Çocuklara dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmanın ipuçları

Bebek
makarna

Gıda, beslenme ve sağlık konularında geliştirdiği projelerle toplum sağlığının geleceğine yatırım yapan Sabri Ülker Vakfı, çocuklarına yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlere önerilerde bulunuyor.

 

dengeliKurulduğu 2009 yılından bu yana temel misyonlarından biri olan “sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak” hedefiyle birçok projeyi hayata geçiren Sabri Ülker Vakfı, çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmanın önemine dikkat çekiyor. “Çocuklarınıza kazandırdığınız, beslenme alışkanlıkları, onlara gelecekteki sağlıkları için bıraktığınız en önemli mirastır” diyen Sabri Ülker Vakfı, çocuklarına yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlere değerli ipuçları veriyor. Vakıf, 2011 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi ile okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine, erken yaşta yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir beslenme eğitimi projesi olan Yemekte Denge, 7. Yılında toplam 6 milyon öğrenci, öğretmen ve ebeveyne ulaşmış oldu.

 

Çocuklar rol modellere ihtiyaç duyuyor

Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı aslında bebeklik döneminden başlıyor. Bu dönemde bu alışkanlığı kazanabilmek için rol modellere ihtiyaç duyan çocuklar, eğer aileleri de yeterli ve dengeli besleniyorsa doğru beslenme alışkanlıkları edinebilme konusunda daha avantajlı oluyor. Örneğin kahvaltı yapmayan veya yemek seçen anne, baba veya kardeş farkında olmadan diğer çocuğun da bu istenmeyen alışkanlıkları geliştirmesine neden olabiliyor.

Her ana öğünü her gün düzenli olarak hazırlayın

Bir ebeveyn olarak çocuğunuza örnek olmak ve ona doğru alışkanlıklar kazandırmak için temel olarak şunları yapabilirsiniz: Her ana öğünü, her gün düzenli olarak hazırlayın. Böylelikle öğün kavramını öğrenecektir. Ana ve ara öğünleri hazırlarken çeşitli ve besleyici besinler kullanın. Yeterli ve dengeli tabaklar yaratın. Çocuklarınızın ne yemek ve ne kadar yemek istediği ile ilgili kendi fizyolojik uyaranlarını kullanmalarına izin verin. Örneğin doydum diyorsa buna kulak verin. Farklı lezzetleri ve farklı mutfakları tanımasına yardımcı olun. Çocuklarınızın ev dışında da, yeterli ve dengeli beslenebilmesi için doğru besin seçimleri yapmasında yol gösterin.
Aile ile birlikte yenilen yemeklere önem verin
Evde aileyle birlikte düzenli yenilen yemekler de çocukların doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında önem taşıyor. Bu nedenle size çok basit görünen bazı davranışlar bile çocuğunuz için önemli ve uzun süreli faydalar sağlayabilir. Birlikte yenen yemeklere eşlik eden sohbetler aile bütünlüğünü korumaya, okul ve evde sosyal davranış sorunlarını önlemeye, akademik başarıda artışa, yeterli ve dengeli beslenmeye ve normal vücut ağırlığının sürdürülmesine yardımcı olur. İş veya okul nedeniyle her öğünü aile ile birlikte tüketmenin mümkün olmadığı yaşlarda, evde en az bir öğünü birlikte tüketmek veya o da mümkün değilse haftada birkaç öğünü örneğin hafta sonu aile kahvaltıları veya aile akşam yemekleri planlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu yemek hazırlama sürecine dahil edin

Çocuklarınıza yeterli ve dengeli beslenmeyi öğretebilmek için onları, içinde beslenme olan işlere dahil edin. Evinizin mutfağı, pazarlar, market rafları, bahçeler veya parkların tümü aslında birer uygulama alanı…Yemekleri hazırlarken, çocuklarınız sizi izleyebilir. Örneğin yumurtayı kırmadan hemen önce yıkadığınızı görür, sebzeleri akan suyun altında yıkadığınızı gözlemler, köfteyi yoğurduğunuzu öğrenir. Ayrıca çocukları yemek hazırlama süreçlerine de dahil edebilirsiniz. Böylelikle dokunarak, bölerek, yoğurarak, ezerek hem besinlerin yapısını hem de onları nasıl kullanacağını öğrenebilir. Aynı zamanda hazırlanmasında kendisinin de emek verdiği bir yemeği daha istekli tüketebilir.

Market alışverişine çocuğunuzla birlikte çıkın

Çocuğunuzla birlikte yaptığınız market alışverişi aynı zamanda bir beslenme dersi de olabilir. Markette alışveriş yaparken, süt, yoğurt, ayran, peynir ve kefirin neden aynı reyonda yer aldığını anlatabilirsiniz. Böylece süt grubu besinleri öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Makarna, şehriye, pirinç ve bulgurun yer aldığı reyonu gösterebilir ve bu besinlerin tahıl grubuna ait olduğunu öğretebilirsiniz. Konserve, çiğ veya dondurulmuş ürünleri markette göstererek anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun besin gruplarını öğrenmesi, ileriki yaşta yeterli ve dengeli tabaklar oluşturması için yardımcı olur.Ayrıca eğer çocuğunuz ile birlikte bitki ekerek, yetiştirebileceğiniz bir bahçeniz varsa mutlaka değerlendirmelisiniz. Bitkileri ekmek, yetiştirmek ve sonrasında ürün almak, besinlerin çiftlikten çatala nasıl ulaştığını anlamasına ve besinlerin değerini kavramasına yardımcı olur. Aynı zamanda çocuğunuzun fiziksel aktivitesine de katkı sağlar.

1 Yorum Çocuklara dengeli beslenme alışkanlıkları kazandırmanın ipuçları

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü