“Sağlıklı çocuklar için önce annelerin sağlığı önemli”

Anne
annelerin

Bir canlıya bakım veren herkes annedir. Özellikle insan canlısı, büyürken en çok bakıma ihtiyacı olan ve etrafında olan biteni anlamlandırmak için sağlıklı bir yetişkinin varlığına ihtiyaç duyan tek canlıdır. Uzmanlar çocuk gelişiminde odağın genellikle çocuktaymış gibi görünse de aslında ebeveynlerin ve özellikle de annelerin ruh sağlığının öncelikle önemsenmesi gereğine dikkat çekiyor. Altınbaş Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı Öğr. Gör. Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, “Çoğu anne çocuğu iyi olursa iyi olacağını düşünür. Ama aslında tam tersi geçerlidir. Siz anne olarak iyi ve sakin kalabilirseniz çocuğunuz da sakin kalır” diyerek sağlıklı çocuklar için önce annelerin sağlıklı olması gereğine dikkat çekti.


“Her anne önce kendinin farkında olmalı”


“Çocukları anlamanın yolu kendini anlamaktan geçer” diyen Klinik Psikolog Kurşun, “Bu sebeple her anne önce kendi duygusunun farkında olmalıdır. Çocuğun varlığı ve onun bakımında yaşadığınız zorluklarda ne hissetmeniz gerektiği değil ne hissettiğiniz önemlidir. Duygunuzu anlamanız çocuğunuzu anlamanızı kolaylaştırır. Bir anne olarak sevdiğiniz şeyleri ve kendi ihtiyaçlarınızı fark etmeniz çocuğunuzla iyi bir ilişki kurmanız açısından önemli. Zaman zaman kendinizle kalmaya ve sevdiğiniz şeyleri yapmaya ihtiyacınız vardır. Bunları fark etmeniz ve etrafınızdaki kişilerden yardım istemeniz önemli” diyor.


Gerginliğinizi bebek de hisseder

Kurşun, çocuğun bakımından her iki ebeveyn sorumlu olsa da özellikle annelerin daha fazla fedakârlık yaptıklarını ve daha çok sorumluluk aldıklarını belirtti. Annelerin çocuklarının bakımıyla ilgili içgüdüsel olarak davranış gösterirler. Ancak yaşadıkları kaygının genellikle işleri zorlaştırmaktadır. Kurşun, “Bebekken çocuğunuzun çok ağladığı ve onu sakinleştiremediğiniz bir anı düşünün. Neden ağlıyor olabileceğine dair fikriniz yok. Siz gerildikçe, onun ağlamasına anlam veremedikçe bebeğiniz de ağlıyor. Bir yerden sonra bebeği kucağınıza aldığınızda onu sakinleştirmekte zorlanıyorsunuz. Çünkü bebeğiniz sizin gergin ve kaygılı halinizi hissediyor. Annem gergin olduğuna göre ağlamam gereken bir şey var diye düşünüp daha çok ağlıyor. Eğer siz kendinizi sakinleştirebilirseniz birçok şey de değişebilir. Mesela bebeğinizle sakin bir ses tonu ve yumuşak dokunuşlarla konuşabilirseniz bir süre sonra o da sakinleşecektir” diyor.

“Olması gerekene değil olan ana odaklanın”


Klinik Psikolog İrem Burcu Kurşun, çocukların büyürken çok fazla çatışmadan geçtiklerini belirtiyor. Ve bir anne olarak bu çatışmaları iyi yönetebilmek önemlidir. Böylece çocuğun empati yeteneği gelişiyor. Ayrıca bu durum sağlıklı ve sorumluluk sahibi bir yetişkin olması açısından önemli. Kurşun, “Çocuklar büyürken zorlu deneyimler yaşar ve ebeveynlerin sınırlarını zorlar. Çünkü her koşulda ebeveyninin onun yanında olacağını görmek ister. Böyle durumlarda çocuğun hayat deneyimine eşlik etmek önemli. Ve çocuğunuzun anlam vermesine yardımcı olmak için her koşulda sizin sakinliğiniz önemli olacak. Kendinize sakinleşmek için neye ihtiyacım var diye sorun. Olması gerekene değil olan ana odaklanın. Duygunuzu fark edin ve duygularınızın sesini dinleyin” dedi. 

“Her çocuk farklıdır ve her anne kendi çocuğunu diğer herkesten daha iyi tanır”


Her annenin çocuklarına karşı sorumlu olduğunu söyleyen Kurşun, ekliyor: “Ancak diğer her konuda yardıma ihtiyaçları olabilecekleri unutulmamalı. Herkesin annelikle ilgili farklı fikirleri olabilir. Ancak her çocuk farklıdır ve her anne kendi çocuğunu diğer herkesten daha iyi tanır. O nedenle mümkün olduğunca kadınların anneliği ile ilgili yorum yapmaktan kaçınılmalıdır. Her deneyim özeldir ve farklıdır. Her anne de kendi annelik deneyiminde hiçbir süreci diğer annelerle birebir aynı yaşamaz. Annelere bu zorluklarla baş etmede sosyal destek göstermek önemlidir.”

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

annelikten neler öğrendim

Annelikten neler öğrendim?

Herkese merhaba. Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden anneliğimde adım adım beşinci yılıma yaklaşırken tarihe minik bir not düşmek istedim.

Devamını oku...
çevrimiçi reklamlar

Çevrimiçi reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?

Şüpheli içeriklerin tanıtımından güvenlik riski oluşturmaya kadar çevrimiçi reklamlar çocuklar için birçok tehlike arz ediyor. Dijital güvenlik şirketi ESET

Devamını oku...
halsiz

SÜREKLİ HALSİZ Mİ UYANIYORSUNUZ?

Son dönemlerde kendinizi yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Bu durum iş yaşantınızı, arkadaş ilişkilerinizi kısacası sosyal hayatınızı etkiler boyuta

Devamını oku...

Mobil Menü