Çizgi film mi izletmeli, hikaye kitabı mı okumalı?

Bebek
hikaye

Çocuğun  gelişiminde çocukla beraber zaman geçirmek çok önemli. Bu nedenle de seçilecek etkinliklerin türü önemli bir konu başlığı oluyor. Uzmanlar, çizgi film izleme ve sosyal medyada zaman geçirme sürelerinin sınırlandırılmasını tavsiye ediyor. Uzmanlar çocuğun hayal dünyasını geliştirmek için ona kitap okumanın daha yararlı olacağını belirtiyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara çizgi film izletme ve kitap okuma tercihleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Uzun süre ekran karşısında kalmaları sakıncalı

Seda Aydoğdu, çocukların sadece çizgi film izlemesini değil, tablet, televizyon veya sosyal medya kullanımlarını sınırlamanın oldukça önemli olduğunu söylüyor. Aydoğdu, “Bazı çizgi filmlerin içerikleri eğitici ve öğretici çerçeveler içerisinde hazırlanmakta. Ancak çocuğun uzun süre boyunca ekran karşısında hareketsiz kalmasına sebep oldukları için oldukça sakıncalı görülmektedir” dedi.

Birçok çizgi film şiddet eğilimini artırıyor

Aydoğdu, çizgi filmlerin çocukların yaratıcılığını, hayal dünyasını geliştirmek ve pekiştirmek amacıyla yayınlandığını ifade ediyor. Seda Aydoğdu,  “Çeşitli davranış becerilerini rol model olarak, şarkılar ve oyunlar içerisinde kazandırmayı hedeflemektedir. Fakat çocuklarımız içerisinde bulundukları bilişsel düzeye göre yorum yapıp anlam çıkarabilmektedir. İzlediklerini gerçek sanabilmekte ve uygulamaya çalıştıkları zamanda maalesef istenmeyen sonuçların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Birçok çizgi film karakterinin anlaşılmaz davranışları bulunuyor. Ve bunu izleyen çocuklarda şiddet eğiliminin daha fazla ortaya çıktığını yapılan araştırmaların sonucunda görebiliyoruz” dedi.

Kitap okumak çocuğun hayal dünyasını geliştirir

Aydoğdu, çocuğa kitap okumanın beraber yapılacak keyifli bir aktivite olduğunu ifade ediyor. Seda Aydoğdu, kitap okumanın çocuğun yeni kelimeler öğrenmesini sağladığını söylüyor. Ayrıca aktif dinleyebilmesini ve dikkatini odaklayıp okuma becerisini geliştirdiğini vurguladı. Seda Aydoğdu, şunları söyledi: “Kitap okumak çocuğun hayal dünyasını geliştirmektedir. Merak etme ve daha çok araştırma isteğini, yeni bir şeyler öğrenme arzusunu pekiştirir. Zaman içerisinde de öğrendiği bilgileri sorgulayabilme becerisi geliştirir.”

Çizgi film ve sosyal medya sınırlandırılmalıdır

Tüm bu kazanımlar göz önüne alındığında kitap okumanın faydalarının çok daha fazla olduğunu görülebileceğini ifade ediyor, Seda Aydoğdu. Ayrıca “Bu sebeplerden dolayı, çocukların kontrollü bir şekilde ve sınırlı zaman dilimleri içerisinde çizgi film ve sosyal medyada zaman geçirmeleri gerekmektedir. Çocuklarımızda kitap okuma davranışının kazanılmasını veya pekiştirilmesini istiyorsak; anne baba olarak bizlerin rol model olacağını unutmamalıyız” dedi.

Hikaye anlatmak çocuğun yorumlama becerisini geliştirir

Hikaye anlatmanın da çocukların bilişsel ve dil gelişimi üzerinde doğrudan etkilemektedir. Çocukların hikaye anlatma becerilerinin yaşla birlikte geliştmektedir. Çocuğun içinde bulunduğu yaş dilimine göre de değişiklik gösterebildiğini kaydeden Aydoğdu,  şu tavsiyelerde bulunmaktadır. “Okul öncesi dönem içerisinde bulunan çocuklara, yazısı olmayan hikaye kitaplarında anlatılmak istenen olay, resimlerin belirli bir sıra içerisinde sunulmasıyla yapılır. Bu sayede çocuk, anlatılmak istenen olayları parçadan bütüne giderek kavrar ve kendi algısına göre yorumlar. Böylece çocuğun hayal dünyası zenginleşirken, gördüğünü anlama ve yorumlama becerileri de gelişebilmektedir” diye konuştu.

Hikaye anlatarak başlayın

Çocuğun yaşı baz alınarak, ona önce hikayeler anlatmanın ve bunları resimli hikaye kitaplarına dönüştürmenin faydalı olacağını belirten Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, daha sonra içerisinde metin olan hikaye kitapları üzerinden devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tüm bu çalışmaların amacının çocukla kaliteli vakit geçirmektir. Seda Aydoğdu, “Anlatılan hikaye veya okunan kitap üzerinden çocuğunuzla konuşmalısınız. Ve çocuğunuzun anladığını kendi kelimeleriyle anlatabilmesi için mutlaka çocuğunuza alan açmayı unutmayın. Şunun da altını çizmek gerekiyor. Çocuklarımızla yaptığımız her aktivite onlarla kurduğumuz bağlanma ilişkisinin pekişmesine vesile olur. Ayrıca çocuğumuzun duygusal ve bilişsel gelişimi için de oldukça destekleyicidir” diye konuştu.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/kitaplar-cocuklarin-gelisimini-destekliyor/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü