Bebek ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları

Bebek
20160710 150051 Scaled

Bebeklerde ve çocuklarda sağlıklı uyku düzeninin sağlanması büyük önem taşıyor. Özellikle bebeklik ve ilk çocukluk döneminde uykuda sıklıkla bölünmelerin olmasının normal bir durum olduğunu belirten uzmanlar, ilerleyen yaşlarda odanın fiziksel özellikleri, gece korkuları ve gece terörü gibi sebeplerin de uykuyu bölebildiğini ifade ediyor. Çocuğu tek başına uyutmaya zorlamanın ya da ‘korkacak bir şey yok’ gibi söylemlerin çocukta gece korkusunu geliştirdiği uyarısında bulunan uzmanlar, ‘ben buradayım’ gibi güven verici konuşmalar yapılmasını ve uyku öncesi rutini oluşturulmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk Ergen Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, bebeklerde ve çocuklarda uyku düzeni oluştururken yapılan hatalardan bahsetti. Ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Gece korkuları uykularını bölüyor

Çocuklardaki uyku ihtiyacının yaşlara göre değişiklik gösterdiğini belirten Çocuk – Ergen Psikolog Elvin Akı Konuk, “2 yaşa kadar olan çocuklarda uyku süresi ortalama 14 saat, 3-6 yaş aralığındaki çocuklarda 11-13 saat iken 6-13 yaş arasındaki çocuklar için ise 9-11 saat uyku ihtiyacını karşılamak için yeterli oluyor. Özellikle bebeklik ve ilk çocukluk döneminde uykuda sıklıkla bölünmelerin olması normaldir. Doğumdan itibaren çocuklarda kesintisiz uyku 2-2,5 yaşa kadar beklenmez. Ancak ilerleyen yaşlarda görülen uyku bölünmelerinin nedeni sıklıkla odanın ses, ışık, sıcaklık gibi fiziksel koşulları, gece korkuları veya gece terörü gibi sebeplerden kaynaklanabiliyor.” dedi.

‘Ben buradayım’ diyerek çocuğa güven verin

Çocuk – Ergen Psikolog Elvin Akı Konuk, bazı çocukların yalnız başına uyumayı tercih etmediklerini ya da gece uykudan uyanıp anne babalarının yanında uyumak istediklerini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu gibi durumlarda zorlayarak tek başına uyutmaya çalışmak ve ‘korkacak bir şey yok’ gibi söylemler çocukların daha fazla gece korkusu geliştirmelerine neden olabiliyor. Özellikle küçük yaş grubundaki çocukları tek başına uyumaya dair duygusal olarak ikna etmek için ebeveynlerin güven sağlaması gerekiyor. ‘Ben buradayım’, ‘İstediğin zaman yanıma gelebilirsin, seslendiğinde seni duyabilirim’ gibi cümleler ile çocukları rahatlatmakta fayda var. Ayrıca bir çocuğun yalnız başına yatabilmesi için odasını sevmesi, odasında uyku dışında da vakit geçirebilmesi, odasına karşı güven hissedebilmesi ve bununla birlikte çocuğun ebeveynle olan ilişkisi de çok önemlidir. Eğer bu ilişkide çocuk uyku dışında da ebeveynden ayrı kalmakta zorluk yaşıyorsa ve ebeveyn olmadan bir şey yapmak istemiyorsa uzman desteği alınması faydalı olacaktır.”

Sağlıklı uyku için odanın fiziksel koşulları önemli

Çocuklarda sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilmek için öncelikli olarak odanın fiziksel koşullarının doğru biçimde düzenlenmiş olması gerekir. Konuk, “Çocuğun uyuyacağı odanın sessiz, karanlık veya loş olması ve uyku için uygun sıcaklıkta olması gerekiyor. Ayrıca çocuk sağlıklı bir uykuya dalabilmesi için gün içinde gerekli fiziksel enerjiyi harcamış olmalı. Ancak uykudan önce yapılan koşmak, dans etmek gibi aşırı enerji harcatan aktiviteler çocuklarda uykuya geçişi zorlaştıracaktır.” diye konuştu.

Uyku öncesi rutini

Konuk, sağlıklı bir uyku düzeni için uyku ve uyanma saatlerinin her gün aynı olacak şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı, sözlerini şöyle tamamladı: 

“Çocuğun uyuduğu saat kadar uyandığı saat de aynı derecede önemli. Uyku saatleri yaş dönemine göre ortalama saatlerde olmalı. Ancak çocuk kaçta uyursa uyusun sabah kalkması gereken saatte mutlaka uyandırılmalıdır. Bununla birlikte sağlıklı bir uykuya geçiş süreci için çocukla birlikte uyku rutini oluşturulmalıdır. Diş fırçalamak, pijamaları giymek, yatağa yatmak, kitap okumak ve uykuya geçmek gibi rutinler, uykuya geçmeden önce her gün tutarlı biçimde yapılacakların sırasıyla gerçekleştirilmesi anlamına geliyor. Bir süre sonra rutin başladığında çocuk uyku zamanının geldiğini hatırlıyor olacaktır.  Her konuda olduğu gibi çocuklara belirli alışkanlıkları kazandırırken ebeveynlerin kararlı, sabırlı ve tutarlı davranmaları önemli. Bu konu uyku alışkanlığı kazandırmak için de büyük önem taşıyor.”

Uykusuz çocuklar, bitkin anne babalar!

1 Yorum Bebek ve çocuklarda uyku düzeni sağlamanın püf noktaları

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü