D vitamini mercek altında

Anne

D vitamini başta kemik sağlığımız olmak üzere pek çok açıdan vücudumuzda önemli işlevleri olan önemli bir vitamin. Bu vitaminin besinsel kaynağı yok denecek kadar az. Vücudumuz için gerekli olan D vitamininin en önemli kaynağı derimizin güneş ışığı ile temas etmesi. Ancak burada önemli bir nokta var; Ultraviyole ışınları deri ile direk temas ederek ilk 15 dakikada D vitamini oluşmasını sağlıyor.

 

D vitamini
Nil Şahin Gürhan: “Güneşten hem faydalanmalı hem de zararlarından kaçınmak için, her gün en az 15 dakika direk güneş ışığı görmemiz yeterli.”

D vitaminin vücudumuz için birçok yararı var. Bağışlık sistemi, yağ yakma metabolizması, kalp sağlığı, yüksek tansiyon, bazı kanser türlerine karşı koruyucu özellik gösteriyor. Ayrıca kalsiyum mineralinin kemiklere taşınmasını sağlayarak kemiklerin güçlü bir yapı almasını sağlar. Bununla birlikte D vitamini yağ yakmakta görevli bir enzimin yapısında bulunur. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, bu vitamini sizler için mercek altına aldı.

 

Her gün en az 15 dakika direkt güneş ışığı

Derimizde güneş ışınlarının bir çeşidi olan ultraviyole ışınlar sayesinde, D vitamini sentezi yapılır. Ultraviyole ışınları deri ile direk temas ederek D vitamini oluşmasını sağlar, ancak ilk 15 dakikada. Sonrasında  D vitamini aktivitesi göstermeyen cildimizin bronz görünmesini sağlayan diğer  maddeler oluşur. Ultraviyole ışınlara, uzun süre maruz kaldığımız taktirde yaşlanmayı hızlandırıcı ve kanser riskini arttırıcı etkileri olduğunu da unutmayın. Güneşten hem faydalanmalı hem de zararlarından kaçınmak için, her gün en az 15 dakika direk güneş ışığı görmemiz yeterli.

Bütün yaz güneş görmüş, bol bol güneşlenmiş olsanız bile, vücudunuzda D vitamininin sağlıklı ve yeterli ölçüde olması için yaz kış her gün 15 dakika direk güneş ışığına çıkmamız gerekir. Çünkü bu vitamin her gün almamız gereken her gün ihtiyacımız olan bir vitamin.

Güneşin dik açıyla geldiği öğle saatlerine dikkat
Güneşlenme cam arkasından olmamalı. Yaz aylarında güneşle buluşma daha sık gerçekleştiği için, yeterli D vitamini sentezlemek daha kolaydır. Fakat cilt sağlığı için güneşin dik geldiği öğlen saatlerinin tercih etmeyin.

 

Yorum yazın:

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

UYKUSUZ ANNELERİN BEKLEDİĞİ KİTAP ÇIKT

Instagram üzerinden @irlandalianne hesabıyla yeni annelere uyku eğitimi konusunda destek olan, yüz binlerin takip ettiği Esra Teymur Şimşek’in beklenen

Devamını oku...

Bebek Hijyeninin Püf Noktaları

Doğum öncesi dönemde bebekler, kendileri için en hijyenik ortam olan anne karnında bulunurlar.  Zayıf bir immün sistem, hassas ve

Devamını oku...

Anneliğe adım adım; Havuzlu Han’dan ne aldım?

Herkese merhaba. Bugünkü konumuz, bebek alışverişi. Ne kadar adım başı AVM olsa da ya da  internet üzerinden bir sürü

Devamını oku...

Mobil Menü