Prof. Dr. Yücel Karaman: “Smear testini ertelemeyin”

Anne
Yücel Karaman

Yapılan araştırmalara göre dünyada her yıl 530 bin Türkiye’ de ise her yıl bin 500 kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Rahim ağzı kanserinin erken teşhis edilmesi için düzenli olarak yapılması gereken Smear Testi, bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için de büyük önem taşıyor.  Her kadının düzenli olarak yılda en az 1 kez jinekolojik muayene yaptırması gerektiğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman ‘’ Smear testi başta rahim ağzı kanseri, rahim ağzındaki hücresel düzensizlik ve enfeksiyonların saptanmasında kullanılan ve hayati önem taşıyan bir taramadır. Bu yüzden kadınların yılda 1 kez düzenli olarak jinekolojik muayene ve smear testi yaptırması olası kanser riskinin de önüne geçiyor’’ diye belirtti.

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Genetik faktörlerin etkilidir. Ayrıca yaşam şekli, düzensiz beslenme gibi birçok faktör rahim ağzı kanserine sebebiyet veriyor. Uzmanlar ise erken tanı ve tedavi için tarama programlarının büyük önem taşıdığını belirtiyor. Bu kapsamda her kadının düzenli olarak smear testi yaptırması gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yücel Karaman ‘’ Rahim ağzı tarama testlerinin düzenli yapılması kanser ve kanser öncüsü durumların erken teşhis edilmesini sağlıyor. Hücrelerin kansere dönüşmeden erken teşhis ile tedaviye başlanması ise çoğu zaman hayat kurtarıyor. Rahim ağzından sürüntü alınması ile mikroskop altında inceleme yapılarak sonuca varılıyor. Sonucun anormal olması durumunda uzman hekim tarafından detaylı bir inceleme yapılması gerekiyor’’ dedi.

‘’Jinekolojik Muayene İhmal Edilmemeli’’

Smear testi, halk arasında rahim ağzı testi ya da sürüntü testi olarak bilinmektedir. Jinekolojik muayenenin bir parçası olarak uygulanmaktadır. Cinsel hayatı başlayan her kadının düzenli olarak jinekolojik muayenesini yaptırması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karaman ‘’Cinsel ilişkiye başlayan her kadının smear testini yaptırması gerekiyor. Genellikle 21 yaşından itibaren düzenli muayenelerin ve testlerin yapılmasını öneriyoruz. Ancak erken yaşta cinsel ilişki yaşayan ve muayene sırasında enfeksiyon, yara, siğil gibi bulguların görülmesi durumunda da smear testi uygulanabiliyor. Jinekolojik muayene sırasında özel bir fırça ile rahim ağzı bölgesinden sürüntü alınıyor. Bu yüzden smear testi son derece kolay bir yöntem olurken, ağrıya da sebep olmaz’’ dedi.

’Sonuç Sizi Korkutmasın’’

Smear testinin sonuçları kimi zaman değişiklik gösterebiliyor. Ancak anormal çıkan sonuçlarda hastaya uygulanan tedavilerle birlikte olası hastalıklarında önüne geçilebiliyor. Bu kapsamda sonuçları doktora göstermeden hastaların korkuya kapılmaması gerektiğini belirten  Prof. Dr. Karaman ‘’Test sonuçlarında kimi zaman pozitif veya anormal sonuçlara rastlamak hastanın kanser olduğu anlamına gelmemektedir. Test sonucu negatif olan kişi de bir sorun görülmez. Ancak kimi zaman HPV enfeksiyonuna bağlı olarak sonuçlar anormal olarak çıkabiliyor. Smear testinde sonucun anormal veya pozitif çıkması durumunda anormal sonucun nedenine ve derecesine bakılmaktadır. Sonuçların ASCUS, ASC-H, LGSIL, HGSIL veya AGC şeklinde çıkması sonucunda ise hasta ileri değerlendirmeye alınır. Daha detaylı bir inceleme yapılacak ise hastadan kolposkopi istenmektedir. Ayrıca rahim ağzından biyopsi gibi işlemlerin yapılmalıdır.’’ diye belirtti.

‘’Hamileler Test Yaptırabilir Mi?’’

Anne olmak isteyen her kadının gebe kalmadan önce düzenli jinekolojik muayene ve testlerini yaptırması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karaman ‘’ Hamilelerin smear testi yaptırmalarında bir sakınca yoktur. Hatta tarama testlerinin gebe kalmadan önce ve gebelik sırasında da yapılmalıdır. Bu durum sağlıklı bir hamilelik için büyük önem taşıyor’’ dedi.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/rahim-agzi-yetmezligi-erken-dogum-nedeni/

1 Yorum Prof. Dr. Yücel Karaman: “Smear testini ertelemeyin”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü