Doğum sonrası kilo verme yolları

Anne
OBCBUJ

Bebeğini sağlıkla kucağına alan birçok anne doğum sonrası kilolarını kısa bir süre içerisinde vererek eski formuna geri  dönmek istiyor. Peki, doğum sonrası kilo verme yolları neler? Diyetisyen Fatma Osmanağaoğlu ilk olarak emzirmeye dikkat çekiyor. Ayrıca yeni anneleri uyarıyor; “Lohusa dönemi denilen, 6-8 haftada kilo vermeye çalışmayın.”

Doğum sonrası kilo verme yolları

Hamilelik döneminde sağlıklı ve dengeli beslenme ile 9-12 kilo alınması durumunda, bebeği bol bol emzirmek doğum sonrası kilo verme yolları arasında güçlü bir alternatif oluyor. Çünkü emzirme sırasında bazal metabolizma hızı denilen vücudun harcadığı enerji, normal dönemden daha fazladır. Bu nedenle, bu dönemde uygulanan sağlıklı bir beslenme programı ile hem kilo vermek kolaylaşıyor hem de bebeğinizi daha kaliteli sütle beslemiş oluyorsunuz.

“Hem bebeğinizin sağlıklı büyümesini hem de zayıflamak istiyorsanız bebeğinizi emzirin.”

Lohusa dönemi denilen, doğumdan sonraki yaklaşık 6-8 hafta kilo vermeye çalışmayın.

OF8OB30 200x300

Doğumdan sonra ilk 6-8 haftada vücudun kendisini toparlamaya ihtiyacı vardır.Bu süreçte kilo vermeye çalışmak kişiyi daha çok strese sokar ve bu da vücudun süt yapımında azalmaya yol açar.

Doğum sonrası fazla kiloları sağlıklı ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeden vermek son derece önem taşır, yeni doğum yapan annelerin hızlı kilo vermeyi hedeflememeleri, düşük kalorili zayıflama diyetleri yapmamaları ve zayıflama için çözüm gösterilen ilaçları kullanmamaları gerekir. Doğum sonrası kilo verme yolları neler? Tüyoları sizin için sıralıyorum.

“Sağlıklı ve dengeli beslenme ve bebeği sık sık emzirme hem fazla kilolardan kurtulmayı hem de vücudun süt yapımını artırmayı sağlıyor.”

 • Güne kahvaltı ile başlanmalı ve her sabah mutlaka bir yumurta yenmeli.
 • Günde üç ana üç de ara öğün tüketilmeli.
 • Protein ve kalsiyum açısından her öğünde süt ve süt ürünleri ihmal edilmemeli. Eğer bu besinleri gaz yaparsa diye korkup tüketemiyorsanız gaz yapıcı özelliği alınmış olan laktoksuz sütü tercih edebilirsiniz.
 • Her gün bir öğün de et, tavuk veya balık gibi protein kaynaklı besinlerden birisi bulunurken et yemeklerinin yanında bir miktar yeşil yapraklı taze sebze, salataya yer verilmeli.
 • Haftada 2-3 kere kurubaklagil tüketilmeli.
 • Hamilelik sonrasında vücudun süt yapımını arttıracağı düşünülen şerbetler, tatlılar, aşırı karbonhidrat ve yağ içeren besinler sadece kilo almaya yarıyor, bunlardan kaçınılmalı.
 • Karbonhidrat kaynağı olarak tam buğday unu ile hazırlanmış ekmek, makarna ve tam tahıl ürünleri tercih edilmeli.
 • Vitamin alımı için sebze-meyve tüketimine önem verin.
 • Günde 3 litre su tüketimi çok önemli.
 • İyotlu tuz kullanın.
 • Kompostoya şeker eklenmemeli.
 • Çay-kahve tüketimi sınırlandırılmalı.
 • Gazlı içeceklerden kaçınılmalı.

 

“Emziren bir anne için aylık 1-2 kilo kaybı hedeflenmelidir. Hekimin izni ile annenin hafif yürüyüşler ve egzersizler yapması kilo kaybını hızlandıracaktır.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...
Anne Sutu 5 303x178

Taklidi mümkün değil : Anne sütü

Doğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor. Bebeğin gelişimi için çok şey

Devamını oku...
rahim içi yapışıklık

Rahim içi yapışıklık gebelik şansını düşürüyor

Halk arasında rahim içi yapışıklık olarak bilinen Asherman Sendromu, tüp bebek tedavisi de dahil olmak üzere kadınlarda gebelik şansının

Devamını oku...

Mobil Menü