2019 yılının en çok tercih edilen bebek isimleri

Bebek
1538115380 4

2019 yılında ailelerin tercih ettiği en popüler isimler belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre her yıl çocuk ve doğum istatistiklerini açıklıyor. Bu tablolara göre geçtiğimiz yıl aileler erkek çocuklarına Yusuf kız çocuklarına ise Zeynep ismini koymayı tercih etti. Ayrıca çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu il ise Şanlıurfa oldu.

 

tercih
0-17 yaş grubundaki çocuklarda en çok kullanılan erkek isimlerinin Yusuf, Mustafa ve Mehmet; kız çocuk isimlerinin ise Zeynep, Elif ve Yağmur olduğu görüldü.

TÜİK, 2019 yılıyla ilgili doğum istatistiklerini açıkladı. Bu sonuçlara göre geçtiğimiz yıl her iki bebekten biri sezaryen doğum ile dünyaya geldi. Canlı doğumların yüzde 51,3’ü erkek yüzde 48,7’si kız oldu.

 

En popüler isimler; Yusuf ile Zeynep

ADNKS sonuçlarına göre; geçtiğimiz yıl doğan bebeklere konulan en popüler erkek bebek ismi Yusuf. Ardından ise aileler en çok Eymen ve Miraç isimlerini tercih etti. Kız bebeklerde ise Zeynep en çok tercih edilen isim olarak görülüyor. Ardından ise en popüler kız bebek isimleri Elif ve Defne oluyor. Bununla birlikte, 0-17 yaş grubundaki çocuklarda en çok kullanılan erkek isimlerinin Yusuf, Mustafa ve Mehmet; kız çocuk isimlerinin ise Zeynep, Elif ve Yağmur olduğu görüldü.

İlk doğumunu 2019 yılında gerçekleştiren annelerin ortalama yaşı 26,4

Doğumlarını 2019 yılında gerçekleştiren annelerin ortalama yaşı 28,9 oldu. İlk doğumunu 2019 yılında gerçekleştiren annelerin ortalama yaşı ise 26,4 oldu.
Çocuk nüfus oranının en yüksek olduğu il Şanlıurfa oldu
ADNKS sonuçlarına göre; illerin toplam nüfusları içindeki çocuk nüfus oranı incelendiğinde; 2019 yılında en yüksek çocuk nüfus oranına sahip olan il, %45,8 ile Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa ilini %43,5 ile Şırnak ve %41,9 ile Ağrı izledi. Çocuk nüfus oranının en düşük olduğu ilk üç il ise sırasıyla; %17,1 ile Tunceli, %17,9 ile Edirne ve %18,5 ile Kırklareli oldu.

www.tuik.com

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Close Up Pregnant Woman Sitting 303x178

35 yaş üstü gebeliklerde anne adayını neler bekliyor?

Günümüzde giderek daha fazla kadın, gebelik planlarını ileri yaşlara erteleme eğiliminde oluyor. Çünkü kişiler, aile yaşamına geç başlama arzusu,

Devamını oku...
çamaşır suyu

Elleri çamaşır suyu ve dezenfektanla yıkamayın!

Bilimsel araştırmalar hijyen alışkanlıkları sayesinde pek çok enfeksiyon hastalığının önlenebileceğini gösteriyor. Özellikle kış aylarında hijyenin öneminin 2 kat arttı.

Devamını oku...
Kuru ve yıpranmış saç

Kuru ve yıpranmış saç bakımı nasıl olmalı?

Mevsim değişiklikleri, saça uygulanan işlemler, stres ve daha birçok faktör saç yapısına etki eder. Özellikle hava değişikliklerinde özel bir

Devamını oku...

Mobil Menü