Doğum kontrol için başarısı çok büyük: Spiral

Anne
Spiral Nedir Nasil Takilir 2

Zorlaşan hayat şartları, eğitimli nüfusun artması ile gençler artık eskisi kadar çok çocuk sahibi olmaya sıcak bakmıyor. Kontrollü çocuk sahibi olmak aynı zamanda uzun vadeli ekonomik hayatın planlamasının da bir yolu. Doğum kontrol ile ilgili pek çok yöntemden biri de spiral. Ancak hakkında birçok yanlış ve kulaktan dolma bilgi dolaşmaktadır. Spiral nasıl takılır? Bu uygulama acılı mıdır? Spiral varken hamile kalma riski var mıdır? sorularının cevabını Avrasya Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İstepan Suna veriyor.

Spiral nedir?

Yumurtaların rahim içine yerleşmesini ve sperm ile döllense bile rahmin içindeki uygun koşulları bozarak döllenmiş yumurtanın buraya yerleşmesini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir.

Ne işe yarar?

Yaklaşık 2-3 santimetre uzunluğundadır. T şeklinde olup metal veya plastikten üretilir. Hamileliğin oluşmasını engellemeyi sağlayan ise spirali saran bakır tellerdir. Spiraller rahim ağzının geçirgenliğini azaltmaktadır. Ayrıca onu saran bakır teller o bölgeye ulaşan spermleri etkisiz hale getirir.

Kimlere takılabilir?

Normal ve düzenli bir şekilde adet gören her kadına takılabilmektedir. Ancak bu uygulamaya karar verdikten sonra doktorun gerekli kontrolleri yapması gerekmektedir. Ve çıkan sonuçlara göre bir yol izlemesi gerekir.

Kimlere takılmaz?

Rahme yerleştirildiği için rahim ile ilgili rahatsızlıkların olmaması önemli bir kriterdir. Bunun dışında;

  • Rahim anomalisi olan kişilerin,
  • Bakır alerjisi olanların,
  • Meme kanseri olan kişilerin,
  • Genitalenfeksiyonu olan kişiler için uygun değildir.
Nasıl takılmaktadır?

Her ne kadar çoğu kadın için zor ve acılı bir işlem olarak görülse de spiral takımı basit bir işlemdir. Spiral takmak isteyen kadının vajinasına metal veya plastik olan spekulum adında bir alet yerleştirilmektedir. Tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzı tutulmaktadır. Ve spiral rahmin içine yerleştirilmektedir. Bu işlem yaklaşık 1-5 dakika arası sürmektedir. Ayrıca istenildiği zaman iptal edilebilir, spiral çıkarılabilir.

Spiralin yan etkisi var mıdır?

Çok tipik yan etkileri yoktur. Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra hafif bir kasık ağrısı meydana gelebilmektedir. Bu kasık ağrısı bir iki ay içerisinden kendiliğinden geçer. Bunun dışında takılan spiralin bakır olması adet kanamasını arttırabilmektedir. Hormonlu spiraller ise adet kanmasının azalmasına yol açabilmektedir.. Her ne kadar yaygın bir inanış olsa da spiral bel ağrısına ve kilo almaya yol açmaz.

Spiralin bir zararı var mıdır?

Spiralin takılması cerrahi bir işlemdir. Dolayısıyla işin ehli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli sorunlara yol açabilirler. En belirgin sorunlar spiralin takılması sırasında enfeksiyon kapma riskidir. Böyle bir durumda ilaç tedavi uygulanır. Diğer bir risk spiralin rahmi delmesidir. Eğer takılan spiral rahmi deldiyse hastanın kanama durumuna göre bir tedavi şekli belirlenmelidir. Gerekirse cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Karşılaşılan bir diğer risk ise spiral varken hamile kalma durumunda dış gebelik riskinin artmasıdır. Her ne kadar çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olsa da hamile kalma durumunda dış gebelik riski, spiral kullanmayanlara oranla yüksektir.

Kullananlar nelere dikkat etmeli?

Spirallerin ömrü eğer bakır olan tercih edilmişse 10 yıl, hormonlu ise 3 yıl kadardır. Bu noktada spiral taktıran kişilerin mutlaka takibini yapması önemlidir. Öncelikle düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir. 6 ila 1 yıl arası muayene ettirilmelidir. Spiralin konumu ve doğru şekilde durduğu doktor tarafından onaylanmalıdır. Bunun için hem elle hem de ultrason ile kontroller yaptırılmalıdır.

www.avrasyahospital.com.tr

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Young Asian Pregnant Couple Show Looking Ultrasound Photo Baby Belly Mom Dad Feeling Happy Smiling Peaceful While Take Care Child Lying Sofa Living Room Home 303x178

Tüp bebek transferi sonrası nelere dikkat edilmeli? 

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek tedavisi görmüş ve transferi yapılmış anne

Devamını oku...
1651153217 ASM DrKemalAkpinar Gorseli 303x178

Aşırı hijyen bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatıyor

Bebeğin sağlığı aileler için her şeyden önce geliyor. Ailelerin bu hassasiyetle hijyene aşırı önem vererek çocuklarının bağışıklık sistemlerini olumsuz

Devamını oku...
emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Emzirmeyi kolaylaştıran ürünler

Doğumdan çıktığınız anda başlayan emzirme süreci ilk aylarda çeşitli nedenlerle anneyi zorlayabilir. İlk olarak neredeyse her annenin deneyimlediği meme

Devamını oku...

Mobil Menü