Duygusal yeme bozukluğu nasıl anlaşılır?

Anne
duygusal

Bazen yoğunluğun içinde kendimizi bunalmış hissedebilir, değişim ve yeni kararlar için doğru zamanı bekliyor olabiliriz. Midenizin kontrolünü beyninize değil duygularınıza teslim ettiyseniz; değişim için tam zamanı! Duygusal yeme bozukluğuyla nasıl başa çıkabiliriz?

Tüm yaşanmışlıklarıyla ve pek çok olumsuzlukla bir yıl sona ererken, yeni ve pozitif bir ruh haline ulaşmak hala elinizde. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nin Kurucusu Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, yeni bir yılı fırsata çevirmenin püf noktalarını anlattı.

Reem Nöropsikiyatri Kliniği Kurucusu Nörolog Mehmet Yavuz

Buzdolabınızın kapısını, artan sıkıntılarınızdan ve yorgunluğunuzdan uzaklaştıracak bir çıkış olarak görüyorsanız, duygularınız midenizin kontrolünü çoktan ele almış demektir.

Bu noktada midemizin değil duygularımızın aç olduğunu dile getiren Reem Nöropsikiyatri Kliniği Kurucusu Nörolog Mehmet Yavuz, duygusal yeme bozukluğunu anlatıyor.  

Duygusal yeme bozukluğumun olduğunu nasıl anlarım?

Hayatta zorlanırken ve kendimizi bu güçlükler karşısında zayıf hissettiğimizde çareyi yemek yemekte bulmak, ruhsal yıkımları yemek ile tamir etmek veya içinizde oluşan boşluğu yemek ile doldurmak kolay bir seçenek olarak görülebiliyor. Ancak duygulara teslim edilmiş bir mide zamanla daha da derin ruhsal problemlere yol açıp, oldukça ciddi kilo problemlerini de beraberinde getireceği gibi anlık mutlulukların ötesine götüremez. Eğer;

  • Aç hissetmiyorken bile yemek yiyor,
  • Daha çok sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekleri tercih ediyor,
  • Duygusal olarak zayıf olduğunuzda yemek yeme ihtiyacı hissediyor,
  • Kısa zamanda çok fazla yiyor,
  • Yemek yedikten sonra rahatlama hissediyorsanız duygusal yeme bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.
Duygusal yeme bozukluğu aniden geliyor

Dürtüsel olarak işleyen bu süreçte kişi, aniden gelen açlık hissine karşı koyamaz ve yemek yeme ihtiyacı hisseder. Fizyolojik bir acıkma durumu yoktur çünkü fiziksel açlık bir anda gelmez yavaş yavaş oluşur. Üstelik fizyolojik açlıkta mide doyma hissine ulaşıyorken, duygusal açlıkta kişi doyma farkındalığını yitiriyor.

Ye, rahatla ve pişman ol!

Kişinin psikolojik ruh halini belirleyen bazı hormonların başında seratonin ve dopamin gelir ve kişinin o gün nasıl hissedeceği üzerinde önemli rol oynar. Bu hormonların salgılanması durumunda kişi kendini kaygılı, mutsuz ve boşlukta hissedebilir. İşte bu noktada bedenimiz  kaçış noktası olarak yemek yemeyi görür. Duygusal yeme bozukluğu olan birey, tamamen duygularının yarattığı boşluğu doldurmak amacıyla yemek yerken kıyaslanamayacak ölçüde rahatlama hisseder. Bu sürekli bir kara deliği doyurmaya çalışmakla aynı şey aslında.Sürekli yemeği düşünmek ve bu dürtüye karşı koyamayıp yemek yemek, pişman olmak, tekrar ruh halimizin bozulması, tekrar yemek ve hemen ardından gelen pişmanlık.

Duygusal yeme bozukluğuyla baş edebilirsiniz

Gün içerisinde karşılaştığımız küçük sorunlar üst üste binip dağ gibi önümüzde büyürken kendimizi giderek küçülüyor hissedebiliriz. Bu noktada çözüm kesinlikle buzdolabında ya da marketlerin raflarında değil. Problemlerden kaçmak yerine üzerine giderek bize dağ gibi görünen sorunlarımızın aslında ne kadar da zayıf bir illüzyon olduğunu farkedebiliriz. Bunun için öncelikle duygusal yemek bozukluğu sorununuzu kabul etmeliyiz. Ayrıca;

  • Yemek yeme ihtiyacı hissettiğiniz an kesinlikle ve özellikle paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak ilk adım olmalı.
  • Açlık hissettiğinizde kendinize gerçekten aç olup olmadığınızı sorun. Eğer cevabınız hayır ise açlığınızı gidermek için su veya yeşil çay içebilirsiniz.
  • Kendinize dengeli ve sağlıklı bir yemek programı oluşturun. Bu programda öğünleriniz ve öğün aralarınız belli olsun.Sağlıklı gıdaları tercih edin. Mümkün olduğunca iş yerinize evden yemek götürmeye çalışın.
  • Uyku düzeninize çok dikkat edin. İyi bir güne başlamanın en iyi formülü iyi uyumaktan geçer. Aynı saatte yatmak ve kalkmak bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Eğer atakların tekrar geldiğini hissediyor ve baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, mutlaka uzman birinden yardım almalısınız. Bir süre düzenli yardım almak hayatımızı yeniden şekillendirmekte önemli yer tutacaktır.

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

psikolojik

Her 10 kadından 8’i psikolojik şiddete uğruyor

Pandemi döneminde ağırlaşan ekonomik ve sosyal koşullar, kadına yönelik şiddeti artırdı. Şiddet denilince akıllara ‘fiziksel şiddet’ gelse de her

Devamını oku...
babalık

Zor koşullarda babalık işlevinin önemi artıyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Seçkin ile Adli Tıp Uzmanı – Psikanalist Prof. Gökhan Oral’ın babalık üzerine

Devamını oku...
Weewell

Weewell ile yoğurt mayalamak çok kolay

Yoğurt, bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde, ebeveynlerin en çok tercih ettiği besinlerden biridir. Ayrıca yoğurt, geleneksel mayalama yöntemlerinin dışında

Devamını oku...

Mobil Menü