyonları açısından çocuk hastalıkları uzman muayenesi önemlidir” diyerek sözlerini noktaladı.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/bilincsiz-antibiyotik-kullanmanin-5-onemli-zarari/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü