Çocuğunuz için doğru ve güvenli içerikleri nasıl seçersiniz?

Güncel

Doğru ve güvenli medya içerikleriyle çocukların teknoloji ve bilim alanlarında eğitimine odaklanan Da Vinci Televizyon Kanalı CEO’su Ferdinand Habsburg, ailelerin çocuklara uygun medya içeriklerini nasıl seçebilecekleri ve güvenli internet kullanımlarıyla ilgili tavsiyelerde bulundu.

Dünya’da YouTube kullanım alışkanlıklarının oldukça arttığı günümüzde, ebeveynlerin en büyük endişesi, çocukların dijital güvenliğini sağlayamamak ve kontrolsüz içeriklere ulaşmasının önüne geçememek olduğuna değinen Habsburg, bugün dünyada çocuklar için dijital anlamda çok fazla kaynak olduğunu, ancak bu kaynakların kullanımı, yönetimi ve denetlenmesi gibi önemli hususların hala tatmin edici düzeyde olmadığını belirterek şunları söyledi;

“Bugün, anne babalar için çocuklarının dijital güvenliği en acil çözmeleri gereken konulardan biri olarak baş sırayı alıyor. Yakın tarihte, çocuklarımızı ciddi boyutlarda tehdit eden Momo ve Mavi Balina gibi zararlı içerikler anne babalar arasında büyük paniğe yol açtı. Kontrol edemedikleri dijital bir yapının içinde endişe duyan anne babalar, yeni dünyada daha güvenli olmanın yollarını hep bir ağızdan aramaya başladılar.

Çocuklarınızın cihazlarında derinlemesine tarayıcı kontrolleri yapsanız, yeni güvenlik duvarları ekleseniz ya da çocuklarınıza dijital güvenlik konulu özel eğitimler verseniz de, dijital dünya hayatımızda daha çok yer kapladıkça çocuklarımız faydalı içerikler kadar, zararlı içeriklerle de her zaman karşılaşacaklar.

Bizlerin yapması gereken, bu zararlı içeriklerden korkup kaçmaktan çok, bunların neler olabileceğini çocuklarımıza anlatmak, gördükleri zaman bu içerikleri tanımalarını sağlamak ve kendilerini korumanın yollarını öğretmek olmalı. Örneğin biz eşimle beraber, çocuklarımız için içerik seçimini yaşlarına uygun ve kesin güvenli olduğunu bildiğimiz ortamlardan yapıyoruz. Daha küçük yaştaki çocuklar için ise, internet kullanımına yanlarında bir yetişkinle beraber kontrollü izin vermek en temel tedbirlerin başında gelmeli.

Da Vinci Medya olarak hem televizyon hem mobil cihazlar üzerinden sunduğumuz eğitici içeriklerde, bu talep ve arz boşluğunun sorumluluğunu oldukça hissediyoruz.

Bu bağlamda, çocuklarımızın istedikleri zaman istedikleri yerden, en güvenli şekilde hem eğlence hem eğitimle buluşmaları için Da Vinci Kids Uygulamasını geliştirdik. İzleyicimiz olan milyonlarca anne babadan aldığımız geri bildirimlerle geliştirdiğimiz oyun tabanlı bir mobil eğitim platformu olan Da Vinci Kids, uzman editörler ve pedagoglar tarafından özenle seçilmiş reklamsız binlerce içeriğe, eğlenceli oyunlara, testlere ve çoklu dil seçeneğine sahip. İncelemenizi tavsiye ederim…” dedi.

Günümüzde “teknolojinin doğru kullanımı” ve “eğitimin” en büyük mücadele verdiğimiz alanlardan biri olduğunu belirten Habsburg, “Kendimizi geleceği daha iyi bir şekilde inşa etmek ve tasarlamak için sürekli geliştirmeliyiz. Çocuklarımıza makinelerle ya da yeni teknolojilerle rekabet etmeyi öğretemeyiz ancak değerlerini korumayı, inançlı olmayı, özgür düşünceyi, takım çalışmasını, başkalarını önemsemeyi, müzik ve sanat gibi eşsiz şeylerin önemini öğretebiliriz. Çocuklarımıza öğrettiğimiz şeyler makinelerin bildiklerinden daha farklı ve fazla olursa makineler bize asla yetişemezler.” dedi.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Anneliğe adım adım: İlk üç ay

Bir bebeğimiz olacağını öğrendiğim de doğum günüme sadece 2 gün vardı. Bundan önce ve bundan sonra bir daha böyle

Devamını oku...

Anne ve bebeklere doğal vücut kalkanı; Siveno

Sıcak yaz aylarında vücudu çevresel etkenlere karşı koruyan Siveno Yüzde 100 Doğal Vücut Koruyucu Sprey Krem, anne ve bebeklerin

Devamını oku...

Alerjik astımın en önemli faktörü ev tozu akarları

Dünyada 300 milyonu aşkın kişi alerjik astım hastalığıyla mücadele ediyor. Gelişiminde kalıtım rol oynasa da çevresel faktörler nedeniyle alerjik

Devamını oku...

Mobil Menü