“Çocuğum yemek yemiyor” diye üzülen anneler bu haber sizin için!..

Güncel

Okul öncesi dönemde annelerin en çok aklını karıştıran konu, çocuğunun yeteri kadar beslenip beslenemediğidir. Ancak bunu değerlendirirken tek bir öğünün baz alınmaması gerekir çünkü çocuk o an yemediğini günün hatta son birkaç gün içinde mutlaka tüketir… Çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek isteyen anneler için ise pek çok farklı yöntem var…

Çeşitli ve sağlıklı seçenekler sunun
Bazen çocuğunuzun sürekli aynı şeyleri yemek istediğini görürsünüz. Fakat bu nedenle endişelenmenize gerek yok çünkü bu gayet doğal bir süreç. Siz ona çeşitli ve sağlıklı seçenekler sunmayı sürdürün. Bu sırada çocuğunuzu yeni besinleri tüketmesi için zorlamayın. Çünkü bunu bir güç savaşına çevirmeniz ikinize de kaybettirir. Bırakın yiyeceği besinin çeşidine de miktarına da o karar versin. Siz sadece ona sağlıklı alternatifler sunun. Bu hem onun özgüveninin gelişmesine hem de doygunluk  sınırını anlamasına yardımcı olur.
Onu da mutfağa alın
Mutfakta her şeyi tek başınıza hazırlamaya çalışmayın; çocuğunuzu da o ortamda yaptıklarınıza dahil edin.. Bırakın o da içerde televizyon izleyeceğine yemeği hazırlamanıza yardım etsin.
Atıştırmalıklar olmazsa olmaz
Ona dilimlediğiniz ve elinin kavrayabileceği sebze ve meyve dilimleri sunun. Bu besinler haşlanmış ya da çiğ sebze ve meyveler de olabilir. Ekstra şeker eklemeden hazırladığınız meyve şekerinin ön planda olduğu tam tahıllı kekler ya da dondurulmuş meyveli yoğurtlar da iyi seçenekler arasında yer alır.

İştah artırmanın eğlenceli yolları
Çocuğunuzun pek iştahı olmadığını düşündüğünüz bir gün, yemek sunumunuzu eğlenceli hale getirin. Omlete gülen suratlar ya da sevdiği tabak, bardak, kaşık ve benzeri objeler koyun. Ya da market alışverişine onunla birlikte gidin; orada hoşuna giden rengarenk sebze ve meyvelerden seçmesine olanak verin.
Yemek saatleri çok önemli
Çocuğun düzenli yemek saatlerinin olması onun sağlıklı kiloda olmasını da, besleyici öğünler tüketmesini de sağlar. Bunun için çok sık birlikte oturduğunuz aile sofralarınız olmalı.
Eğer siz öğlen yemek tüketmiyorsanız, “Çocuğum fast food ya da paketli besin tüketiyor” diyerek üzülmeniz anlamsız olur. Sofraya sadece yemek için oturmayın. İletişim içinde olun ve birbirinize gününüzün nasıl geçtiğini, siz küçükken nasıl yemek yediğinizi içeren hikayeler anlatın.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Türkiye’nin ilk organik okulu; Kanada Okulları

İtalya ve Danimarka başta olmak üzere tüm Avrupa’da hayata geçirilmeye çalışılan organik okul projesi Türkiye’de uygulanmaya başladı bile. Kanada

Devamını oku...

ÇOCUKLARA SEBZE SEVDİRMENİN 8 ETKİLİ YOLU

Ispanak, karnabahar, kereviz, bamya ve daha niceleri… Sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve liflerle çocukların sağlıklı büyüme ile gelişimlerinde anahtar

Devamını oku...

Çocuğunuz için doğru ve güvenli içerikleri nasıl seçersiniz?

Doğru ve güvenli medya içerikleriyle çocukların teknoloji ve bilim alanlarında eğitimine odaklanan Da Vinci Televizyon Kanalı CEO’su Ferdinand Habsburg, ailelerin çocuklara uygun medya

Devamını oku...

Mobil Menü