Doğum kilolarından kurtulurken sütünün hacmi ve kalitesini korumak isteyen annelere 4 tavsiye

Anne
Young Woman Breast Feeding Toddler Son Sitting Mat Scaled

Yeterli ve dengeli beslenme; tüm yaş ve cinsiyet gruplarında önemli olmakla birlikte gebelik ve emziklilik döneminde daha büyük bir önem taşıyor. Emzirme; bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en temek beslenme yöntemidir. Bebek ve anne arasında hem biyolojik hem de duygusal bir bağ kurmasında yardımcıdır. Anne sütü için gerekli olan enerji 2 farklı yol ile elde edilmektedir. Bunlardan birincisi gebelik süresince depolanan yağ dokusudur. İkincisi ise annenin beslenme yolu ile aldığı gıdalardır. Anne sütünün oluşması sırasında özellikle annenin depo besin ögeleri kullanılmaktadır. Bu demek oluyor ki; anne sütü kalitesinin ilk ve en temel belirleyicisi depolanan yağ dokusudur. Annenin gebelik süresince ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenememesi ilk olarak annenin kendi sağlığını etkilemektedir fakat bu sürenin uzaması halinde üretilecek olan anne sütü ve kalitesi de etkilenecektir. Bu dönemde gebelik döneminde alınan kiloların azaltılması konusunda dikkatli olunmalıdır. Diyetisyen Nagehan Afşar, anne sağlığını koruyarak kilo vermenin yanında uzun dönemde anne sütünün hacminin ve kalitesinin korunmasını sağlayacak 4 temel beslenme önerisini “Bebeğimle Yaşam” okuyucuları için kaleme aldı.

50A9466

SU(SUZ) MUSUNUZ?

İlk olarak altını çizmemiz gereken konu yeterli su tüketimidir. Kaslarımızın %75’i beynimizin %90’ı ve kanımızın %83 ü sudan oluşmaktadır. Anne sütünün hacminde de yeterli su tüketimi önemlidir. Yeterli su tüketmeniz solunum veya idrar yolu ile toksinleri atarak kilo kontrolü sağlamanıza ve anne sütünüde korumanıza yardımcı olacaktır.

YETERLİ LİFLİ BESİN TÜKETİYOR MUSUNUZ ?

Bağırsaklarımızda bulunan mikrobiyota üzerine yapılan çalışmaların her geçen gün artmakta olduğunu görüyoruz. Bağırsaklarımızda bulunan bu yararlı bakterilerin iştah kontrolü üzerinde çok önemli bir rolü belirlenmiştir. Bağırsak floramıza en iyi gelecek besinleri tüketerek yani temizliği sağlanmış mevsim sebzelerini özelliklede çiğ veya sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak tüketmek hem kilo kontrolümüzü sağlayacak hem de yeterli vitamin ve mineralleri temin etmemizi sağlayacaktır.

BİLİMSEL OLMAYAN TAVSİYELERDEN KAÇININ

Bu süreçte anneye çok fazla geleneksel uygulamalar veya öneriler sunuluyor. Annenin biyolojik olarak değişen bedeni olduğu gibi psikolojik süreçte de değişim yaşadığını dikkate almalıyı. Her bebeğin veya annenin gereksiniminin farklı olabileceğini düşünmeliyiz. Daha sakin bir emzirme dönemi hem gereksiz kalori almamanızı hemde stres hormonu salgılanmayacağı için ödem ve şişlik yaşamamanızı sağlayacaktır.

FİZİKSEL OLARAK AKTİF OLMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Sürekli bebeğinizle vakit geçirmek istediğinizi biliyorum. Oonun nasıl olduğunu bilmek için bir an olsun yanından ayrılmak istemeyeceğinizi de tahmin edebiliyorum. Ama adım sayılarınızı arttırmak kısa mesafelerde dahi egzersizinizi ihmal etmemek kilo kontrolünüzü sağlamanızda en temel yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Sonuç olarak gebelik sürecinde alınan kilolarınızı basit şekilde verebilirsiniz. Ama daha detaylı bir yardım için mutlaka alanında tecrübeli bir diyetisyene danışmanızı öneririm.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü