Ramazan ayında hamileler ve emziren annelere önemli uyarılar

Fatma Osmanağaoğlu

Sıcacık pideler, kalabalık sofralar, çeşit çeşit iftariyelikler ve güllaç. Ramazan geldi, sofralar şenlendi. Müslümanlar İslami takvimin dokuzuncu ayı ramazanda dini bir vecibeyi yerine getirmek için oruç tutuyor. Oruç tutarken beslenme açısından en önemli nokta sahura kalkılması koşulunun yerine getirilmesidir.

 

ramazan

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değişir. Üç öğün olan günlük beslenme ikiye düşerken, özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek tüketimi artar. Buna karşılık sebze, meyve ve beyaz et tüketimi azalır. Oysa, unutmamak gerekir ki ramazan, bayram, tatil ne olursa olsun günlük almamız gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranları değişmez. Oruç tutmak sağlıklı müslümanlara farzdır; bu nedenle riskli grupta bulunanların mutlaka hekimlerinden izin alarak bu ibadeti yerine getirmeleri önemlidir.

 

 

 

Ramazanda Kimler Risk Altında?

 

 • Emziren anneler ve hamileler için uzun süreli açlık önerilmiyor.
 • Kronik hastalığı olup sürekli ilaç kullanması gerekenler mutlaka ilaç saatleri ve dozuyla uzun süreli açlığı hekimlerine danışmalı.
 • Şeker hastaları, özellikle insüline bağımlı olanların mutlaka hekime danışması ve ardından bir beslenme uzmanı tarafından günlük beslenme planını alması gereklidir.
 • Çocuklar günlük enerji kullanımı ve gelişmekte olan vücut yapıları sebebiyle bu yılki sıcak havalar da göz önünde tutulduğunda oruç tutmak konusunda riskli gruptadır. Özellikle dokuz yaşın altındaki çocuklar oruç tutmamalı.
 • Seyahatte olanlar, akli dengesi ve psikolojik durumu bozuk olanlar da oruç tutmayabiliyor.
 • 65 yaş üzerindekiler, böbrek hastaları ve diyalize bağımlı olanlarla, kan şekerinde ani düşme (hipoglisemi) sorunu olanlar oruç tutma konusunda risk altındadır.
 • Mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi rahatsızlığı olanlar, uzun süreli açlık ve ardından boş mideye yenilen yemekler sindirim güçlüğü yaratabilir.

 

Hamile ya da Emziriyor ve Oruç Tutmak İstiyorsanız…

” Hamileliğin ilk 3 ve son 3 ayındaki beslenme şekliniz direkt bebeğinizin gelişimini etkiler”

Uzun süreli açlık kan şekerini düşürerek anne karnındaki bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden hamileyseniz mutlaka hekiminize başvurun ve onun önerisine göre hareket edin. Çünkü hamileliğin ilk 3 ve son 3 ayındaki beslenme şekliniz direkt bebeğinizin gelişimini etkiler. Emziren bir anne iseniz bebeğinizin hangi dönemde olduğu çok önemli. Bebeğinizi ilk altı ay sadece anne sütüyle besleyeceğiniz için; kilo alımını ve sütünüzde gözle görülür bir azalma olup olmadığını kontrol edin. Bebeğiniz 6 aydan büyükse, ek besinlerle takviye yapabileceğiniz için rahatlıkla oruç tutabilirsiniz. Ama yine de dengeli beslenmeye dikkat edin.

 

Hamile veya Emziriyorsanız Bu Önerileri Dikkate Alın!

 

 • Mutlaka sahura kalkın ve dengeli beslenin.
 • Aşırı şeker ve yağlı gıdalardan uzaklaşın.
 • Emziriyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerine dikkat edin.
 • Emzirme döneminde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve suyu gibi boş enerji kaynaklarının yerine daha sağlıklı olan meyve, esmer ve tam tahıllı ekmeklerden yararlanın.
 • Özellikle bir alerjiniz yoksa mutlaka her gün süt ve süt ürünleri tüketin.
 • Yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagilleri her gün çeşitlendirerek protein alımını artırın.
 • Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan kaçının. Hafif sütlü ve meyveli tatlılar tercih edin.
 • Mevsimine uygun meyve (kavun, karpuz, kiraz, kayısı vb) ve sebze (enginar, bakla, semizotu gibi) tüketin.
 • Özellikle emziriyorsanız sütünüzün azalmaması için 3 litre veya daha fazla su için.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Anneliğe adım adım; Havuzlu Han’dan ne aldım?

Herkese merhaba. Bugünkü konumuz, bebek alışverişi. Ne kadar adım başı AVM olsa da ya da  internet üzerinden bir sürü

Devamını oku...

Mutfakta bu hataları asla yapmayın

Bulantı, kusma, şiddetli karın ağrıları, kramplar, ishal… Bu yakınmalar yazın sıcak havalarda sıkça görülen besin zehirlenmesinin yol açtığı sorunlardan

Devamını oku...

Çocuklarda en çok görülen göz hastalıkları

“Hiç fark etmedik, göz doktoruna gittiğimizde 3,5 derece gözlük verdi!”… Birçok anne babadan bu tür sözler duymak mümkün. Bazı

Devamını oku...

Mobil Menü