Bebeklerin gece boyu kesintisiz uyuması mümkün

Bebek
gece

Bebeğiniz geceleri hiçbir sıkıntısı ya da bir ihtiyacı olmadığı halde sık sık uyanıyor, tekrar uyumakta sıkıntı yaşıyorsa uyku sorunu yaşıyor olabilir. Yataş Uyku Kurulu Uzmanı, 0-4 Yaş Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky, bebeklerde bu sorunu aşmanın ipuçlarını ebeveynlerle paylaşıyor.

Yenidoğan dönemini atlatmış bebekler, tahmin edilenin aksine aslında geceleri uzun saatler boyunca kesintisiz uyuyabiliyor. Ancak birçok anne baba için kulağa yalnızca ulaşılması imkânsız bir hayal gibi geliyor. Yataş Uyku Kurulu Uzmanı, 0-4 Yaş Uyku Danışmanı Pınar Sibirsky,konuyla ilgili ebeveynlere bilgiler veriyor. “Yenidoğan dönemini atlatmış olan bir bebeğin aslında hiçbir ihtiyacı veya sıkıntısı olmadığı halde gece boyunca defalarca uyanması uyku sorununa işaret eder. Yine kendi kendine uykuya dönememesi de bebekte bir uyku sorunu yaşandığına dair bir işarettir. Hatalı uyku ilişkilendirmeleri, bebeklerde uyku sorunu yaşanmasının en önemli nedenidir. Eğer bebeğinizi sallayarak uyutuyorsanız, bebeğiniz sallanma ile uykuyu ilişkilendirmiş demektir. Yani uyuyabilmek için sallanmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle, gece her uyanışında uykuya devam edebilmek için yine sallanmaya ihtiyaç duyar. Aynı şey emerek, kucakta gezerek, hatta yatağında ama pışpışlanarak uyuyan bebekler için de geçerlidir.”

Yorulan bebek uykuya zor geçer

Aşırı yorgun ve geç yatışın, bebeklerde uyku sorunu yaşanmasının en önemli ikinci nedenidir. “Daha çok yorulsun daha iyi uyur” doğru değildir. Veya “Ne kadar geç yatarsa o kadar geç kalkar” gibi düşünceler ne yazık ki tam tersine işlemektedir. Kaldırabileceğinden daha uzun saatler uyanık kalan bebeğin vücudunun stres hormonu salgılamaktadır. Sibirsky, “Bebeğin vücudundaki bu hormonun da etkisiyle uykuya çok zor geçmektedir. Ayrıca bebek gece boyunca çok sık uyanır. Bebeklerin uykuya yatırıldıklarında ağlamalarının nedenlerinden biri de uyku öncesi rutinlerine yeterince zaman ayrılmamış ve bebeğin uykuya yeterince hazırlanmamış olmasıdır” diyen Sibirsky, bebekleri hareketli bir aktiviteden alıp hemen yatağa koymanın uykuya dalışlarını zorlaştırdığını belirtiyor.

Desteksiz uyumayı öğrenen bebek kendi kendine uykuya dönebilmektedir

Yataş Uyku Kurulu Uzmanı Pınar Sibirsky, bebeklerinin uykularını olumsuz şekilde etkileyen faktörlerin, biraz özen ve sabırla tersine çevrilebileceğini ve bebeklerin gece boyunca çok daha uzun saatler kesintisiz uyumaları sağlanabileceğini hatırlatıyor. Bunun için öncelikle bebeğe yatağında desteksiz uyumayı öğretmek gerekmektedir. Sibirsky: “Bebeğiniz desteksiz uyumayı öğrendiği zaman gece uyansa bile, eğer bir sıkıntısı ya da ihtiyacı yoksa desteksiz bir şekilde uykuya dönmeyi başarabilmektedir. Bu becerinin temeli, bebeğin yatakta kendini sakinleştirebilmeyi öğrenmesine dayanır. Farklı desteklerle yatağa uyur halde konmaya alışmış olan bebekler, yatağa uyanık yattıkları ilk zamanlarda ağlayarak bu değişikliği protesto eder. Bu noktada ebeveynlerin bebeğin yanında olması ve güven vermesi çok önemlidir. Uyku eğitimi verirken bebekte herhangi bir güven kaybı yaratmamak dikkat edilmesi gereken en hassas noktadır.”

Her uykudan önce bebeğinizin yaşına uygun rutinler uygulayın

Ebeveynlerinin bebeklerinin yaşlarına uygun uyanık kalabilme sürelerini bilerek onu doğru zamanda yatırması gerektiğini belirten Sibirsky, “0-4 yaş arasındaki bebek ve küçük çocukların genel olarak sabah 7-8 civarlarında uyanması, yaşlarına uygun adette gündüz uykusu yaptıktan sonra akşam da 19-20 civarlarında akşam uykusuna yatmaları uygun olacaktır. Bilinenin aksine, aşırı yorulan veya akşam geç yatırılan bebekler geceleri daha iyi uyumaz, ağlayarak uykuya dalar ve gece daha sık uyanır. Ayrıca bebeğimizin gün içerisinde ve uyku öncesinde rutinlerinin olması, saat kavramı olmadığı için önünü görebilmesini ve kendisini uykuya hazırlamasını sağlar. Her uykudan önce bebeğimizin yaşına uygun rutinler uygulayarak O’nu rahatlatırsak, uykuya geçişi çok daha kolay olacaktır. Uyku öncesinde müzik açmak önerilmektedir. Ayrıca camdan bakarak dışarıdaki hayvanlara ve güneşe/aya iyi uykular dilemek de etkili olabilmektedir. Ya da perde kapatmak, kitap okumak ve yatağa yatmadan önce hafif bir dans uyku öncesi için güzel bir rutin olabilmektedir. Rutinlerin sonunda ise bebeğinizin yatağa uykulu dahi olsa ayık yatması önemlidir” diyor.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/bebek/cocuklarin-uyku-sorununa-altin-oneriler/

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Sebamed Baby

Bebeklerin cildini güneşe karşı da korumak gerek!

Bebek ve çocukların cildi daha narin ve ince olduğu için güneş ışınlarından daha kolay etkilenebiliyor. Klinik ve dermatolojik olarak

Devamını oku...
Maya Karantina'da

Bir çocuğun gözünden pandemi: Maya Karantina’da

O gün de tıpkı diğer günler gibi başlamıştı. Maya ve arkadaşları bir doğum günü partisini, heyecanla, ince ince planlıyor;

Devamını oku...
seçici yemek problemi

Çocuklarda “seçici yeme problemi”

Her öğün saatinde yaşanan gerginlik, tüm odağın çocuğun üzerinde olması ve çocuğu yemeye zorlama tutumu, ebeveynleri içinden çıkılamaz bir

Devamını oku...

Mobil Menü