Doğum kilolarından kurtulurken sütünün hacmi ve kalitesini korumak isteyen annelere 4 tavsiye

Anne
Young Woman Breast Feeding Toddler Son Sitting Mat Scaled

Yeterli ve dengeli beslenme; tüm yaş ve cinsiyet gruplarında önemli olmakla birlikte gebelik ve emziklilik döneminde daha büyük bir önem taşıyor. Emzirme; bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en temek beslenme yöntemidir. Bebek ve anne arasında hem biyolojik hem de duygusal bir bağ kurmasında yardımcıdır. Anne sütü için gerekli olan enerji 2 farklı yol ile elde edilmektedir. Bunlardan birincisi gebelik süresince depolanan yağ dokusudur. İkincisi ise annenin beslenme yolu ile aldığı gıdalardır. Anne sütünün oluşması sırasında özellikle annenin depo besin ögeleri kullanılmaktadır. Bu demek oluyor ki; anne sütü kalitesinin ilk ve en temel belirleyicisi depolanan yağ dokusudur. Annenin gebelik süresince ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenememesi ilk olarak annenin kendi sağlığını etkilemektedir fakat bu sürenin uzaması halinde üretilecek olan anne sütü ve kalitesi de etkilenecektir. Bu dönemde gebelik döneminde alınan kiloların azaltılması konusunda dikkatli olunmalıdır. Diyetisyen Nagehan Afşar, anne sağlığını koruyarak kilo vermenin yanında uzun dönemde anne sütünün hacminin ve kalitesinin korunmasını sağlayacak 4 temel beslenme önerisini “Bebeğimle Yaşam” okuyucuları için kaleme aldı.

50A9466 1024x683

SU(SUZ) MUSUNUZ?

İlk olarak altını çizmemiz gereken konu yeterli su tüketimidir. Kaslarımızın %75’i beynimizin %90’ı ve kanımızın %83 ü sudan oluşmaktadır. Anne sütünün hacminde de yeterli su tüketimi önemlidir. Yeterli su tüketmeniz solunum veya idrar yolu ile toksinleri atarak kilo kontrolü sağlamanıza ve anne sütünüde korumanıza yardımcı olacaktır.

YETERLİ LİFLİ BESİN TÜKETİYOR MUSUNUZ ?

Bağırsaklarımızda bulunan mikrobiyota üzerine yapılan çalışmaların her geçen gün artmakta olduğunu görüyoruz. Bağırsaklarımızda bulunan bu yararlı bakterilerin iştah kontrolü üzerinde çok önemli bir rolü belirlenmiştir. Bağırsak floramıza en iyi gelecek besinleri tüketerek yani temizliği sağlanmış mevsim sebzelerini özelliklede çiğ veya sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak tüketmek hem kilo kontrolümüzü sağlayacak hem de yeterli vitamin ve mineralleri temin etmemizi sağlayacaktır.

BİLİMSEL OLMAYAN TAVSİYELERDEN KAÇININ

Bu süreçte anneye çok fazla geleneksel uygulamalar veya öneriler sunuluyor. Annenin biyolojik olarak değişen bedeni olduğu gibi psikolojik süreçte de değişim yaşadığını dikkate almalıyı. Her bebeğin veya annenin gereksiniminin farklı olabileceğini düşünmeliyiz. Daha sakin bir emzirme dönemi hem gereksiz kalori almamanızı hemde stres hormonu salgılanmayacağı için ödem ve şişlik yaşamamanızı sağlayacaktır.

FİZİKSEL OLARAK AKTİF OLMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Sürekli bebeğinizle vakit geçirmek istediğinizi biliyorum. Oonun nasıl olduğunu bilmek için bir an olsun yanından ayrılmak istemeyeceğinizi de tahmin edebiliyorum. Ama adım sayılarınızı arttırmak kısa mesafelerde dahi egzersizinizi ihmal etmemek kilo kontrolünüzü sağlamanızda en temel yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Sonuç olarak gebelik sürecinde alınan kilolarınızı basit şekilde verebilirsiniz. Ama daha detaylı bir yardım için mutlaka alanında tecrübeli bir diyetisyene danışmanızı öneririm.

Bu yazıyı da okumak isteyebilirsiniz

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Uzay Sergisi

Yarı yıl tatiline renk katacak: NASA Uzay Sergisi

HUPALUPAEXPO tarafından Türkiye’ye getirilen NASA Uzay Sergisi, yarı yıl tatilinde aileleri Metropol İstanbul’a bekliyor. Sergi 7’den 70’e herkesi tarihsel

Devamını oku...
Bebek Gogus Hastalik 3 303x178

Bebeğimin göğsünden hırıltılar geliyor

Yeni bebek sahibi olan anne-babalar doğal olarak bu ilk tecrübelerinde daha pimpirikli olabiliyor. Çevrelerinde bazen abartılı bulunsa bile fazlaca

Devamını oku...
Anne Sutu 5 303x178

Taklidi mümkün değil : Anne sütü

Doğumla birlikte bir mucize dünyaya gelirken diğer bir mucize annenin bedeninde hayat bulmaya başlıyor. Bebeğin gelişimi için çok şey

Devamını oku...

Mobil Menü