Bebeğiniz hırıltılı soluyorsa dikkat!

Bebek
1653287180 Pn  Motoraks

Bebeklerde hırıltı neden olur? Hırıltıya ne iyi gelir? Bebeklerde hırıltı için tedaviler neler? Bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilen pnömotoraks, hırıltılı soluma, mavimsi ten rengi, nefes alındığında göğüs duvarının geri çekilmesiyle kendini belli ediyor.  DoktorTakvimi.com uzmanlarından Op. Dr. Bülent Azman, bebeklerde ortaya çıkan pnömotoraks belirtilerini ve tedavisi yöntemlerini anlatıyor.

Halk arasında akciğer sönmesi olarak bilinen pnömotoraks, yenidoğan bebeklerde kendini solunum güçlüğüyle belli ediyor. Pnömotoraks’ta akciğer ile göğüs boşluğu arasında hava bulunması sonucu akciğerlerde sönme gelişir ve solunum sıkıntısı olur. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Op. Dr. Bülent Azman, bu hastalığın bebeklerde ilk 24-36 saatte ortaya çıktığını hatırlattı. Azman, “Bebek hızlı ya da hırıltılı nefes alıyorsa, burun deliğinde genişleme varsa, teni soluk ya da mavimsi bir renkteyse, çocuk nefes aldığında göğüs duvarı geri çekiliyor yani cildi ve kasları kaburgaların etrafına çöküyorsa pnömotoraks’tan şüphe edilmelidir” dedi.

Bebekler neden hırıltılı solur?

Akciğer sorunu nedeniyle solunum cihazına bağlı bebeklerde pnömotoraks gelişebildiğini belirten Op. Dr. Azman, bebeklerde bu hastalığın tedavisinde CPAP denilen cihazdan yararlanıldığını belirtti. Bebeğin kendi nefes alıp vermesine engellemeden düşük basınçla hava veya oksijenle solunumunun desteklendiğinin altını çizdi.

Yenidoğan pnömotoraksında ilk tedavinin oksijen verilmesi olduğunu anlatan Op. Dr. Azman, “Hiç semptomu olmayan bebekler tedavi gerektirmez. Ancak kan oksijen düzeyi yükseltilemiyorsa, kan basıncında düşme düzeltilemiyorsa göğüs boşluğundaki hava dışarı alınmalıdır. Enjektör ile hava boşaltılabilimektedir. Ancak hava kaçağının devam ettiği durumlarda, yani ciddi solunum sıkıntısı olan veya CPAP ile ya da mekanik ventilatör ile solunum desteği verilen hastalarda göğüs tüpü takılabilmektedir. Pnömotoraks altta yatan hastalığın bir komplikasyonudur ancak tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olabilir. Ek olarak tecrübeli bir çocuk cerrahı tarafından minimum riskle takılacak göğüs tüpü hayat kurtarır” diyor.

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü