Bebek bisküvisi seçerken dikkat

Bebek, Güncel
1651041761 Bebek Bisk  Visi Scaled

Biyolog Özlem Atabaş ve Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay, bebek bisküvileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Atabaş, bebek bisküvisi üretirken; bebeklerin sindirimini, günlük almaları gereken besin öğelerini, vitamin ve minerallleri, ürünün organik olmasını düşünerek hareket ettiklerini söyledi. Üstay da bebek bisküvilerinin her anlamda aileler için hayat kurtarıcı olduğuna dikkat çekti.

Biyolog Özlem Atabaş ve Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay, bebek bisküvileri hakkında konuştu. Türkiye’de ilk organik sertifikalı bisküvi markası Gekoo’nun kurucusu Özlem Atabaş, bebek bisküvisi alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı: “Beslenmenin sadece karın doyurmak değil, karbonhidrat, protein, yağ, lif, vitamin, mineral, antioksidanlardan dengeli ve zengin bir beslenme farkındalığına sahip olmak olduğunu unutmamak gerek. İçerik zenginliğinin yanı sıra içeriğin temiz, insan bedenine ve doğaya zararlı olmayan ham maddelerden hijyenik bir şekilde üretilmiş olması da çok önemli. 

Piyasada organik bisküvilerin çoğu sadece un, yağ, şeker içeriği için sadece glikoz-fruktoz içeren elma suyu ile üretiliyor. Besin içeriği vitaminle zenginleştirilmiş ancak palm yağı, glikoz şurubu gibi maddeleri içeren endüstriyel bisküvilerin de ne kadar faydalı olduğu tartışmaya açık bir konudur. 

Dikkat edilmeyen, mevzuatlarda olmayan bir diğer konu organik veya endüstriyel olsun, yüksek ısıda pişen unlu ve şekerli her gıdanın HMF ve akrilamidler açısından riskli olduğunu unutmamak gerekiyor.”

BEBEKLERİN GÜNLÜK ALMALARI GEREKEN BESİN ÖĞELERİNE DİKKAT EDEREK ÜRETİYORUZ

Atabaş, zengin içerik ve besin değeri yüksek bebek bisküvisi üretirken özellikle dikkat ettikleri noktaları paylaştı: “Bizim bebek bisküvilerimizde bebeklerin sindirimi, günlük almaları gereken besin öğeleri, vitamin, mineral ve faydalı süper gıdaların birlikteliği bilimsel çalışmalar ile Türk ve Avrupa Birliği bebek beslenmesi tebliğlerine uygun olarak formülize edilmiştir. Ayrıca, pişme aşaması düşük ısıda buhar desteği ile yapılır sonra kurutmaya geçilir. Böylece HMF, akrilamid gibi zararlı kimyasalların riski düşer.”

ORGANİK OLMAYAN HİÇBİR ÜRÜN “DOĞAL” ETİKETİYLE PAZARLANMAMALI! 

Etiket okumanın önemine dikkat çeken Atabaş, sözlerine şöyle devam etti: “İçerikle birlikte, besin öğeleri tablosu da ürün alırken dikkatle incelenmeli. Organik sertifikası olmayan hiçbir ürün doğal olarak pazarlanmamalı. Trans yağ, glikoz şurubu, rafine şeker, koruyucu gibi maddelerin olmadığı ürünlerin bu şekilde lanse edilmesi doğru değil. Ürün içeriğinde yer alan tahılların, zeytinyağı veya ayçiçek yağı için sıkılmadan önce pestisit-herbisit gibi ilaçların tarlada veya bahçede kullanılmış olma gerçeğini değiştirmez. 

Özellikle hamile ve erken dönem bebek beslenmesinde organik sertifikalı veya güvenilir olduğu kanıtlanmış gıda ürünlerinin tüketilmesi organ gelişimi ve sağlıklı bir beden için son derece önemlidir.” dedi.
 

DOĞAL BEBEK BİSKÜVİSİ

Birçok bebek bisküvisinin içinde besin değeri yüksek gıdalar ve ürünler kullanılmadığına dikkat çeken Beslenme Uzmanı Didem Kanca Üstay, “Bebek bisküvileri tercih edilirken içinde katkı maddelerinin olmaması, tamamen organik ve doğal olmaları ile şekerden uzak olmaları en önemli kriterden biridir.

 Bebek bisküvilerinin besin değeri ne kadar yüksek olursa bebek de oradan kendine o kadar vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, yağ gelişimi için gerekli besinleri alacaktır. En önemli kriter; doğal ve içinde yeterli besin barındırıyor olması.” dedi.

BEBEK BİSKÜVİSİ HER ANLAMDA HAYAT KURTARICI

Bebeklerin normal yemeklerini alıp ara öğün olarak bebek bisküvisini tüketebileceği tavsiyesinde bulunan Üstay şöyle devam etti: “Bebek bisküvisinin taşınması ve bebeğe verilmesi kolay. Onu alması, tutması, ağzına götürmesiyle el becerileri daha çok gelişiyor. Bu anlamda bebekler için çok faydalı. Bebek bisküvisi hayat kurtarıcı bir şey. Bebeğin oyalanması, el becerilerinin gelişmesi, ısırmayı, yutkunmayı ve çiğnemeyi öğrenmek için çok büyük bir artı.” dedi.

BLW yöntemiyle ek gıdaya geçiş sürecinde bilmeniz gerekenler

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü