Polisan Kansai Boya’dan çocuk odaları için boya ve renk tavsiyeleri

Bebek
boya

Çocuk odası duvarlarında yapacağınız renk değişiklikleri ve seçeceğiniz boya türü ile onların sağlığını koruyarak keyifle çalışabilecekleri ortamlar yaratabilirsiniz. Sınırsız renk seçenekleri ve geniş satış ağı ile tüketicilere gülümseten çözümler sunan Polisan Kansai Boya, okul zamanının yaklaşmasıyla birlikte evlerin minik üyelerinin zihnini açacak, onları sağlıkla buluşturacak önerilerde bulunuyor.

Doğal renkler tercihte ilk sırada

Geçmiş yıllarda ağırlıklı olarak kız çocuğu odaları için pembe renk kullanılırdı. Erkek çocukları içinse mavi renk kullanılmaktaydı. Ancak son dönemlerde doğal renklerin tercihte ilk sıraya yükseldiğine değinen Yazgan; soft tonların odalarda yarattığı etkiyi şöyle tarif ediyor: 

 “Açık renkler ile küçük odalarda daha geniş mekan algısı yaratılabiliyor. Bej ve sütlü kahve tonları mobilyalar ile uyum içerisinde kullanılıyor. Beyaz düşler kartelamızdaki soft tonlar en çok tercih edilen renkler arasında yer alıyor.”

Çocuk odalarındaki duvar rengi seçimlerinin, insanlar üzerinde yarattığı etkinin dikkate alınması gerektiğini belirten Yazgan, sarı ve tonlarının konsantrasyon artıran, mor ve tonlarının ise sorumluluk ve otorite duygusu yaratan etkisine işaret ediyor. Yazgan, ebeveynleri, tercih sırasında renklerin sesine kulak vermeye davet ediyor. 

Renklerin sesine kulak verin!

Kırmızı: Enerji verir, uyarıcıdır, iştah açan bir renktir. Kırmızı tüm renkler içerisinde en baskın olanıdır. Yoğun kırmızıya boyanmış odalar çocuklar için biraz daha gergin bir ortam yaratabilmektedir. Açık renklerle kombin edilerek daha düşük oranda kullanımına dikkat edilmelidir.

Pembe: Kırmızıya göre daha az etkili bir renktir. Sakinliği ve mutluluğu temsil eder. Sakinleştirici özelliği olan pembe renginin yoğun kullanılması yorucu olabilmektedir. Çünkü enerjisi düşük bir renktir.

Turuncu: Canlılık, enerji ve dış dönük olmayı temsil eder. Sindirim ve bağışıklık sistemini etkiler. Çocuğunuz içine kapanık ise turuncu renk kullanmanız en ideal seçim olacaktır. Ayrıca turuncu yorgunluğa karşı en doğru renktir. 

Sarı: Konsantrasyonu sağlar, ilham vericidir, beyni uyaran bir renktir. Bilgeliği, iyiliği temsil eden sarı rengin ferahlatıcı bir etkisi vardır. Çocuğunuzun odasında belirli bölgelerde sarı rengi diğer renkler ile destekleyerek kullanmanız olumlu etki yaratacaktır.

Mavi: Huzur verir, rahatlatıcı ve sakinleştiricidir, özgürlüğü temsil eder. Çocukların daha rahat uykuya dalmasını sağlar. Çalışma odası düzenlerken belirli bir yerde mavi kullanarak bunu diğer renklerdeki objeler ile de desteklerseniz daha olumlu sonuçlar elde edilecektir.

Yeşil: Dinlendirici, güven vericidir, sağlığı ve doğanın renklerini temsil eder. Yaratıcılığı etkiler ve güven duygusu yaratır. Çocuklar daha kolay uyuyabilirler ve sarı ile beraber kullanılması durumda zihinsel olarak çocuklar daha aktif olacaklardır.

Mor: Sorumluluk ve otorite duygusu olan, isteği ve hareketi azaltan bir renktir. Beynin yaratıcılık ile ilgili bölümünü uyandıran mor rengi okul öncesi çocukların çalışma odalarında iyi bir tercih olacaktır.

Gri: Çocuklarınızın odasında duygu ve düşüncelerin gelişmesine katkı sağlayan bir renktir. Yoğun kullanım yanlızlık hissine sebep olabileceği için içine kapanık çocukların odasında yoğun olarak kullanılmaması gerekir. Canlı renkler ile kombin edildiğinde güzel bir ambiyans elde edilebilir.

Beyaz: Saflığı ve masumiyeti temsil eden beyaz rengi, güven hissi yaratır. Seçeceğiniz koyu bir ton ile kombin ederek kullanabileceğiniz bir farklı renk olabilir. Alt tonu farklı ama genel hatları ile beyaz renk seçimleri duvarlara canlılık getirecektir.

Toz ve kir tutmayan sağlıklı seçenekler

Gösterişli ve şık çocuk odaları için renk seçimi önemli olsa da pandemi ile birlikte sağlık faktörü öncelikli tercih sebebi haline geldi. Ebeveynlere antibakteriyel, silinebilir, küf ve mantar oluşumunu engelleyen boyaları tercih etmeleri önerisinde bulunan Yazgan, “Toz ve kir tutmayan, kokusuz ve esnek yapıda, antibakteriyel, ipeksi mat dokuya sahip olan bu tür boyalarla çocuklarınızın sağlıklı bir ortamda bulunmasını sağlayabilirsiniz” diyor. Polisan Kansai Boya olarak 7 özellikli antibakteriyel ürün grubunda yer alan Elegans serisi ile sağlıklı yaşam ve çalışma ortamlarının yaratılmasında ilk adımı attıklarına değinen Yazgan, seri hakkında şu bilgileri veriyor: 

Zamana meydan okuyan boya

“Elegans serisi, su bazlı, silikon katkılı, maksimum silinebilir özelliğe sahip, antibakteriyel, küf ve mantar önleyici, esnek yapıda, extra örtücülüğe sahiptir. Yarı mat iç cephe boyasıdır. Sararmayan, toz ve kir tutmayan özellikleriyle zamana meydan okuyarak yarattığı sağlıklı ortamı sürdürülebilir kılmaktadır. Bünyesindeki silikon ve özel reçinesinin su itme geçirgenliği artırıcı özelliği, silinebilirliği artırdığı gibi özellikle rutubetli duvarların kabarmasını ve dökülmesini önler. Boyanın elastik özelliği kılcal çatlaklı yüzeylere macun kullanmadan sürülebilmesini sağlar. Uygulandığı yüzeyde mantar ve küf oluşumunu önleyen yapıdadır.”

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/guncel/ideal-cocuk-odasi-nasil-olmali/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Cocuk Ve Aile 1 303x178

Mutlu ve güçlü çocuk yetiştirmek için 7 ipucu

Mutlu, başarılı ve hayatın getirdiği zorluklara karşı güçlü bir şekilde durabilen çocuklar yetiştirmek tüm ebeveynlerin ortak arzuları arasında yer

Devamını oku...
Uzay Sergisi

Yarı yıl tatiline renk katacak: NASA Uzay Sergisi

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen NASA Uzay Sergisi, yarı yıl tatilinde aileleri Metropol İstanbul’a bekliyor. Sergi 7’den 70’e herkesi tarihsel

Devamını oku...
Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...

Mobil Menü