Her yaşın ve cinsiyetin vitamin ve mineral ihtiyacı farklı

Anne
mineral
Maalesef toplumda vitamin ve mineraller konusunda önemli bir yanılgı yaşanmakta. Satın alınan bir vitamin takviyesini ailenin bütün üyeleri kullanabiliyor. Oysa ki çocukların, ergen bireylerin, yetişkinlerin ve yaşlıların vitamin ve mineral ihtiyaçları farklıdır. Eczacı Ayşen Dincer bu durumun cinsiyete göre de değiştiğinin altını çiziyor. Dincer, “Vitamin ve mineral desteği alırken yaşa, cinsiyete ve ihtiyaca özel olarak hazırlanmış multivitaminlerin kullanılması gerekmektedir” diyor.

Düzenli ve doğru beslenmek sağlığımız için büyük önem taşımakta. Ama çok azımız bunu gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle de günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Vitamin ve mineral eksikliği ise birçok soruna neden oluyor. Örneğin, yorgunluk, güç kaybı, odaklanma sorunları, kas krampları birçok problemlere davetiye çıkarabiliyor. Bunun yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabiliyor. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacının mutlaka multivitaminlerle karşılanması gerektiğini söylüyor, Eczacı Ayşen Dincer. Ayrıca Dincer “Bu vitamin mineral tavsiyesi cinsiyete, yaşa ve ihtiyaca uygun olmalı” diyor. Bir vitamin tüm aileye yeter anlayışının çok yanlış olduğunu belirten Ecz. Dincer, nasıl herkesin yaktığı kalori, beslenme şekli ve genetik yapısı birbirinden farklı ise ihtiyacı olan vitaminlerin de aynı olamayacağını hatırlatıyor. 

“Vitaminler mutlaka cinsiyete, yaşa ve ihtiyaca yönelik belirlenmelidir”

Çocukların, ergen bireylerin, yetişkinlerin ve yaşlıların da farklı dozlarda vitamin alması gerektiğine dikkat çeken Ecz. Dincer, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Örneğin 5 yaşında bir çocuk düşünün. Gelişim çağında olduğu için ihtiyaç duyduğu destekler sizden çok farklıdır. Aynı çocuk 15 yaşına geldiğinde de 5 yaşındaki vitamin mineral desteğinden daha farklı desteklere ihtiyaç duyacaktır. Yaşla birlikte sadece multivitaminlerin içeriği değil miktarları da değişmelidir. Bu konuya ilişkin demir örneğini de verebiliriz; Beslenme Referans Değerlerine göre bir yenidoğan 0.3 mg demire ihtiyaç duyar, bir bebek ise 11 mg… Bu bebek yetişkin bir kadın olduğunda ihtiyaç duyduğu demir miktarı 18 mg olur. Hamilelerde ise bu oran 27 mg’a çıkabilir. Yani bir çocukla bir kadın aynı vitamini kullandığında günlük ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün olmaz. Bu nedenle vitaminler mutlaka cinsiyete, yaşa ve ihtiyaca yönelik belirlenmeli.”

Bunu da okumak isteyebilirsiniz. https://www.bebegimleyasam.com/hamilelik/hamilelikte-hangi-vitaminler-alinmali/

2 yorum Her yaşın ve cinsiyetin vitamin ve mineral ihtiyacı farklı

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Top View Pregnancy Test 303x178

Kimyasal gebelik sürecinde yaşadıklarım…

Herkese merhaba 🙂 Aylar evvel başıma gelen kimyasal gebelik sürecimi sizinle paylaşmak istedim. Başına gelmeden önce “kimyasal gebelik” hakkında

Devamını oku...
Uni Baby Saç

Uni Baby Saç ve Vücut Şampuanı yenilendi

Bebeklerin farklı gelişim evrelerinden, bu evrelerde değişen ihtiyaçlarından ve annelerden aldığıilhamla tüm ürün ailesini geliştiren Uni Baby, bebek bakımında

Devamını oku...
sosyal medyada

Çocuklar günün 6 saatini sosyal medyada geçiriyor

Find My Kids uygulamasını kullanan anne babalar, çocuklarının hem konumunu hem de cep telefonunda ne kadar zaman geçirdiğini görebiliyor.

Devamını oku...

Mobil Menü