Bağlanma sorunu bebek depresyonuna yol açabilir

Bebek
bağlanma sorunu

Bebeklik döneminden başlayarak ergenlik dönemini de içine alan çocukluk çağında depresyonların görülebileceğine dikkat çeken Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, bebeklik döneminde yaşanan bağlanma sorunu depresyona neden olabileceğini söyledi. Ergenlik dönemindeki depresyonun özelliklerine de işaret eden Kilit, bu dönemde kendine zarar verme, öfke nöbeti, okuldan kaçma, sigara ve alkole yönelmenin depresyon belirtileri olabileceğini vurguladı.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, çocukluk çağı depresyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, çocukluk çağından bahsederken iki ayrı dönemin ele alınması gerektiğini belirterek “Burada 7 yaş öncesinde yani  bebeklikten başlayan, oyun çocukluğunu kapsayan dönem, 7 yaş sonrasında ise okul çocukluğunu ve daha sonrasında ergenliği kapsayan dönemden ayrı bahsetmek daha doğru olacaktır.” dedi.

Yeme ve uyku sorunları çocukta depresyon habercisi olabilir

7 yaş öncesindeki depresyonda özellikle ailelerin gözlemi önemlidir. Kilit, “7 yaş öncesinde çocuklar kendilerini ifade etmek konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu nedenle hem aileler hem de uzmanlar için gözlem yapma ve çocukla vakit geçirme daha önemli olacaktır. Burada çocukta çökkün yapının görünmesi önemlidir. Ayrıca çocukta özellikle yeme ve uyku konusunda sıkıntılar yaşaması da ipucu olabilmektedir. Bunun yanında huzursuz bir tavrın olması bize çocukluk çağı depresyonu konusunda fikir verir.”diye konuştu.

Üç yaş öncesinde görülen bebeklik depresyonuna da dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, 

Unutulmamalıdır ki bugün bebeklik depresyonu denilen, çok daha küçük yaşlarda, 3 yaşın öncesinde de görülen ve sadece çocukta huzursuzluk, kayıtsızlık, yeme problemleri ve ciddi uyku problemleriyle giden bir durum da söz konusudur.” uyarısında bulundu.

Bağlanma sorunu konusuna dikkat!

7 yaş öncesinde görülen depresyonun sebebinin bağlanma problemleri olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Yapılan çalışmalar göstermektedir ki 7 yaşın öncesindeki depresyonun sebebi bağlanma problemleridir. 1970’li yıllara kadar olgunlaşmamış üst benlik sebebiyle ergenlik öncesi çocuklarda depresyon oluşamayacağı savunuluyordu. Daha sonrasında yapılan çalışmalarda yetiştirme yurtlarında yaşayan çocuklarda, sık bakıcı değişikliği ve uyaran azlığı sonucunda öncelikle yeme ve uyku problemleriyle başlayan, çökkün yüz ifadesi, sürekli umutsuz olma ve huzursuzlukla kendini ortaya koyan anaklitik depresyon olarak ifade edilen küçük çocukluk çağı depresyonu ortaya kondu. Bu çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade edemiyorlardı. Ancak huzursuz ve hareketli tavırlarıyla, baş ve karın ağrısı gibi bedensel şikayetleri bulunmaktaydı. Ayrıca kolay sakinleştirilememeleri, çökkün ve enerjisiz duruşlarıyla dikkat çekiyorlardı. Hepsinin ortak özelliği anne karnında başlayan, yaşamın ilk dokuz ayının en önemli dönemi olan, temel güven güvensizlik dönemine denk gelen dönemlere dayanan bağlanma problemleriydi.” dedi.

Oyun terapisiyle başarılı sonuçlar

7 yaş öncesindeki depresyon tedavisine değinen Kilit, “Genel anlamda tedaviye baktığımız zaman; 7 yaş öncesi depresyonlarda, oyun terapisiyle, herhangi bir ilaç kullanmadan oldukça başarılı sonuçlar elde edilebileceği bilinmektedir. Özellikle kendini ve duygularını ifade etmekte zorlanan bu grupta, ailelerimizin ve öğretmenlerimizin bunu fark edip şüphe olarak görmeleri bir uzmana başvurmaları önemli olacaktır.” dedi.

Çocuk kendini aşağılayan ifadeler kullanıyorsa dikkat!

Okul çağı depresyonundaki işaretlere dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Okul çağı depresyonlarında çocuklar artık kendilerini daha ifade edebilmektedir. Bu nedenle hem uzmanlar hem de aileler çocukların duygu durumunu daha kolay öğrenebilmektedirler. Ayrıca kendilerini nasıl hissettiği veya sürekli olarak değersizlik duygusu yaşayıp yaşamadığı hakkında çocuklardan bilgi alabilecek duruma gelmiştir. Henüz üst benlikleri gelişmemiştir. Ancak özgüvenden tam bahsedilmiyor olmasına rağmen bu çocuklar kendilerini ifade ederken ‘Ben aptalım, ben salağım’ gibi aşağılayıcı terimler kullanabilirler.” diye konuştu.

Kendine zarar verme davranışı artabilmektedir

Ergenlik depresyonunun iki önemli özelliği olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Neriman Kilit, “Bu iki özelliği hiç unutmamak gerekir. İlki, ergenlik depresyonunda maalesef intihar riski, kendine zarar verici davranışlar giderek artmaktadır. İkincisi ise ergenlik depresyonunda öfke ve irritabilite en büyük ölçeklerden bir tanesi haline gelir.” dedi.

Okuldan kaçma, sigara kullanımı depresyon belirtisi

Kilit: “Burada çocuklardaki ağlama ataklarının; ergenlerdeki ağlama ataklarının yanında öfke nöbetleri, okuldan kaçmalar, sigara-alkol gibi maddelere yönelmeler depresyonun bir belirtisi olabilmektedir. Ergenlik dönemindeki kişiler çok neşeli bir tavır ve çok özgüvenli bir tavır göstererek depresyonu saklamaya çalışırlar.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

7 nisan

7 NİSAN DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ

Liv Hospital Check-up Uzmanı Dr. Gözde Nizamoğlu Mercan: “Dünya genelinde sağlık farkındalığını arttırmak amacıyla her yıl 7 Nisan Dünya

Devamını oku...
hava temizleme

İç Mekân Havası da Polen Alerjisini Tetikliyor

Bahar tüm güzellikleri ile geldi” diyenlerden misiniz yoksa “Eyvah! Alerji mevsimi başladı” diyenlerden mi? Bazılarımız için bahar, polenlerle boğuşmak

Devamını oku...
koton

23 Nisan Neşesi yine Koton Kids’te!

Koton Kids, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan neşesine bayram özel koleksiyonuyla ortak oluyor. Bu özel

Devamını oku...

Mobil Menü